iLahi-Aşk MekaNı


 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 İhlas Suresi Kur'anın Üçte Birine Denktir

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SABRİ KÖNTEK
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 492
Yaş : 51
Yaşadığın yer : İST:EYÜPSULTAN
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : HERŞEY BİR VESİLEDİR MEVLAM İSTERSE OLUR.....
Kayıt tarihi : 01/06/08

MesajKonu: İhlas Suresi Kur'anın Üçte Birine Denktir   Çarş. Ekim 14, 2009 9:09 am

Kul-Huvellahu Ehad Suresini Okumayı Teşvik Eden Hadis-i Şerifler : Ebu'd-Derda (ra)'dan Resulullah (sav): “Sizden biri bir gecede KUR'AN'ın üçte birini okumaktan aciz olur mu?” buyurdu. Ashap: “İnsan Kur'an'ın üçte birini nasıl okur?” dediler. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu: “Kul hu-vellahu ehad, Kur'an'ın üçte birine denktir.”
Bir rivayette: “Allah -Azze ve Celle- Kur'an'ı üç kısma ayırdı ve: “Kul huvellahu ehad'ı Kur'an'ın bu cüzlerinden biri kıldı” buyurdu. (Müslim)
Ebu Hureyre (ra)’nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Resulullah (sav) ile bir yere geldim. Orada Resulullah (sav) ihlas suresini okuyan birini işitince;“Gerekli oldu.” buyurdu. “Ne gerekli oldu? Ya Resulullah!” diye kendisine sorduğumda;“Cennet” buyurdu.
Ebu Hureyre der ki: “Hemen adama gidip kendisini müjdelemeyi arzu ettim. Sonra Resulullah ile yemek yeme şerefini kaçırmaktan korktum da vazgeçtim. Daha sonra adama gitiiğimde oradan gitmiş buldum.” (İmam Malik, Tirmizi, Nesai, Hakim)
Gelen rivayetlere göre, Resulullah Efendimiz (sav), Hz.Aişe'ye şöyle buyurmuştur: “Ya Aişe, şu dört şeyi yapmadan, uyumayasın:

a)Kur'an-ı Kerim'i hatmetmelisin.

b)Kıyamet günü için, Peygamberleri, sana şefaatçı tutmalısın.

c)Müslümanları senden hoşnut etmetisin.

d)Bir hac, bir umre etmelisin.
Böyle buyurduktan sonra, Resulullah Efendimiz (sav) namaza başladı; Hz.Aişe de yatak üzerinde kaldı. Resulullah (sav) Efendimiz namazını tamamladıktan sonra, Hz.Aişe şöyle sordu: -Ya Resulallah, anam babam sana feda olsun. Şu anda, dört şeyi yapmamı bana emrettin. Bunları nasıl yapabilirim? Bunun üzerine Resulullah Efendimiz (sav)şöyle buyurdu: Ya Aişe, o işleri şu şekilde yapacaksın:

a)Üç kere İhlas suresini okursan, Kur'an-ı Kerim'i hatmetmiş olursun.

b)Bana, benden önce gelip giden Peygamberlere salâvat okursan, bizleri kendine şefaatçı tutmuş olursun.

c)Mü’minlerin günahlarının bağışlanmalarını ALLAH (C.C.)'tan dilersen, hepsi de senden hoşnut olurlar.

d)Şu tesbih duasını okursan, hem haccetmiş, hem de umre etmiş olursun: Sübhanellahi vel'hamdü lillâhi ve lâ ilâhe İllallâhü vellâhü ekber (ALLAH (C.C.), noksan sıfatlardan münezzehtir, ALLAH (C.C.)'a hamd olsun, ALLAH (C.C.)'tan başka ilah yoktur, ALLAH (C.C.) en büyüktür.) (Tefsir-i Hanefi’den alınmıştır.)
Hz. Ali b. Ebi Talib'in (Radıyallahu Anh) şöyle dediği anlatıldı: “Bir kimse, sabah namazından sonra İhlas suresini on kere okursa, hiçbir günahın ona zararı olmaz. Şeytan, onu ne kadar günaha sokmaya çabalarsa çabalasın.”

Şöyle bir hikaye anlatıldı: Adamın biri öldü, öldüğü günün gecesinde babası onu rüyada gördü: Cehennemdeydi, zincirlere vurulmuştu. İkinci gece yine gördü: Cennetteydi. Babası sordu: “Dün gece seni, şöyle görmüştüm, bu gece de böyle, nasıl oldu?” Şöyle anlattı: “Bir kimsenin yolu bize uğradı, üç kere İhlas suresini okuyup sevabını bize bağışladı, gördüğün, ondan bana düşen paydır.”

Bir haberde şöyle anlatıldı: Bir kimse, İhlas suresini, farz namazlarda okursa, ALLAH (C.C.) onu, ana babasını bağışlar. Onun adını bedbaht şakiler divanından siler, mutlu olan mes'utlar divanına yazar.
İbn-i Abbas (ra)'dan rivayetle Resulullah (sav)şöyle buyurdu: “Ümmetime, gece gündüz gelecek azaptan endişeliydim. Bu endişem, Cebrail'in bana İhlas suresini getirmesine kadar sürdü. O zaman anladım ki: Bunun gelişinden sonra ALLAH (C.C.) ümmetime azap etmeyecektir. Çünkü, İhlas suresi, yüce ALLAH (C.C.)'a bir bağlılıktır. Buna göre bir kimse, İhlas suresini okumaya devam ederse, gökten başına iyilik yağar, üzerine sekinet iner, kendisini rahmet sarar. Bunlardan başka, yüce ALLAH (C.C.), İhlas suresini okuyana rahmet nazarı ile bakar ki: Bir daha da ona azap etmez; yüce ALLAH (C.C.)'tan her ne dilerse onu da ihsan eyler.” (Tefsir-i Hanefi’den alınmıştır.)
Resulullah Efendimiz (sav), İhlas suresini, Felak ve Nas sureleri ile birlikte okur, ellerine üfler, ellerini de bedenine sürerdi, uyurken hep böyle ederdi. Vücudunda bir ağrı sızı duyduğu zaman da, böyle ederdi. Aynı şeyin, herkes tarafından yapılmasını da emrederdi.
Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Bir kimse, ömründe bir kere ihlas suresini okursa, cennetteki yerini görmeden dünyadan çıkmaz. Özellikle beş vakit namazlarında her gün bir kere İhlas suresini okuyan kimse; kıyamet günü bütün akrabalarına, kabilesine şefaat edecektir ki, bunlar cehennem azabını hak edenlerdendir.” (Hadis-i Erbain’den alınmıştır.)
Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Bir kimse, besmele çekerek İhlas suresini okursa, onun elli senelik günahı bağışlanır.” (Tefsir-i Hanefi’den alınmıştır.) Ebu Said el-Hudri (Radıyallahu Anh)'den rivayet edildiğine göre biri diğer bir adamın sabaha kadar ihlas suresini okuduğunu işitir. Sabah olunca Resulullah (sav)’a gidip sanki adamın okuduğunu azımsayarak bunu kendisine anlatır. Bunun üzerine Resulullah (sav) şöyle buyurur: “Beni kudret ve iradesiyle yaşatan Allah’a yemin ederim ki, İhlas suresi Kur’an’ın üçte birine denktir.” (İmam Malik, Buhari, Ebu Davud, Nesai)
İbn-i Abbas (ra)'dan rivayetle Resulullah (sav) şöyle buyurdu: “Göğe çıkarıldığım gece Arş'ı gördüm; üç yüz altmış sütun üzerindeydi. Bu sütunların biri ile diğerinin arası üç bin senelik yoldu. Her sütunun dibinde on iki bin alan vardı. Her alanın genişliği ise, doğu ile batı arasını tutuyordu. Bu alanların her birinde seksen bin melek vardı; İhlas suresini okuyorlardı. Okuyup bitirdikten sonra da şöyle diyorlardı: Ey Rabbımız, ey sahibimiz, okuduğumuz bu Kur'an'ın sevabını; kadın olsun, erkek olsun onu okuyan kimselere bağışladık.” Biz Resullulah Efendimizin bu anlattıklarına şaşırdık; bunu gören Resulullah Efendimiz (sav) şöyle buyurdu: “Ey ashabım, buna şaştınız mı?” “Evet.” dedik, şöyle buyurdu; “Nefsimi kudret elinde tutan yüce ALLAH (C.C.)'a yemin ederim ki; İhlas suresinin: O, tek ALLAH (C.C.)'tır, ayeti Cebrail (Aleyhisselam)'ın kanadına yazılmıştır. ALLAH (C.C.), hiçbir şeye muhtaç değildir, ayeti Mikâil (sav)’in kanadına yazılmıştır.
Hiç doğurmamıştır; hiç doğmamıştır, ayeti Azrail (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)’in kanadına yazılmıştır. Hiç kimse onun dengi olamaz, ayeti İsrafil (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)’in kanadına yazılmıştır. Buna göre, ümmetimden bir kimse İhlas suresini okursa, yüce ALLAH (C.C.) ona, Tevrat'ı, İncil'i, Zebur'u, Fürkan'ı (Kur'an'ı) okuyan kimsenin sevabını ihsan eyler.”
Resulullah (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) Efendimiz, devamla şöyle buyurdu; “Ey ashabım, buna şaştınız mı?” “Evet” dedik, şöyle buyurdu: “Nefsimi kudret elinde tutan yüce ALLAH (C.C.) adına yemin ederim ki. İhlas suresinin: O, tek ALLAH (C.C.)'tır, ayeti Ebu Bekir Sıddık'ın alnında yazılmıştır. ALLAH (C.C.), hiçbir şeye muhtaç değildir, ayeti Ömer Faruk'un alnına yazılmıştır. Hiç doğurmamıştır, doğmamıştır, ayeti Osman Zinnureyn'in alnına yazılmıştır. Hiç kimse onun dengi olamaz, ayeti Ali Sahî'nin alnına yazılmıştır.
Buna göre bir kimse, İhlas suresi'ni okursa, yüce ALLAH (C.C.) ona; Ebu Bekir'in, Ömer'in, Osman'ın, Ali'nin sevabını ihsan eder.” (Hayatü’l-kulûb adlı eserden alınmıştır.)
Bu sure-i şerifin içinde ALLAH (C.C.)-u Zülcelal'in sıfatları olduğundan dolayı çok kıymetlidir. Bu yüzden bunun üzerine devam etmek çok menfaatlidir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GöNüL
Bayan Moderatör
Bayan Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 7928
Yaşadığın yer : almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : din icerikli olmasi
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : sahra kardesimin araciligiyla
Kayıt tarihi : 17/03/08

MesajKonu: Geri: İhlas Suresi Kur'anın Üçte Birine Denktir   Perş. Ekim 15, 2009 6:50 am

Ihlas suresi dilimizden eksik olmasin gönlümüzden hic eksilmesin eksik olmasin İNŞAALLAH ALLAH (C.C.) razi olsun abi

_________________


.......zalimlerin mızragı kalbime bir saplansın..........
........çığlıklarım yükselip arşa alaya ulaşsın..........
.........zalimlarin kılıcı al kanımla boyansın...........
EY ŞEHADET GEL ARTIK DÜNYA ZALİMLARE KALSIN
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
İhlas Suresi Kur'anın Üçte Birine Denktir
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KEVSER SURESİ'nin Açıklaması
» Allaha inanmakta zorluk çekiyorum

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iLahi-Aşk MekaNı :: ﷲ ×÷·.·´¯`·)» Islami KonulaR«(·´¯`·.·÷× ﷲ :: Dini KonulaR ve Dini Vaazlar-
Buraya geçin: