iLahi-Aşk MekaNı


 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 KURBAN ALLAH (C.C.) İÇİN KESİLMELİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SABRİ KÖNTEK
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 492
Yaş : 52
Yaşadığın yer : İST:EYÜPSULTAN
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : HERŞEY BİR VESİLEDİR MEVLAM İSTERSE OLUR.....
Kayıt tarihi : 01/06/08

MesajKonu: KURBAN ALLAH (C.C.) İÇİN KESİLMELİ    Paz Kas. 14, 2010 2:14 pm

HAYIRLI BAYRAMLAR
16 Kasım Salı günü idrak edeceğimiz mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder; tüm mümin kardeşlerimiz ve İslam âlemi için hayırlı ve bereketli olmasını Allahu Zülcelal'den niyaz ederiz.
Ülkemizde her Kurban Bayramı geldiğinde, birileri bu büyük ibadetle alakalı ileri geri konuşur. Tabii bir tartışma imiş gibi sözüm ona bazı ilahiyatçılar da hemen müdahil olur konuya. İnsanları dini meselelerde kafa karışıklığına düşürmek için ellerinden geleni yaparlar. Yok, efendim kurban farz değildir, yok efendim bu hayvan haklarına aykırı imiş. Yok, tavuk da kurban edilebilirmiş. Ve daha neler... ALLAH (C.C.) için düşünelim, bu tür sözler bir Müslüman ülkesinde konuşulacak şeyler midir? 1400 yıldır İslam âleminde ifa edilen bu ibadeti, hiç kimse anlamamış da bizim güzide (!) ilahiyatçılarımız mı anladılar? Bu ne kadar fütursuzca ne kadar sorumsuzca bir davranış! ALLAH (C.C.) muhafaza bu konuda yaşanılacak gevşekliğin veya tereddüdün tüm müsebbibi kendileri olacak. Yarın ALLAH (C.C.)'ın huzurunda nasıl cevap verecekler, acaba? Müslümanların maalesef bu ülkede hiçbir hassasiyetlerinin değeri yok. Gündelik siyasi bir olay, gündelik bir futbol müsabakası tahlil edilir gibi Müslümanların ibadet esasları, ulu orta, cahil cühela magazinci insanlar tarafından tartışma konusu yapılmaktadır.

Bütün bunların sonucunda ise sözde Müslüman'ım diyen fakat İslam'ın ruhuna aykırı bir anlayışla yaşayan insanlar ortaya çıkmakta, bazı kardeşlerimiz imanî açıdan zarar görmektedirler.

Kurban nedir? Kelime manası olarak kurban; yakınlık, yakınlaşmak demektir. Fıkıh ilminde kurban; belli şartları taşıyan hayvanı, ALLAH (C.C.)'a yaklaşmak maksadıyla, ALLAH (C.C.) adına kesmek demektir.Kurban kesmek, zekât ve bayram namazları gibi hicretin ikinci senesinde dini bir vecibe olarak emrolunmuştur. Kurban ibadeti, Kitap, Sünnet ve icmâ ile sabittir. Kitaptan delili; Allahu Zülcelal'in: "Rabbin için namaz kıl ve kurban kes." buyruğudur. (Kevser; 2)Sünnetten ise delil olarak birçok hadisi şerif vardır. Fakat biz bir tanesine yer vereceğiz. Hz. Aişe radıyallahu anhanın rivayet ettiğine göre, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: "İnsanoğlu kurban bayramında, ALLAH (C.C.) katında kan akıtmaktan daha sevimli hiçbir amel yapamaz. Kurbanlık hayvan kıyamet günü, boynuzları, tüyleri ve tırnakları ile (ALLAH (C.C.)'ın huzuruna) gelir. Kurban kesilirken, kan yere düşmeden, ALLAH (C.C.) katında yüksek bir mevkiye çıkar. Öyle ise kurbanı gönül hoşluğu ile kesiniz." (İbn Mace, Tirmizi, Hâkim)

Kurban kesmenin fazileti Sahihi Müslim'de geçtiğine göre, Enes radıyallahu anhudan gelen bir rivayet şöyledir: "Resulullah bir keresinde, hafif bir uykuya yattı. Sonra uykudan kalktı, tebessüm ederek başını kaldırdı. Soruldu: 'Ya Rasulallah, sizi gülümseten nedir?' Şöyle buyurdu: 'Az önce bana bir sure geldi.' Bundan sonra bize, Kevser suresini okudu: "Sana Kevser'i karşılıksız verdik. O halde, Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Sana buğz eden var ya işte soyu kesik onun ta kendisidir." (Kevser; 13) Hz. Ali radıyallahu anhunun şöyle dediği rivayet ediliyor: "Bir kimse, kurban satılan yere gitmek üzere evinden çıkarsa oraya gidinceye kadar attığı her adım için on iyilik yazılır, on kötülüğü silinir. Derecesi on kat yükselir. Kurban alımı için pazarlık yapıp konuşmaya başladığı zaman, konuşması tespih olur. Kurban alımında verdiği paranın her kuruşuna yedi yüz sevap yazılır. Kurbanı kesmek için yere serdiği zaman, onun yattığı yerden ta yedi kat yerin dibine kadar ne varsa yaratılan her şey onun bağışlanmasını ister. Kurbanın kanı akmaya başladığı zaman, onun akan kanının her damlasından, Yüce ALLAH (C.C.) on melek yaratır. Bu melekler, o kurban kesen kimse için kıyamet gününe kadar istiğfar edip bağışlanmasını dilerler. Kesilen kurbanın eti dağıtıldığı zaman, onun etinden yenen her lokma karşılığında, kurban kesen için İsmail aleyhisselamın soyundan bir köle azat etmiş gibi sevap verilir." Bütün bunlardan anlaşıldığına göre, insanın bayram günlerindeki en güzel ameli, kurban kesmektir. Kurban kesmek, kişi ile ateş arasında perde olur ve kişinin ateşten muhafaza olmasına sebep olur.

Kurban niçin kesilir? Kurban, ALLAH (C.C.) ve Resûlü emrettiği için ve sırf ALLAH (C.C.)'ın rızasını kazanmak maksadıyla kesilir. Kurbanın etinden, derisinden istifade edilebilir; ancak bunlar maksat değildir. Müslüman, bütün ibadetlerini, sadece Allahu Zülcelal'e manen yaklaşmak ve rızasını kazanmak için yapar. Zamanımızda birçok kimse, kurban kesmeyi, maalesef, her sene düzenli bir şekilde yerine getirilen bir adet ve gelenek olarak görmektedir. Başkalarının kınamasından korunmak için veya et için kurban kesmek, Allahu Zülcelal'in rızasına uygun değildir. Kurban, ne adet yerini bulsun diye, ne de insanlar görsün diye değil, sadece ibadet kastıyla, Allahu Zülcelal'in rızasını kazanmak için kesilir.

Kurban kesmenin dini hükmü İslam âlimleri arasında, kurban kesmenin dini bir vazife olduğu görüşü kesin olmakla birlikte, detaylarda bazı fikir ayrılıkları vardır. Hanefi mezhebine göre, dini yönden kurban kesebilecek durumda olan herkes için kurban kesmek vaciptir. Kurban kesmenin vacip oluşuna dair Hanefilerin delili, Hz. Peygamber (sav)'in şu hadisi şerifidir: "Kim genişlik ve imkân bulur da kurban kesmezse bizim namazgâhımıza yaklaşmasın." (İbn Mace, Ahmed bin Hanbel) Hanefiler; böyle bir tehdit, vacibin terki halinde söz konusudur, demişlerdir. (elBedayi; 5/62, Fethu'lKadir; 8/67) Şafii mezhebine göre, kurban kesmek, zengin olan kimse için 'sünneti ayn'dır. Yani, kuvvetli sünnettir. Aile fertleri için ise sünneti kifayedir. Yani, aile reisinin kurban kesmesi halinde, aile fertleri de kesmiş kabul edilir. (Muğni'l Muhtac; 4/282, el-Mühezzeb; 1/237)Gücü yettiği halde kurban kesmeyen kimsenin, Hz. Peygamber (sav)'in şefaatinden mahrum kalacağı söylenmiştir.

Vekâlet Vermek

Hanefi ve Şafii mezheplerine göre kurbanı, mümkünse sahibinin kesmesi daha faziletlidir. Fakat vekâlet vermek de caizdir. Bir kimse bir başkasını, kendi yerine kurbanını kesmesi için sözle, mektupla veya telefon gibi vasıtalarla, vekil tayin edebilir. "Benim yerime al ve benim yerime kes." denildiğinde, vekil tayin edilen kimse, kurbanı alır ve o kimse adına keser. Nitekim Hz. Ali radıyallahu anhu, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi veselleme vekâleten kurban kesmiştir. İmkân varsa kesmeliyiz Sonuç olarak; günümüzde yapılan bazı hatalara dikkat çekerek yazımızı sonlandıralım. Bunlardan birincisi, yardım kuruluşları vasıtasıyla kurban kestirmektir. Burada vekâlet vermek ve almak konusuna dikkat edilmeli, vekâletsiz kurban kesilmemelidir. İkinci olarak, kurban bir ibadettir ve asıl olan bu önemli ibadeti yapmak, bereket ve rahmetine nail olmaktır. Vacip midir, sünnet midir? Bunlarla fazlasıyla meşgul olmak, ibadetin bizim gözümüzdeki değerini düşürür. Bizim gözümüzde değeri düşen bir ibadet ise Allahu Zülcelal'in katına hiç layık değildir.

Mademki Peygamber sallallahu aleyhi vesellem kurban kesmiş, biz de imkânımız varsa ona uyacak ve kurban keseceğiz. İmkân bulamadığımız zaman fetvaya başvuracak, lehimize bir durum varsa ancak o zaman bu ibadetten sarfı nazar edeceğiz. Edeceğiz ama yine de içimiz yanacak ve "keşke imkânım olsaydı da ben de kesebilseydim" diye düşüneceğiz. Allahu Teâlâ'nın gerçek kulları böyle yapar.Hac İbadeti
Hacca gitmek niçin önemli?

Günümüzde diğer pek çok dini konuda olduğu gibi Hac konusunda da bazı Müslümanların kafa karışıklığı içinde olduğunu görüyoruz. Oysa İslam'ın en açık hükümlerinden biridir Hac. Ayeti kerimede buyrulduğu üzere, "Oraya yol bulabilene, o evi (Kâbe) haccetmesi, ALLAH (C.C.)'ın insanlar üzerindeki hakkıdır. Kim inkâr ederse şüphesiz ALLAH (C.C.) âlemlere muhtaç değildir." (Al-i İmran; 97) Yani, imkân bulunduğu anda, Allahu Teâlâ'nın çağrısına uyup Hac'ca gitmek, her müslümanın boynunun borcudur. İşin geri kalan kısmı; zenginlik, başka hayırlar yapmak vs. bu kulluk borcunun dışındaki meselelerdir. Kişi bunlara bakarak, çeşitli düşüncelere girmemelidir. İşin esası, ALLAH (C.C.)'ın davetinin bir ibadet ve kulluk borcu olduğunu bilmek ve bunu yerine getirmek için var gücüyle çalışmasıdır.

Haccın meyveleri

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: "Her kim hacceder, (haccı esnasında) kötü, çirkin söz söylemez, münasebette bulunmazsa anasından doğduğu gün gibi günahlarından tertemiz olur." (Buhari, Müslim) Bilindiği gibi İslam'ın şartlarından birisi de hacdır. ALLAH (C.C.)-u Zülcelâl, haccı kullarının günahlarını affetmek için sebep kılmıştır. Haccın kabul olmasının alameti de hacceden kimsenin hacda dünyayı istemeyip ahireti isteyerek dönmesidir. Denilmiştir ki: "Günahların bağışlanması hac iledir. Cennete girmek, kabul edilmiş bir hacla olur. Kabul edilmiş hac ise iki şeyle olur: 1. Hacda salih ameller yapmak 2. Orada günah işlemek, kötü söz söylemek ve isyan etmek gibi fiillerden kaçınmak." Bazıları buna 3. olarak şunu da eklerler: "Kendisiyle arkadaş olan Müslümanlara güzel muamelede bulunmak." İşte bunları tamam olarak yapan kimse, haccını da tamamlamış olur. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem de şöyle buyurmuştur: "Kim çirkin söz söylemeden ve günah işlemeden haccederse annesinden doğduğu günkü gibi geri döner." (Buhari, Müslim) Hac farizasını ifa eden insan, ALLAH (C.C.)-u Zülcelal'den, Kâbe'yi görmeyi nasip ettiği gibi cemalini göstermesini de ümit etmelidir. Hacceden insan, kendisini bu makamlara ve mertebelere ulaştırdığı içinde ALLAH (C.C.)-u Zülcelal'e şükretmelidir.

Haccı terk etmenin kötülüğü

"Haccetmeye kudreti olanların Kâbe'yi ziyaret edip haccetmesi ALLAH (C.C.)'ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır." (Al-i İmran; 97) Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: "Her kimi belirgin bir ihtiyaç, alıkoyucu bir hastalık veya zalim bir sultan men etmediği halde hac yapmazsa o kimse ister Yahudi ister Hıristiyan olarak ölsün." (Beyhaki, Taberani) Hac yapmaya gücü yettiği halde, hac ibadetini terk eden kimse, İslam'ın bir temel şartını terk etmiş ve ayet-i kerimede belirtildiği gibi, ALLAH (C.C.)-u Zülcelal'in hakkını kaybetmiş olur. ALLAH (C.C.)-u Zülcelâl hadis-i kudside şöyle buyurmuştur: "Vücuduna sıhhat verdiğim ve rızkını bollaştırdığım bir kul, bu vaziyette üzerinden beş sene geçtiği halde Kâbe'yi ziyaret etmeye gelmezse (rahmet ve lütfumdan) mahrumdur." (Beyhaki)

Bu sebeple, anlatılanlara bakarak, hac yapmaya gücü yeten kimseler, bu farz olan ibadetlerini yerine getirmelidirler.


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
KURBAN ALLAH (C.C.) İÇİN KESİLMELİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Allahumme entesselam ve minkesselam
» Bu DUA'yı okuyanın ALLAH(C.C) bütün hacetlerini görür

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iLahi-Aşk MekaNı :: ﷲ ×÷·.·´¯`·)» Islami KonulaR«(·´¯`·.·÷× ﷲ :: Dini KonulaR ve Dini Vaazlar-
Buraya geçin: