iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Hızır Efendi(Tarikat)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE

Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...

MesajKonu: Hızır Efendi(Tarikat)   Ptsi Ağus. 24, 2009 6:35 pm

Şimdi bir çok gençler ;öğle namazının sünnetlerini kılmasam ne olur?
Bu Kur’an da var mıdır?diyorlar.Böyle demelerinin sebebi:meşayıhın gönlünden bunların gönlüne feyiz gelmediğinden ve zikirden meydana gelen yumuşaklık olmadığından onların şer’i şerife karşı kalplerinde katılık var.Belki namazı bile terk ediyor.Tarikat bu yumuşaklığa sebeptir.Onun için erbabından almak şartı ile kaidelerine riayet ederek tarikat lazımdır.Bazı yanlış yollar var onlardan bahsetmiyoruz.Rasülüllah’an sahabeye,sahabeden tabiine tabiinden tebe-i tabiîne ve öylece bu günümüze kadar elden ele gelen tarikatlerden bahsediyoruz.Bir kaç ayeti kerime,hadis-i şerif okuyacağım bunlar tarikate işaret eder ama fazr ve vacip olmasını ifade etmez. Hadid sr.A:27 “Sonra onların izleri üzerine peygamberlerimizi gönderdik.Bir de arkalarından MEryam oğlu İsa’yı gönderdik ve ona İncil’i verdik.Ve ona tabi olanların kalplerinde bir şefkat ve merhamet vücuda getirdik.Ve bir ruhaniyet icad ettiler ki onu onların üzerine yazmamıştık.Ancak Allah’ın rızasını kazanmak için bu icadı yaptılar.Sonra gereği üzere riayet etmediler.Artık onlardan iman edenlere mükafatlarını verdik ve onlardan birçokları ise fasık kimselerdir.” Peygamberleri hayatta iken incili kimse değiştirmemişti.sonradan peygamberleri aralarından çıktığı zaman saptılar.VE kitaplarını değiştirdiler.Bizim Peygamberimiz (S.A.V.) de ahirete gidince Bizimkiler de sapıttı ama bizde kitap değişikliği yok.çünkü ALLAH (C.C.) onu koruyacağına söz verdi.ancak Kur’an bu zamanda olmaz diyorlar ve ona uymuyorlar. İsa(a.s.)’a iman edenler insanlardan uzak olarak dünya işlerinden ayrılıp bir ruhbanlık sınıfı kurdular..Mevla buyuruyor;ben onlara farz etmemiştim ama kendileri bunu yaptılar bende kabul ettim.çünkü dinlerine muhalif değil.Kendi dinlerinden öğrendiklerini yapmak çin mağaralara çekildiler daha ciddi yapalım diye.lakin bir çoklar niyetlerini devam ettiremediler. Bozdular.O sözlerine devam edenler mükafatlarını aldılar.Bazıları da âsi oldular.Mevlayı teslis ettiler(üçlediler).Bu ayeti ulema tarikat misali olarak okuyor. Ahzab sr.A:41 “Ey iman edenler!Allah’ı çok zikredin.”Bu ümmet şer’i şerifin bazı şeylerini vird edindiler..Dediler ki Rasülüllah bize zikri öğretti bizde bunu kendimize vird edinelim.Meşayıhta bu zikri tayin etti.Tekkelerde buna riayet ettiler.Nakşibendi hz.leri ve imam-Rabbani gibi adamlar yetişti.İsa (a.s)’nın kavminde olduğu gibi bu ümmetten de aklını bozanlar oldu.Şeyh ve mürid olmadığı halde şeyh ve müridlik tasladı.Dünya sevgisini azaltmak gerektiği halde çoğalttılar. Tarikate girmeden kişinin üzerine vacip değildir.Sen gelip de intisab edersen vacip olur.Onun için bizim tarikatte davet yok.Eğer sen bir kimseye zorla tarikat dersi alıdırırsan oda alıpda sonra yapmazsa yarın ahirette diyecek ki Ya Rabbi ben bu tarikatı alacak değildim.O beni zorladı da aldım.Niye zorluyorsun!?...
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Hızır Efendi(Tarikat)   Salı Ağus. 25, 2009 8:23 pm

Rabbim dosdoğru olan bu yoldan ayırmasın
bu iş gönül işidir kişi kendi isteği ile almalıdır, birinin zorlaması ile değil Mahmud Efendi (k.s.) hz.lerimize Üstadı Ali Haydar Efendi k.s. öyle söylemiş
teşvik etmek faziletlerinden bahsetmek güzeldir anlatabilirsin
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE

Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...

MesajKonu: Geri: Hızır Efendi(Tarikat)   Salı Ağus. 25, 2009 11:23 pm

aminnn Rabbim isteyenlerede nasip etsin
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Hızır Efendi(Tarikat)   

Hızır Efendi(Tarikat)
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası