iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Kabirlerden Yardım Dileme

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MuR@T
İlahiaşk Kardeşimiz
İlahiaşk Kardeşimiz

Yaşadığın yer : Sansörün Bol oldugu.. Yerden

MesajKonu: Kabirlerden Yardım Dileme   Perş. Kas. 15, 2007 9:52 am

بســـم الله الرحمن الرحيم

Bid'at
ve şirk ehli olanlar, kabirlere ve ölülerin bulunduğu yerlere, türbe ve
yatırlara müracaat ederek isterler bazı şeylerini. Veya en azından bir
ölmüş kişiyi, dualarında ve isteklerinde vasıta olarak kullanırlar.

Onların
adına yapılan duaların Allah katında makbul olacağını sanırlar bir
kısım insanlar. Bunların bu hali şeytani bir haldir. Çünkü, Buhari,
Müslim ve diğer hadis kitaplarında ALLAH'ın Resulünden şöyle bir hadis
rivayet edilmektedir:

“Yahudi ve Hıristiyanlara Allah lanet etsin. Onlar Resullerinin kabrini mescit edindiler.”

Müslim'de, Allah Resulünden, ölmeden beş gün önce söylediği şu hadis rivayet edilmektedir:

“İnsanların
bana olan arkadaşlığında, işinde ve yardımında en önemli olanı, hiç
şüphe yok. Ebu Bekir'dir. Eğer ben insanlardan bir dost edinecek
olsaydım, muhakkak Ebu Bekir'i dost edinirdim. Fakat sizin Resulünüz
ALLAH'ın dostudur. Mescidin duvarlarında Ebu Bekir'inkinden başka
kapatılmadık hiçbir kapı kalmasın! Sakın kabirleri mescid edinmeyin.
Sizi bundan menederim.”

Yine Buhari ve Müslim'den şu hadis rivayet edilmektedir:

“ALLAH'ın
Resulü hasta hali içinde yatarken, kendisine Habeşistan 'daki bir
kiliseden, kilisenin güzelliğinden ve içindeki resimlerden bahsettiler.”

Bunları dinleyen ALLAH'ın Resulü buyurdular ki:
“Onlar,
içlerinden iyi bir insan vefat ettiği zaman, onun kabri üzerine hemen
bir mescid yaparlar ve içini de resimlerle doldururlar. Kıyamet
gününde, Allah indinde, insanların en kötüsü işte bunlardır.”
Müsned'de, Ebu Hatim'in Sahih'inde şöyle rivayet olunmuştur:

“ALLAHın son Resulü buyurdular ki:

“Kıyamet koparken hayatta olanlar, bir de kabirleri mescid edinenler insanların en kötülerindendir.”

Sahih bir hadiste buyrulmuştur ki:

“Kabirlerin üzerlerine oturmayın. Kabirlere karşı namaz kılmayın!”

İmam Malik'in Muvatta'ında şöyle bir hadis yer almaktadır:

“ALLAH'ım!
Benim kabrimi, tapınılan bir put haline sokma! Ey Müslümanlar bilin ki,
Nebi ve Resullerinin kabirlerini mescid edinenlere karşı ALLAH'ın
gazabı çok şiddetlidir.”

Sünen'de ise şöyle bir hadis yer almaktadır:
“Benim
kabrimi bayram yeri edinmeyin. Nerede bulunursanız bulunun, bana
salavat getirin. Çünkü sizin salavatınız nerede getirilirse getirilsin
bana ulaşır...”

Bu hadislerinde ALLAH'ın Resulü şöyle buyurmuştur:
“Herhangi
bir kimse bana selat ve selamda bulunduğunda, o kimseye selamla
karşılık verebilmem için, Allah ruhumu bana iade eder.”

Bir başka hadislerinde de şöyle buyurmuşlardır:
“Yüce Allah, ümmetimin selamını bana ulaştırmaları için, kabrimde bir takım melekleri vazifeli kılmıştır.”

Başka bir hadislerinde:
“Cuma'nın gündüzünde ve gecesinde selat ve selamı çokça gönderin. Çünkü sizin selam ve salatınız bana bu günde arzedilir.”
Yüce Allah Kur'anda şöyle buyurmaktadır:
“Onlar halka; “sakın tapındığınız ilahlarınızı, hele Veddi, Süva'yı, Yeğus, Yeğuk ve Nesr'i asla bırakmayın” dediler.”

İbni Abbas ve daha başkaları bu ayet hakkında şöyle söylediler:
“Aslında
bu isimler, Nuh kavminde yaşayan iyi insanların isimleriydi. Bunlar
öldükleri zaman, kavminin insanları, onların kabirlerine hürmet ve
yakınlık gösterdiler. Daha sonra da, bu insanların suretlerini yaparak
onlara tapınmaya başladılar.”

İşte bu olay putperestliğin başlangıcı olmuştur.

ALLAH'ın
Resulü olan efendimiz, bu şirk kapısını sımsıkı kapatabilmek için,
kabirlerin mescid edinilmesini şiddetle yasaklamıştır.

Nitekim,
müşriklerin, güneş doğarken ve batarken güneşe secde edip tapınmaları
sebebiyle, bu vakitlerde namaz kılmayı da yasaklamıştır. Böyle
yapmasaydı, Müslümanların ibadetiyle müşriklerinki arasında bir
benzerlik bulunacaktı. İşte böyle olmaması için ALLAH'ın Resulü böyle
bir kapıyı sımsıkı kapamıştır.

Şeytan, imkan ve kudreti oranında
insanoğlunu aldatıp sapıtır. Bir kimse, gök cisimlerine tapınanların
yaptıkları gibi, güneşe, aya, yıldızlara ibadet ve duada bulunursa,
şeytan onun üzerine iner ve ona bazı şeyler söyler. Onlar buna,
yıldızların ruhaniyeti, derler. Halbuki o, şeytandan başkası değildir.
Şeytanlar
insanlara bazı isteklerinde yardım ederlerse de, bunun karşılığını ona
kat kat ödetirler ve zarara sokarlar yardım ettiklerini. Şeytana uyan
bir kimsenin sonu felakettir, kayıptır. Ancak, bu insan tevbe ve
istiğfar ederse ALLAH'a, o zaman iş değişir.

Şeytanlar, putlara tapan insanlara da bir takım şeyler söylerler.
Bir
ölüden, yahut gaibten haber bekleyen insanların durumu da böyledir.
Onlardan yardım talep eden, bir şeyler isteyen insanların durumu da
böyledir. Ölüden bir şey isteyen veya onu vasıta yaparak ALLAH'a dua
eden, veya iyidir veya geçerlidir inancıyla, ölünün kabri başında dua
eden bir kimse, bütün bunları evde yapılan dualardan daha ileri
sayıyorsa, böyle bir kimsenin durumu da putperestlerin durumu gibidir.

Onlar bu inançlarını bir de hadis'e destekletirler:

“İşler sizin istediğiniz gibi yürümez de zor durumda kalırsanız, kabirdekilerden yardım isteyene bakınız.”

Bu
hadis, bütün hadis uzmanlarınca yalan sayılmıştır. Böyle bir hadis
ancak putperestlik yolunu açmak isteyen bir zındığın hadisidir.

Bidatçı,
müşrik ve onlara benzeyen, putperest Hıristiyan ve Müslümanların
sapıkları, kabir yanlarında bir takım haller görür ve bunları keramet
sanır.

Mesela, bir kabrin yanında bir don örtü bırakırlar ve
sonradan onu kendiliğinden bağlanmış olarak bulurlar. Veya kendisini
sara tutmuş birini mezarın başına götürürler ve saralı kişinin
açıldığını müşahede ederler. Bunu da kabirde bulunanın himmeti
sanarlar. Halbuki şeytan onları sapıtmak için o işi kabrin yanında
yapmış ve göstermiştir.

Burada sadakat ve tam bir ihlas ile ALLAH'a sığınılırsa, şeytanın düzeni bozulur. Çünkü;

Tam bir tevhit olan yerde, şeytan barınamaz.

Bunun
için onlardan bazıları havaya kaldırıldığında “LailaheillALLAH” deyip
yere düşmüştür. Onlardan bazılarının da, kabrin yarıldığını ve oradan
bir insanın çıktığını görür ve onu kabirde defnolunmuş kişi sanır.
Halbuki bu görünen şeytandan başkası değildir.

* * *
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Perş. Kas. 15, 2007 9:02 pm

hocam yukarıdaki yayınladığın görüş vehhabilerin görüşüdür,onların hiçbir fetva ve görüşlerini kabul etmiyorum, Ehli sünnet itikadı aşağıdaki gibidir.

Ehli sünnet itikadına göre Kabir ziyaretinde bulunmak , Kabir ehli olan salih kişileri duada aracı yapmakta bir sakınca yoktur çünkü
Efendimiz s.a.v.'in hadisi şeriflerinde bunu men eden hiç bir şey yoktur Alim ,ulema ve Evliyaullahın görüşüne göre caizdir.

şirk olan söz Kabirdeki verdi , o yarattı demektir tabiki bu şekilde caiz değildir ,

Abdülhakim-i Siyalkuti hazretleri, bir talebesinin, kabir ziyareti hakkındaki suali üzerine buyurdu ki:
“Çok kimse kabir ehlinden istifade edildiğine inanmıyor. Ölü yardım yapamaz diyenlerin, ne demek istediklerini anlayamıyorum. Dua eden, Allahü teâlâdan istemektedir. Duasının kabul olması için, Allahü teâlânın sevdiği bir kulunu vasıta yapmaktadır. Ya Rabbi! Kendisine bol bol ihsanda bulunduğun bu sevgili kulunun hatırı ve hürmeti için bana da ver demektedir. Yahut, Allahü teâlânın çok sevdiğine inandığı bir kuluna seslenerek; ‘Ey Allah’ın velisi, bana şefaat et! Benim için dua et! Allahü teâlânın dileğimi ihsan etmesi için vasıta ol’ demektedir. Dileği veren ve kendisinden istenilen, yalnız Allahü teâlâdır. Evliya, yalnız vesiledir, sebeptir. O da fanidir, hiçbir şey yapamaz. Böyle söylemek, böyle inanmak şirk olsaydı, Allah’tan başkasına güvenmek olsaydı, diriden de dua istemek, bir şey istemek yasak olurdu. Diriden dua istemek, bir şey istemek dinimizde yasak edilmemiştir. Hatta müstehab olduğu bildirilmiştir. Her zaman yapılmıştır.

Cahil ve ahmak bir kimse, dileğini Allahü teâlânın kudretinden beklemeyip, veli yaratır, yapar derse, bu düşünce ile ondan isterse, bunu elbet yasak etmeli, ceza da vermelidir. Fakat bunu ileri sürerek, İslam alimlerine, ariflere dil uzatılmaz. Çünkü, Resulullah efendimiz kabir ziyaret ederken, mevtaya selam verirdi. Mevtadan bir şey istemeyi hiç yasak etmedi. Ziyaret edenin ve ziyaret olunanın hallerine göre, kimine dua edilir, kiminden yardım istenir. Peygamberlerin kabirde diri olduklarını her Müslüman bilir ve inanır.”

Resulullah efendimiz, kabir ziyaret ederken, mevtaya selam verirdi. Mevtadan bir şey istemeyi yasak etmedi. Ziyaret edenin ve ziyaret olunanın hallerine göre, kimine dua edilir, kiminden de yardım istenir. Zira hadis-i şerifte; (İşlerinizi şaşırıp, sıkıldığınız zaman, kabirdekilerden yardım isteyiniz!) buyuruldu. Eshab-ı kiramın hepsi, bu hadis-i şerife uyarak, Peygamber efendimizin kabrini ziyaret etmişler, Resulullah efendimizden yardım istemişler ve muratlarına kavuşmuşlardır.

Burada murad edilen Peygamberler,Salih Kullar, Evliyalardır, onları araıcı koyarak Allah'tan istenilmesinde hiçbir mahsur yoktur.

diğer bir hadisi şerifte ise;
Kim beni öldükten sonra kabirimiz ziyaret edese , beni sağken ziyaret etmiş gibi olur" buyurmuşlardır.

Kabir ziyaretinin yasağı islamiyetin ilk yıllarında yapılmıştır
Sonradan İslama dönenlerin vefat etmeleri ile Efendimi s.a.v. (Kabirleri ziyaret etmenizi yasak eylemiştim. Bundan sonra, kabirleri ziyaret ediniz!) buyurmuştur

İnsanın ruhu, bedenine aşıktır. Ölüp, ruh bedenden ayrılınca bu sevgisi yok olmaz. Ruhun bedene olan bağlılığı ve çekmesi, öldükten sonra da devam eder. Bir kimse, bir evliyanın kabrini ziyaret edince, ikisinin ruhu buluşurlar ve çok fayda hasıl olur. Kabir ziyaretine izin verilmiş olması, başka faydalarının yanı sıra, bu faydanın da hasıl olması içindir. İmam-ı Şafii hazretleri, imam-ı a’zam Ebu Hanife hazretlerinin kabrine gelir, ziyaret eder ve; “Ebu Hanife ile bereketleniyorum. Kabri yanına gidiyorum. Güç bir sual karşısında kaldığım zaman, kabri yanında iki rekat namaz kılıp, Allahü teâlâya dua ediyorum. Cevabı hemen hatırıma geliyor” buyururdu.

Alaeddin-i Attar hazretleri buyurdu ki:
“Bir alimi ve evliyayı ziyaret etmekten maksat, Allahü teâlâya yönelmektir. O büyüklerin ruhlarına tam bir yönelme ile ziyaret, cenab-ı Hakk’ın rızasına kavuşmaya vesiledir. Nitekim görünüşte halka tevazu, hakikatte Hakk’a tevazudur. Çünkü insanlara Allahü teâlânın rızası için tevazu göstermek makbuldür, kıymetlidir.”

İslam alimlerinin büyüklerinden olan Ebü’l-Hayr Faruki hazretleri de, kabir ziyaretlerine gider, kabir ziyareti için sefere çıkmak caizdir buyururdu. Din büyüklerinin kabirlerini ziyarete gidince tam bir edep üzere bulunur, ayakkabılarını çıkarıp, ellerini bağlar, başını önüne eğerek, kabrin yanına giderdi. Yüzünü kabre döner, iki dizi üzerine oturarak Kur’an-ı kerim okurdu. Edep ve hürmetle geri geri giderek kabrin yanından ayrılırdı.

Netice olarak, kabirleri ziyaret etmeyi, dinimiz emretmektedir. Şartlarına uygun olarak ziyaret edilince, hem ziyaret edene, hem de ziyaret edilene faydalı olmaktadır. İmam-ı Nevevi hazretlerinin buyurduğu gibi:
“Resulullahın ve salihlerin kabirlerini çok ziyaret etmek ve her ziyarette kabir başında çok durmak sünnettir.”

En son tarafından Paz Kas. 18, 2007 6:52 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
usame
Admin
Admin

Yaşadığın yer : dunya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Var tabi olmazmı....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : SİVASLI KARDESİM SAOLSUN...

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Cuma Kas. 16, 2007 5:34 am

Alıntı :
hocam yukarıdaki yayınladığın görüş vehhabilerin görüşüdür,onların hiçbir fetva ve görüşlerini kabul etmiyorum

Alıntı :
Ehli sünnet itikadına göre Kabir ziyaretinde bulunmak , Kabir ehli olan salih kişileri duada aracı yapmakta bir sakınca yoktur çünkü
Efendimiz s.a.v.'in hadisi şeriflerinde bunu men eden hiç bir şey yoktur Alim ,ulema ve Evliyaullahın görüşüne göre caizdir.

"Böyle bir zemânımda, bir Velînin kabri yanından geçiyordum. Bu üzüntümün çözülmesi için, o Velîden yardım diledim. O ânda, ALLAHü teâlânın lutfü, merhameti yetişdi. İşin içyüzü, olduğu gibi açıklandı. Âlemlere rahmet olan, sonuncu yüce Peygamberin “aleyhi ve alâ âlihissalevâtü vetteslîmât” rûhâniyyeti hâzır oldu. Üzüntülü kalbi tesellî buyurdu." (Hakikat Kitabevi tercümesi)

"Derken birgün azizlerden birinin kabrinden geçerken, ondan medet istedim ve bu özel duruma dair yardım talep ettim. O anda Cenab-ı Hakkın yardımı yetişti ve bu özel durumun gerçeğini olduğu gibi gerçek haliyle gördüm. Alemlere rahmet olan Muhammed Mustafa'nın (sallALLAHü aleyhi ve sellem) ruhaniyeti o anda hazır oldu, hüzünlü gönlümü teselli etti." (Yasin Yayınevi tercümesi, c.1, s.669 ( mektubattan)

Gözü kör bir adam ResuluUah (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) e gelerek benim için ALLAH'a dua et, bana afiyet versin (gözümü sıhhate kavuştursun) dedi. Bunun üzerine Resulullah (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem):

Dilersen tehir edeyim (bu şikayetinin mükâfatını ahirete bırakayım) ki bu senin için daha hayırlıdır, istersen dua edeyim." buyurdu.

Adam: "Dua et" deyince, Resulullah (Saikllahu Aleyhi ve Seliem) ona: "Güzelce abdest alarak iki rekât namaz kıldıktan sonra, şu duayı yapmasını emretti:

Ey ALLAHım! Şüphesiz ben senden isterim ve rahmet nebisi olan peygamberin Muhammed (SallALLAHu Aleyhi ve Seliem) ile sana yönelirim.

Ya Muhammed! Bu ihtiyacımın yerine getirilmesi için seninle Rabbime yöneldim. Ey ALLAHım! Muhammed (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) i benim hakkımda şefaatçi kıl (hakkımdaki şefaatini kabul eyle Hadis-i Şerifin ravisi İbni Huneyf şöyle anlatıyor

VALLAHi biz o meclisten ayrılmadan, hatta uzunca konuşmadan, o adam yanımıza sanki hiç hastalığı yokmuş gibi İyileşerek girdi.

(İbni Mace, ikamet:189, No:1385,1/441, Tirmizî, Deavât:119, No:3578,5/569, Ahmed ibniHanbel, Müsned:17240-41, 6/106, Taberanı, Mu'cemü'l-Kebîr, No:8311, 9/30, Hakim, Müstedrek:1180,1/458, No:l909,1/700)

Bu hadis-i şerifte zikredilen Efendimiz (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) ile tevessül, Efendimiz (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) in hayatına mahsus değildir.
Hatta Ashab-ı Kiram'ın bazısı bu tevessül sigasını (lâfzını) vefatından sonra da kullanmışlardır.

Hatib-i Bağdâdî Tarih'inde İmam-ı Şâfiî'ye vâsıl olan bir sened ile Şâfiî hazretlerinin şöyle dediğini rivayet ediyor: Ben Ebu Hanîfe'nin kabrini ziyarette yümn ü bereket buldum. Ve hergün onun kabrini ziyaret etmek îtiyâdındayım. Kendime bir ihtiyaç ârız olunca hemen menzilimde iki rekat namaz kılıp Ebu Hanîfe'nin kabrine giderim. Onun merkadi yanında hâcetimi ALLAHü teâlâdan dilerim. Aradan çok bir zaman geçmeden hâcetim kazâ olunur
Kaynak: Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih Tercümesi ve Şerhi, 4. cilt, s.

kabirdeki veliden yardım istemek hakdır.inkar eden bidatıdır

Hele buna şirk deyenler Allah MUHAFAZA....

Bunlar ince mevzular kardesim Allah muhafaza bilmeden şirke girmeyelim...

SELAMETLE

BU DÜNYADA:RENK ,NAKIŞ,LEZZET ...NE VARSA KÜSÜM!!!

YÜZÜMDE SON BİR HAYAL:AZRAİLE TEBESSÜM!!!

....NAMAZ KILMAKTAN AYAKLARI ŞİŞEN PEYGAMBERİN (sav),UYUMAKTAN GÖZLERİ ŞİŞEN ÜMMETİYİZ...
canisi
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Salı Kas. 20, 2007 2:48 am

ALLAH razi olsun uyarilariniz icin muhammed kardesim
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Salı Kas. 20, 2007 3:30 am

amin ecmain
rey2466
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye

Yaşadığın yer : ist.
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : zehirliok ta gezerken

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 5:00 am

kabirdekilerden yardım istemek tam anlamıyla şirktir.günde kırk kere yalnız sana kulluk eder yalnız senden yardım dileriz demiyormuyuz.onların kendilerine faydası yok sizi de işitmezler.aklınızı başınıza alın şirkin içine düşmeyin.mekkeli müşriklerin durumu ile ilgili ayetleri düşünerek tekrar tekrar okuyun. selamlaar sevgiler.
usame
Admin
Admin

Yaşadığın yer : dunya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Var tabi olmazmı....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : SİVASLI KARDESİM SAOLSUN...

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 11:21 am

rey2466 demiş ki:
kabirdekilerden yardım istemek tam anlamıyla şirktir.günde kırk kere yalnız sana kulluk eder yalnız senden yardım dileriz demiyormuyuz.onların kendilerine faydası yok sizi de işitmezler.aklınızı başınıza alın şirkin içine düşmeyin.mekkeli müşriklerin durumu ile ilgili ayetleri düşünerek tekrar tekrar okuyun. selamlaar sevgiler.

Fesuphanellah , sen ne kadarda çok biliyon , şirkin ne olduğunu biliyormusun ilk basta onu soylesene , yukarıdaki yazıları tam anlamıyla anlayarao okursan sanırım problem kalmaz...

Selametle

BU DÜNYADA:RENK ,NAKIŞ,LEZZET ...NE VARSA KÜSÜM!!!

YÜZÜMDE SON BİR HAYAL:AZRAİLE TEBESSÜM!!!

....NAMAZ KILMAKTAN AYAKLARI ŞİŞEN PEYGAMBERİN (sav),UYUMAKTAN GÖZLERİ ŞİŞEN ÜMMETİYİZ...
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 7:19 pm

rey2466 demiş ki:

HAKARET ETMEK İSTEMEZDİM KARDEŞİM AMA SENİN TÜRÜNDEN BAŞKA VAR MI DÜNYADA
İSTERSEN DAHA FAZLA KONUŞMA DA SUS!!

MUHAMMED HOCAMIZIN GÖRÜŞLERİNE DE KATILIYORUM ÇOK GÜZEL AÇIKLAMIŞ a.r.o KENDİSİNDEN
DİREK OLARAK DEĞİL DE ARACI YAPARAK DUA ETMENİN BİR SAKINCASI YOKTUR KANATİNDEYİM.

USAME KARDEŞİMİZ SİZDEN DE a.r.o

MURAT KARDEŞ DOĞRU VE YANLIŞI GÖRMEMİZE FIRSAT VERDİĞİNİZ İÇİN SİZDEN DE a.r.o
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 7:35 pm

rey2466 demiş ki:

sen yolda araban bozulunca tamirciden yardım istemiyormusun?
yada bir eşya taşırken bir ucundan tutun diye yardım istemiyormusun?
yada hayatında hiç yardım istemedinmi birinden?
O zaman sende şirk işliyorsun hemde her yardım isteyişinde

bak arkadaşım biz ölüden değil o salih zat kişi hürmetine Allah'tan istiyoruz anladın mı? hala bunu anlamak istemiyorsun

asıl bu senin söylediğin mantık insanı şirke götürür, Allah'ın izni olmadan bir yaprak dahi oynamaz ayetini biliyormusun sen. Ölü bir işe yaramaz demekle diri her şeyi yapar buna kudreti vardır demek istiyorsun
Peki Allah'ın izni olmadan dirinin ne kudreti olur? Diri de olsa Allah'ın izni olmadan bir şeye güç yetirebilirmi insan.

şimdi sen diyorsunki ölünün hiç bir faydası yoktur o sizi işitmez diyorsun öyle değilmi.
bak sana şimdi ne anlatıcam, Efendimiz s.a.v miraca çıktığında 5 vakit namaz bizlere farz oldu öyle değilmi
aslında 50 vakitti , fakat Hz. Musa (a.s.) bu ümmet bunu kaldıramaz diye 5 vakite indirtmek için bizlere orada şefaat etti Rabbimizden istedi.

şimdi Musa (a.s.) bundan kaç bin yıl evvel yaşadı ALLAH (C.C.) bilir nasıl olduda bu ümmete namazın 5 vakite inmesi için yardım etti.

Efendimiz s.a.v. Bedir savaşında müşrikleri kuyulara atınca onlara şimdi anladınızmı gerçeği dedi
Sahabe bilmedikleri için Ya Rasüllallah onlar öldüler dedi sizi duyuyorlarmı deyince
Efendimiz s.a.v onlar beni sizden daha iyi duyuyorlar buyurdru.
Ölülerin bizleri işitikleri , kabirlerinde güzel bir amel işlediğimizde bizlere dua ettikleri , köt bir amel işlediğimizde bizim için üzülüp istiğfar ettikleri sahih hadislerde mevcuttur.

bunun bir çok delili var ama sen saçmalamaya devam et biraz daha....
MuR@T
İlahiaşk Kardeşimiz
İlahiaşk Kardeşimiz

Yaşadığın yer : Sansörün Bol oldugu.. Yerden

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 8:19 pm

Konuyu SIllerMisin Muhammed ÜStad :)
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 8:46 pm

yok kalsın şimdilik
rey2466
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 10:02 pm

sultanım kardeş benim derdim de bu zaten, ARACI YAPMA davası.Niye direk Allahtan istemiyorsunuz da araya aracı koyuyorsunuz yanlış ta burada zaten.Şahsıma yapılan hakaretler hiç önemli değil.Amaç Allah'ın (C.C.) dinini doğru anlamak,hakkımı helal ediyorum.Yardım konusunda ,tabi ki insanlardan yardım istiyoruz ama ,aynı şey değil.Allah'ın (C.C.) izni olmadan tabi ki hiç bir şey olmaz.MİRAÇ olayı doğrudur ama 50 vakitten 5 vakite inmesi olayı uydurmadır.Birbirimize iyiliği emredip kötülükten sakındırmayacakmıydık.Elhamdülillah müslümanım beni yanlış anlamayın lütfen.ahirette ALLAH (C.C.) bana bildiklerini niye anlatmadın diye sormasın diyeyazıyorum.benim sizi düzeltme gibi bir çabam yok sadece anlatıyorum siz nasıl isterseniz öyle yapacaksınız .Ben sadece mekkeli müşrikler ile ilgili ayetleri düşünerek tekrar tekrar okuyun diyorum kötü bir şey söylemiyorum ki.ölülerle ilgili ayetleri okuyun diyorum fena mı yapıyorum.Peygambere atfedilen sözleri kuranla karşılaştırın diyorum yanlış mı yapıyorum.Din düşmanlarıAllahın dinini bozmak için peygambere atfen yalan uydurmuşlar bunlar da bir şekilde dinin içine girmiş hadisleri kuranla karşılaştırın kurana uyuyorsa alın diyorum hata mı ediyorum.Ben müslümanım diyen kişinin peygambere ve onun sözlerine itiraz etmesi mümkün değil.Peygamberin sünneti kuranın hayata uygulanışıdır.Ben samimiyim sizinde samimi ölduğunuza inanıyorum,ahirette ceza görürseniz ben üzülürüm ben cezalandırılırsam siz benim için üzülür mü yoksa sevinirmisiniz.Müminler kardeş olduğuna göre birbirimizi uyarmamız gerektiğini düşünüyorum.Selamlar sevgiler
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 10:18 pm

ya söylediğinin tersi olursa ya sen yanlış yoldaysan o zaman ne olacak peki hiç düşündünmü
biz sana ayet ve hadis söylüyoruz sen hala uydurma diyorsun herhangi bir delilin olmadan

peki namazın 50 rekattan 5 rekata düştüğünü yalanlayan bör ayet veya hadis varmı bildiğin

madem aracıya gerek yok diyorsan bana söylermisin
Kur'an okuymayı biliyormusun?
Eğer biliyorsan kimden öğrendin?
rey2466
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 10:29 pm

Ben hangi ayete uydurma dedim böyle bir şey söylemektenAllaha sığınırım.KUR'AN okumayı öğrenmekle aracı koymanın ne alakası var.Elbetteki bilmediğimiz miiyarlarca konu var.İmtihanımız gibi öğrenmek te ölünceye kadar devam edecek.Bilmediklerimizi bilenlerden öğreneceğiz bunda bir gariplik yok ki.Sadece öğrendiklerimizi kuranla karşılaştıralım diyorum ne var bunda. Selamlar sevgiler.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 10:43 pm

rey2466 demiş ki:
sultanım kardeş benim derdim de bu zaten, ARACI YAPMA davası.Niye direk Allahtan istemiyorsunuz da araya aracı koyuyorsunuz yanlış ta burada zaten.Şahsıma yapılan hakaretler hiç önemli değil.Amaç Allah'ın (C.C.) dinini doğru anlamak,hakkımı helal ediyorum.Yardım konusunda ,tabi ki insanlardan yardım istiyoruz ama ,aynı şey değil.Allah'ın (C.C.) izni olmadan tabi ki hiç bir şey olmaz.MİRAÇ olayı doğrudur ama 50 vakitten 5 vakite inmesi olayı uydurmadır.Birbirimize iyiliği emredip kötülükten sakındırmayacakmıydık.Elhamdülillah müslümanım beni yanlış anlamayın lütfen.ahirette ALLAH (C.C.) (C.C.) bana bildiklerini niye anlatmadın diye sormasın diyeyazıyorum.benim sizi düzeltme gibi bir çabam yok sadece anlatıyorum siz nasıl isterseniz öyle yapacaksınız .Ben sadece mekkeli müşrikler ile ilgili ayetleri düşünerek tekrar tekrar okuyun diyorum kötü bir şey söylemiyorum ki.ölülerle ilgili ayetleri okuyun diyorum fena mı yapıyorum.Peygambere atfedilen sözleri kuranla karşılaştırın diyorum yanlış mı yapıyorum.Din düşmanlarıAllahın dinini bozmak için peygambere atfen yalan uydurmuşlar bunlar da bir şekilde dinin içine girmiş hadisleri kuranla karşılaştırın kurana uyuyorsa alın diyorum hata mı ediyorum.Ben müslümanım diyen kişinin peygambere ve onun sözlerine itiraz etmesi mümkün değil.Peygamberin sünneti kuranın hayata uygulanışıdır.Ben samimiyim sizinde samimi ölduğunuza inanıyorum,ahirette ceza görürseniz ben üzülürüm ben cezalandırılırsam siz benim için üzülür mü yoksa sevinirmisiniz.Müminler kardeş olduğuna göre birbirimizi uyarmamız gerektiğini düşünüyorum.Selamlar sevgiler

HAKKINI HELAL ETTİĞİN İÇİN ALLAH (C.C.) RAZI OLSUN KENDİME ENGEL OLMADIM KUSURA BAKMA AMA BİLEMİYORUM BURAYI OKUYUP ALTINA YAZDIĞIN YORUMA BAKAN DİĞERLERİNE BAKMAYAN BİRİ YANLIŞ BİLGİ SAHİBİ OLDUĞUNDA ONLARIN HAKKINI ÖDEYEBİLECEK MİSİN İNŞALLAH ÖBÜR DÜNYAYA KALMAZ KARDEŞ MESULİYET BÜYÜK
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin

Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 11:01 pm

rey 2466 demiş ki :
Müminler kardeş olduğuna göre birbirimizi uyarmamız gerektiğini düşünüyorum.Selamlar sevgiler

evet müminler kardeştirler kardeşim.Gel seninle biz bu konuları bi konuşalım.Bu şekilde sert usluplarla olmaz bu işler.İslam dini hoşgörü dinidir.kardeşim özelden mesaj atıyorum size.Okuyunuz lütfen...

*LİLLÂHİ-L HAMD*
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 11:09 pm

rey2466 demiş ki:
Ben hangi ayete uydurma dedim böyle bir şey söylemektenAllaha sığınırım.KUR'AN okumayı öğrenmekle aracı koymanın ne alakası var.Elbetteki bilmediğimiz miiyarlarca konu var.İmtihanımız gibi öğrenmek te ölünceye kadar devam edecek.Bilmediklerimizi bilenlerden öğreneceğiz bunda bir gariplik yok ki.Sadece öğrendiklerimizi kuranla karşılaştıralım diyorum ne var bunda. Selamlar sevgiler.

ben Kur'an okumayı bilip bilmediğinizi niçin sordum cevabını vereyim
biliyorum deseydiniz kimden öğrendiniz diyecektim
sizde bir bilenden öğrendik demişsiniz zaten
bende size madem aracı koymaya gerek yoksa ALLAH (C.C.) c.c. kuluna şah damarından daha yakındır evet bu doğru ama madem aracı koymaya gerek yoksa
neden Kur'an'ı ALLAH (C.C.) tan değilde bir bilenden öğrendin ? Direk ALLAH (C.C.) tan öğrenmen gerekmezmiydi senin mantığınca
bu ALLAH (C.C.) la kul arasına kimse girmez mantığı islamda yoktur ALLAH (C.C.) la kul arasına peygamberler girmiştir, hatta Peygamberlerle bir ALLAH (C.C.) arasında Vahiy meleği olan Cebrail (a.s.) girmiştir

ALLAH (C.C.) c.c. Kur'an'da bana gelmek için vesileler arayın diyor
başka bir ayetinde ise
Salihlerle birlikte olun diyor
şimdi ayet numarası aklımda değil , bu ayetlere ne diyeceksin bakalım
Salihlerle birlikte her zaman olamayacağımız için tarlada işte , evde oldıuğumuz zamanlarda Rabıta yolu ile salihlerle birlikte olmaktayız
ALLAH (C.C.) dostları da Allah'a c.c. ulaşmak için birer vesiledir ,vesilelerden biridir
çünkü bizlere Zahiri ilmin dışında Tasavvuf ilmi ile Allah'dan gayi şeyleri kalpten silmenin yollarını göstermektedirler

inş. bu sefer anlarsın ama asıl biz seni bu yanlış itikadından uyarmaya çalışıyoruz ahirette uyarmadılar deme sonra bizi
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Çarş. Mayıs 21, 2008 11:26 pm

AÇIKÇASI MESAJLARINI OKUDUĞUM ZAMAN BİR DAHA GELMEYECEĞİNİ BURAYI KARIŞTIRIP GİTME AMACINDA OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM HAKKINI HELAL ET KARDEŞİM VE LİTFEN BİRAZ ARAŞTIRIP OKU BİLMEDİĞİN KONUDA FETVA VERME DOĞRULARI ANLATMAK ELBETTEKİ GÖREVİMİZ MESULİYETİMİZ AMA SADECE DOĞRULARI BUNUN İÇİN DE TAM BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞIN KONULARDA GÖRÜŞ BELİRTMEMENİ RİCA EDERİM ÇÜNKÜ BÜYÜK HAKKA GİRİYORSUN.
SELAMETLE
rey2466
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Perş. Mayıs 22, 2008 12:50 am

muhammed kardeş ALLAH (C.C.) kuranı elçisi vasıtasıyla bizlere gönderdi ve o elçi de bizler için çok güzel bir ÖRNEKtir.Peygamberin hayatı kuranın hayata pratize edilmiş bir göstergesidir peygamber yaşayan kurandır.Yeryüzünde yaşayanlar insan olduğu için ALLAH (C.C.) insan bir peygamber göndermiştir.İnanan insanlar da onu örnek alır.Bana gelmek için vesileler arayın diyor aracılarla gelin demiyor.Salihlerle beraber olun diyortamam buna itiraz tabiki yok.Allah'ın (C.C.) emir ve yasaklarına uyan Allah'ın (C.C.) dinini açıklayan Allah'ın (C.C.) güzel kulları her dönemde olmuştur bundan sonra da olacaktır.Onları öğretmen olarak kabul edip bilmediklerimizi öğrenmemizden daha doğal ne olabilir.Yanlış olan onlara bir takım payeler verip onları ululamak veya kutsallaştırmaktır.ALLAH (C.C.) DAİMA BİZİMLEDİR BİZİ HER AN GÖRÜR DUYAR İÇİMİZDEN GEÇENİ BİLİR.Aracıya gerek yok.Sultanım kardeş amacım karıştırmak değil ALLAH (C.C.) şahittir.Hakkım helal olsun.Selamlar sevgiler
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Perş. Mayıs 22, 2008 12:57 am

yav arkadaşım sen müfessirmisin bu ayetlerin tefsirini yapabilecek ilmin varmı kendi kafandan yazıyorsun birşeyler

kendi ağzınla Efendimiz s.a.v bizlere örnek diyorsun ama hadisleri inkar ediyorsun bu nasıl bir çelişkidir böyle

birde salihlerle birlikte oluyoruz işte bizlere doğru yolu gösteren ALLAH (C.C.) (C.C.) dostları ile birlikte oluyoruz biz bunu yapıyoruz zaten tavsiye etmene gerek yok

Vesile bazen bir insandır ALLAH (C.C.) (C.C.) dostlarıda birer vesiledir onlarda zaten salih kullardandır işte Rabbimizin bu emri ile salihlerle birlikte oluyoruz bizler

Sen hadisi şerifler olmadan zekatı kime ve kaçta kaçını vereceğini bilebilirmisin
hadisler olmadan namaz nasıl kılınır bilebilirmisin
ALLAH (C.C.) (C.C.) 'ın rasülü heva ve hevesinden konuşmaz o vahyolandan başka şey konuşmaz bunu bildiğin halde hiç bir ilmi delilin olmadan hadisler uydıurmadır diyorsun

zaten hep yaptığınız aynı şey sizin bütün iddialarınızı çürüttüklerinde hemen söylediğiniz tek şey bu hadis uydurma bu hadiz zayıf bilmem ne
bak arkadaşım bilgin olmayan şeylere yorum yapıyorsun
daha sen bu karşı çıktığın şeylerin anlamlarını bile bilmeden nasıl yapıldığını bile bilmeden başladın direk o konulara saldırmaya
diğer yazılarına da cevap verdim bir zahmet onları da okurmusun
rey2466
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Perş. Mayıs 22, 2008 8:58 pm

Muhammed kardeş hayırlı cumalar.Ben meramımı anlatamıyorum galiba.Benim itirazım peygambere değil ,onun sözlerine değil, olamaz da zaten.BEN ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIM.İtirazım peygambere atfen uydurulan yalanlar.Anlatabiliyormuyum acaba.Toptancı bir bakış ile peygambere atfedilen bütün sözleri olduğu gibi doğru deyip alıyorsunuz.Bunların arasına din düşmanlarının uydurduğu sözler varmı yokmu diye araştırmıyorsunuz.Hiç uydurulmuş hadis olabileceğini düşünmüyormusunuz.Selamlar sevgiler.
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin

Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Perş. Mayıs 22, 2008 9:07 pm

kardeşim sana acizane olarak bir soru soracağım.Sen hiçbir hadise inanmıyor musun?inandıkların varsa onların sahih mi yoksa uydurmamı olduklarını nasıl anlıyorsun,neye göre inanıyorsun?Cevap verirsen bende sana ona göre RABBİMİN(C.C) de izniyle cevap vereceğim İNŞAALLAH.

*LİLLÂHİ-L HAMD*
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   Perş. Mayıs 22, 2008 9:13 pm

Sanada Hayırlı Cuma'lar kardeş
bak şimdi senin bu söylediğin hiç araştırmadan bilmeden yorum yaptığının göstergesidir
bak arkadaşım (kütübü sitte) hadis alimlerinin çok titiz bir şekilde topladığı içinden uydurma hadislerin araştırılıp çıkarıldığı
zayıf hadislerin bile belirtildiği Kur'an'dan sonra en sağlam delilimiz kitabımızdır.
Sen bu iddiayı birilerinden duymuşsun belli kendin araştırmamışsın
o hadislerin nasıl ne şartlarda ve ne titizlikle toplandığını bilmiyorsun
bak bu davranışın normalde güzel ağzında söylediğin gibi birde kendin bizzat Ehli sünnet kaynaklardan araştırsan daha güzel olacak bu hadisler nasıl toplanmış , ama dikkat etmediğin ve yanıldığın bir nokta var genelde Vahhabi arkadaşlar bu noktada ezberden konuşuyorlar
Sen , ben gibi insanlar bile bu hadisler konusunda elimizden geldiğince titiz davranırken O sahabeyi gören tabbiinin hadis alimlerinin bu titizliği yapmamasını mümkünmü, sıradan bir iş yapılmış gibi ne kadar da basit uydurma diyebiliyorsunuz anlam veremiyorum.
O hadisi şerifler Sahabe-i kiramdan bu yana 1400 yıldan beri nesildeen nesile yazılarak muhafaza edilerek dikkat edilerek ravileri ve hadisi aktaran kişilerin hayatı yaşantısına kadar incelenmiş öyle alınmıştır.
Ne diyeyim sana daha bilmiyorum ki..
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Kabirlerden Yardım Dileme   

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Müdür Yardımcısı Aranıyor !!
» Meleklere Iman
» PAKISTAN da Felaket...