iLahi-Aşk MekaNı


 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Cuma Ocak 18, 2008 3:51 am

"Ramazan'dan sonra ne zaman oruç tutayım?" Peygamber Efendimiz de (sas) şöyle buyuruyor: "Muharrem ayında. Çünkü o, Allah'ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, ALLAH o günde bir kavmin tövbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir." (Tirmizi, Savm, 40)
Aşure, aşr'dan gelir. On, demektir. Muharrem'in onuncu günü kutlanan mübarek bir gündür. Aşure günü öyle bir gündür ki, dinle alâkası olmayan kimseler bile, aşure günü tencere dolusu aşure pişirip insanlara ikram ederler. Herkes aşure yapıp başkalarına dağıtır.

Aşure yapma geleneği Nuh (a.s)'dan kalan bir adettir, Nuh (a.s.) gemide aylarca kaldı Tufan koptuktan sonra yere indiler ve yanlarındaki yiyiceklerin hepsini karıştırıp aşure yaptılar.

Fecr Suresi'nde ALLAH-u Tealâ "on geceye yemin ediyor." (89/2) Elmalılı Hamdi Yazır, o mübarek on geceden birinin Muharrem'in ilk on gecesi olabileceğini söylüyor. (Hak Dini Kur'an Dili, C. 9, s. 184)

Aşure günü meydana gelmiş hadiselerden bazıları şunlardır:

Yerlerin ve göklerin yaratılması

Hz. Adem'in tevbesinin kabul olması

Hz. Nuh'un tufandan kurtulması

Yunus Aleyhisselâm'ın balığın karnından çıkarılması

İbrahim Aleyhisselâm'ın ateşten kurtulması

Hz. Yusuf'un kuyudan çıkarılması ve Yakub Peygamber'in, oğlu Yusuf Aleyhisselâm'a kavuşması

Hz. Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması

Hz. Musa'nın Kızıldeniz'den geçmesi, Firavun'un helak olması

Hz. Hüseyin'in şehit edilmesi

Kıyamet de aşure günü kopacaktır.

Böyle günler, Müslümanları İslam'a bağlamak için bir vesiledir. Bir insan şehri dolaşırken polisler, jandarmalar görür. Onlar der ki, "şu işi yapın, bu işi yapmayın". Mesela polis, varlığıyla der ki, "hırsızlık etmeyeceksin". Ordu mensupları der ki, "askerlik yapacaksın".

Bu haller, o memlekette bir "devletin" olduğunu gösterir.

Şu gün geldi oruç tut. Bugün geldi dua et, o gün geldi, bunu dağıt... Buradan da anlaşılır ki, o memlekette "din" var.

Aşure günü, dinler tarihinde de mukaddes sayılmıştır. Yahudiler de Aşure günü oruç tutarlar. Peygamber Efendimiz (sav), Yahudilere benzememek için Muharrem'in, sadece 10. gününde oruç tutmazdı. 9. 10. veya 10. 11. yada 9.10.11. günlerinde oruç tutardı
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
SiVasLi
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7808
Yaş : 30
Yaşadığın yer : Almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : InSaNLaR ..
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ....
Kayıt tarihi : 16/03/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Cuma Ocak 18, 2008 4:58 am

Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur’an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.) [Müslim]

Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hz. Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hz. Nuh’un tufandan kurtulması, Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması, Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması, Hz. İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hz. Yakub’un, oğlu Hz. Yusuf’a kavuşması, Hz. Yusuf’un kuyudan çıkması, Hz. Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hz. Musa’nın Kızıl denizi geçmesi, Hz. İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.
1- Aşure günü oruç tutmak sünnettir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani]

(Aşure günü oruç tutan o yıl tutamadığı [nafile] oruçlarının sevabına kavuşur.) [Deylemi]

(Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.) [İ.Ahmed]

(Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.)
[Şir’a]

[Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!]

Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki:

(Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

Peygamber efendimiz, bugün bir hurmayı mübarek ağzında ıslatıp çocukların ağzına verirdi. Çocuklar, Resulullahın mucizesi olarak akşama kadar bir şey yiyip içmezlerdi. Bugün bazı hayvanların bile bir şey yemediği bildirilmiştir. Bir avcı, Aşure günü, bir geyik yakaladı. Geyik, yavrularını emzirip akşamdan sonra dönmek üzere, avcının izin vermesi için, Resulullah efendimizden, şefaat istedi. Avcı, geyiğin akşama kalmadan hemen gelmesini isteyince, geyik, (Bugün Aşure günüdür. Bugünün hürmetine yavrularımızı emzirmeyiz. Onun için akşamdan sonra gelmek için izin istedim) dedi. Bunu duyan avcı, geyiği Resulullaha hediye etti. O da, geyiği serbest bıraktı.

2- Sıla-i rahim yapmalı.


Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı.


Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

3- İlim öğrenmeli!


Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun ilmihal okumalıdır. Ayrıca Kur’an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir’a)

4- Sadaka vermek sünnettir, ibadettir.


Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

(Bugün aşure ibadet) diye aşure pişirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bugün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir.


Hadis-i şerifte, (Aşure günü ismidle sürmelenen, göz ağrısı görmez) buyuruldu. (Hakim)

5- Çok selam vermeli.

Hadis-i şerifte, (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a
)

6- Çoluk çocugunu sevindirmeli!

Hadis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki
)

7- Gusletmeli.

Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir’a)

8 - O gün, eve ufak-tefek erzak alınmalı, alınırsa bir sene boyunca evde bereket olur.

9- Dua Okunmalı,

10 defa şu duâ okunur
:

"Sübhânallâhi mil'el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş
'

10- Namaz Kılınmalı


· Aşure gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rek'at namaz kılınır.

· Her rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.

· Namazdan sonra 100 defa:

"Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ ve mâ beynehüm minen-nebiyyîne vel-mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn'


· Ögle ile ikindi arasında 4 rek'at namaz kılınır. Beher rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.

· Namazdan sonra: 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe ve 70 defa:

"Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym' okunur.

· Ümmet-i Muhammed (s.a.v.)'in hidâyeti ve kurtuluşu için duâ edilir.

[size=16]Hz. Hüseyin, 10 Muharremde şehid edildi. O yüce imamın şehid edilmesi, elbette bütün müslümanlar için büyük musibet ve üzüntüdür. Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ve Hz. Hamza’nın şehid edilmeleri de, böyle büyük musibet ve üzüntüdür. Fakat, Peygamber efendimiz, Hz. Hamza’nın şehid edildiği günün yıldönümlerinde matem [yas] tutmadı. Matem tutmayı da emretmedi. Matem yasak olmasaydı, herkesten önce Peygamber efendimizin ölümü için matem tutulurdu. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Matem tutan, ölmeden tevbe etmezse, kıyamette şiddetli azap görür.) [Müslim]

(İki şey vardır ki, insanı küfre sürükler. Birincisi, birinin soyuna sövmek, ikincisi, ölü için matem tutmaktır.) [Müslim]

Âşura gününün manevi ve berraklığı üzerinde Kerbela karanlığının kesafeti de görülmektedir. 61. hicret yılının Muharrem'ine ait 10. gününde Hazret-i İmam Hüseyin (r.a.) 55 yaşında iken Sinan bin Enes isimli bir hain tarafından Kerbelâ'da hunharca şehit edilmiştir. Bu gadr ve zulmün arkasında Emevi Halifesi Yezid, onun Küfe valisi İbni Ziyad vardır. Yarım asır öncesinden Peygamberimizin bizzat haber verildiği bu ciğerleri yakan olay Hazret-i Hüseyin'i Cennet gençlerinin efendisi olma şanına yüceltmiştir.Şehitler mükâfatını almış en yüce mertebelere ulaşmıştır. Yüce Allah'ın da zalimlere hak ettikleri cezayı en âdil bir şekilde vereceğinden şüphemiz yoktur. Kader hükme boyun eğen her mü'min bu olaya üzülür, ancak itidalini ve soğukkanlılığını kaybetmez. Duyguları yanlışlara ve taşkınlıklara götürmez. Çünkü meydana gelen bütün olaylar ezelî takdirin bir hükmüdür. Bu açıdan bunu bir "yas merasimi" haline dönüştürmek ehli-i sünnetin itikat ve inancına aykırıdır.

alıntı
[/size]

_________________

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
SiVasLi
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7808
Yaş : 30
Yaşadığın yer : Almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : InSaNLaR ..
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ....
Kayıt tarihi : 16/03/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Cuma Ocak 18, 2008 4:58 am

Aşure Günü'nün Faziletleri ve Duaları
Muharremin Onuncu günnüne Aşure Günü denir.
Bugüne özel bir saygı gösterilmelidir.
Zira Arşın hamili bulunan melekler o günün değerini bilirler.Efendimiz buyurdular ki:


“İbrahim (a.s) Aşure günü doğmuştur. ALLAH O’nu Nemrud’un ateşinden Aşure Günü kurtarmıştır. ALLAH O’na doğru yolu Aşure Günü göstermiştir.”


O gün Cebrail (a.s), Mikail (a.s) ve İsrafil (a.s)’ın, Arş ve Kürsün yaratıldığı gündür. Gökler, yer ve Cennet o gün yaratılmıştır. Tuba Ağacı Aşure Günü dikilmiştir. O günde kemal erbabının kendilerine vaad edilen mertebeye ulaşmış olmaları bugünün hayırlı, uğurlu ve bereketli bir gün olduğuna açık bir delildir.

Aşure Günü Namaz Kılmak


İbn-i Abbas’tan rivayet ediliyor :

“Kim aşure günü 4 rekat namaz kılar da her rekatında Fatiha’dan sonra 50 İhlas Sûresi okursa, Alah Teala geçmiş ve gelecek 50 senelik günahlarını bağışlar ve Mele-i Ala’da Cennette onun için nurdan bir kürü bina eder.”

Aşure gecesini ibadet ile ihyâ etmek müstehabdır.


Aşure Günü Okunabilinecek Dualar

“Bismillâhirrahmânirrahîm
Sübhânellâhi mil’el miyzâni ve müntehel ılmi ve meblağar rıdâ ve ziyneten lâ melce-e ve lâ mence-e minellâhi illâ ileyhi. Sübânellâhi adedeş şef’ı vel vetri ve adede kelimâtit-tâmmâti bi rahmetihî esteğıysü lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym. Ve hüve hasbî ve ni’mel vekiylü ve ni’mel mevlâ ve ni’men nasıyr. Ve sallellâhu alâ seyyidinâ Muhammedin hayri halkıhî ve alâ âlihi ve sahbihî ecmeıyn.”

Bu dua hakkında, Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm şöyle buyurdular:

“Muharrem Ayı’nın birinci ve onuncu günleri sabahleyin üç kere bu duayı okuyan kimseyi Cenab-ı Hak gelecek senenin Muharrem Ayı’na kadar bütün belalardan emin kılar.”


Aşure Günü Duası

“Allahumme mâ amiltü min amelin fî hâzihis-seneti mimmâ neheytenî anhü ve lem terdahû ve lem tenhehû, ve hamilte annî ve afevte ba’de kudratike alâ ukûbetî ve deavtenî ilet-tevbeti ba’de cür’etî alâ ma’sıyyetike, Allahümme innî estağfiruke minhü fağfirhü lî, ve mâ amiltü fîhâ mimmâ terdâhü ve ve’adtenî aleyhis-sevâbe, fetekabbelhü minnî velâ takta’ racâî minke yâ kerîmü.”

Meali:

“Allah’ım bu sene içerisinde işlediğim ve beni sakındırdığın şeylerden sakınmadığım, razı olmadığın ve hoşlanmadığın şeyler işledimse beni affeyle. Bana yüklediğin vazifelerden dolayı beni affettin ve beni tevbeye çağırdın, çeşitli günahlar yaptıktan sonra tevbemi kabul buyurdun. Allah’ım Sana istiğfar ederim, Senden bağışlamanı isterim. Beni bağışla, razı olduğun amellerden işledimse bana vaad ettiğin sevabı benden kabul et. Umudumu Senden kesme Kerîm olan Allahım.”


Aşure günü duası meşhurdur.

Peygamberimiz’in Aşure gününün önemi hakkında Hadis-i Şerifleri vardır.

Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyuruyor : “Aşure günü kim bir gün oruç tutarsa Firdevsi Ala’ya varis olur.”
Yine Efendimiz buyurdular ki : “ Aşure günü kim bir kere İhlâs Sûresini okursa, Cenab-ı Hak o kimseye rahmet nazarı ile bakar.”

Aşurenin mânâsı, “nurlu yaşamak” demektir.


Aşure Günü Oruç tutmak

Aşure günü oruç tutmak sünnettir.

Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm buyurdular ki:

“Kim Aşure günü bir kişiye iftar ettirirse, tüm Ümmet-i Muhammedi iftar ettirmiş gibi ecre nail olur.”

“Aşure günü oruçla geçiren, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi ecre nail olur.”

“Bugünün fazlını arayın. Çünkü O, Allah’ın günlerin arasından seçtiği mübarek bir gündür. Kim bu günü oruçla geçirirse, ALLAH nezdinde bulunan melekler, nebîler, peygamberler, şehitler ve salihlerin ecrini verir.”

“Aşure sizden önceki peygamberlerin bayramıdır. O günü oruçla geçirin.”

“Aşure günü oruç tutun fakat bu hususta yahudilere muhalefet edin, bir gün önce ve bir gün de sonra tutun(Böylece 3 günü tamamlamış olursunuz).”

“Aşure gününün orucu bir senelik günahlara kefarettir.”

(ev kemâ kâl)
Üçaylar hikmet ve faziletleri/Arif Pamuk


a.r.o

_________________

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
fetasetli
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
avatar

Mesaj Sayısı : 1329
Yaşadığın yer : istanbul
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : davetle
Kayıt tarihi : 20/08/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Cuma Ocak 18, 2008 7:36 am

v.a.s supersin coeur aro sunny
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
MuR@T
İlahiaşk Kardeşimiz
İlahiaşk Kardeşimiz
avatar

Mesaj Sayısı : 3705
Yaşadığın yer : Sansörün Bol oldugu.. Yerden
Kayıt tarihi : 17/03/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Cuma Ocak 18, 2008 10:26 am

fetasetli demiş ki:
v.a.s supersin coeur aro sunny
:D ;;)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
hicret58
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Mesaj Sayısı : 2638
Yaşadığın yer : türkiye
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tafsiyeyle
Kayıt tarihi : 20/08/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Cuma Ocak 18, 2008 10:32 am

hepinizden a.r.o güzel yazılar
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
SiVasLi
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7808
Yaş : 30
Yaşadığın yer : Almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : InSaNLaR ..
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ....
Kayıt tarihi : 16/03/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Ptsi Ara. 29, 2008 7:19 am

tekrardan hatirlatmak istedim uygulayalim lutfen hepsi olmasa ..

_________________

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Ptsi Ara. 29, 2008 7:45 pm

inşallah bu günler geceler bizlere verilen en büyük nimetler
mükafatları çok büyük
en güzel şekilde değerlendirelim İNŞAALLAH
emeklerinize sağlık ALLAH (C.C.) razı olsun
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Ptsi Ara. 29, 2008 8:21 pm

az kaldı aşura gününe o günde yapılacak bazı ameller var İNŞAALLAH bir ara onları da yazarım
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 3:37 am

Bir kimse, aşure günü oruç tutar ise kırk senelik günahına kefaret olur
Bir kimse, aşure günü boy abdesti alır ise ölüm hastalığı hariç; hiç hasta olmaz.
Bir kimse, aşure günü gözlerine sürme çeker ise sene boyunca göz ağrısı görmez.
Bir kimse, aşure günü bir hastayı ziyaret eder ise Âdem’in oğlunu ziyaret etmiş gibi sevap alır.
Aşure günü birine bir içimlik su veren kimse göz açıp kapayıncaya kadar zaman dahi, Allah’a asi olmamış gibi olur.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 7:58 pm

Hadis-i şerifte, (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)
Selamun Aleyküm
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 8:01 pm

Ögle ile ikindi arasında 4 rek'at namaz kılınır. Beher rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.

· Namazdan sonra: 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe ve 70 defa:

"
Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym' okunur.

· Ümmet-i Muhammed (s.a.v.)'in hidâyeti ve kurtuluşu için duâ edilir.

Hz. Hüseyin
, 10 Muharremde şehid edildi. O yüce imamın şehid edilmesi, elbette bütün müslümanlar için büyük musibet ve üzüntüdür. Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ve Hz. Hamza’nın şehid edilmeleri de, böyle büyük musibet ve üzüntüdür. Fakat, Peygamber efendimiz, Hz. Hamza’nın şehid edildiği günün yıldönümlerinde matem [yas] tutmadı. Matem tutmayı da emretmedi. Matem yasak olmasaydı, herkesten önce Peygamber efendimizin ölümü için matem tutulurdu. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Matem tutan, ölmeden tevbe etmezse, kıyamette şiddetli azap görür.) [Müslim]


En son SULTANIM tarafından Salı Ocak 06, 2009 8:03 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
usame
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 5456
Yaş : 102
Yaşadığın yer : dunya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Var tabi olmazmı....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : SİVASLI KARDESİM SAOLSUN...
Kayıt tarihi : 18/08/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 8:02 pm

ALLAH (C.C.) (C.C.) razı olsun inşAlllah emeklerinize sağlik , sşure günün hem gecesi , hemde gübdüzü aynıdır fazileti çoktur , bu gune has ibadetllerde vardır , ilim meclislerinde bulunmanın sevabı çoktur , kim ilim meclislerinde bulunursa 1000 rekaat namaz kılmiş sevabı verilir , bu güne has islam alimlerinin tavsiye ettiğği namaz lar vardır , 100 rekaat 1000 rekaat :)) aslında buynları gerce yapmak laizmdi unıuttuk solemeye , ama aşure gününnün geceside gündüzede aynıdır , aşure gününde oruç ttmayanlara kuşlar bilem güler der islam alimleri gündüzünü hem oruçlu hemde ibadetle geçirmek gerekir , hiç birşey yapamıyor isek 2 rekaat namaz kılalım inşAllah , her rekatta 1 fatiha 15 ihlasla 2 rekatı bitirip selam verelim , niyetide aşure ngunu namazına diye yapabiliriz , bugunde ssadaka veren 1 yıl boyunca maddi sıkıntyı çekmes inşAllah , artık sadaka vermek deçok kolay hemen cepten sadakada yollayabiliyoruz , eklemiş kardeslerim , işin kısacası mubarekler bugün muhim bi gün mumkun mertebe namazları cematlke kılmaya ozen gosterelim... Cümletemn aşure günümü mybarek olsun

_________________

BU DÜNYADA:RENK ,NAKIŞ,LEZZET ...NE VARSA KÜSÜM!!!

YÜZÜMDE SON BİR HAYAL:AZRAİLE TEBESSÜM!!!


....NAMAZ KILMAKTAN AYAKLARI ŞİŞEN PEYGAMBERİN (sav),UYUMAKTAN GÖZLERİ ŞİŞEN ÜMMETİYİZ...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 8:05 pm

4 rekat namaz kılarken 2 rekattan sonra mı selam vericeğiz acaba yoksa öğlen namazı sünneti gibi mi
bir tam kılınışının açıklasak nasıl olur
bir de duaların Arapçası var mı Arapça okuyalım İNŞAALLAH
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
usame
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 5456
Yaş : 102
Yaşadığın yer : dunya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Var tabi olmazmı....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : SİVASLI KARDESİM SAOLSUN...
Kayıt tarihi : 18/08/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 8:07 pm

SULTANIM demiş ki:
4 rekat namaz kılarken 2 rekattan sonra mı selam vericeğiz acaba yoksa öğlen namazı sünneti gibi mi
bir tam kılınışının açıklasak nasıl olur
bir de duaların Arapçası var mı Arapça okuyalım İNŞAALLAH

hangi dualar ??????????????

_________________

BU DÜNYADA:RENK ,NAKIŞ,LEZZET ...NE VARSA KÜSÜM!!!

YÜZÜMDE SON BİR HAYAL:AZRAİLE TEBESSÜM!!!


....NAMAZ KILMAKTAN AYAKLARI ŞİŞEN PEYGAMBERİN (sav),UYUMAKTAN GÖZLERİ ŞİŞEN ÜMMETİYİZ...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 8:12 pm

aşure günü duaları var ya
yukarda da yazmış sivaslı kardeş
“Allahumme mâ amiltü min amelin fî hâzihis-seneti mimmâ neheytenî anhü ve lem terdahû ve lem tenhehû, ve hamilte annî ve afevte ba’de kudratike alâ ukûbetî ve deavtenî ilet-tevbeti ba’de cür’etî alâ ma’sıyyetike, Allahümme innî estağfiruke minhü fağfirhü lî, ve mâ amiltü fîhâ mimmâ terdâhü ve ve’adtenî aleyhis-sevâbe, fetekabbelhü minnî velâ takta’ racâî minke yâ kerîmü.”
Sübhânellâhi mil’el miyzâni ve müntehel ılmi ve meblağar rıdâ ve ziyneten lâ melce-e ve lâ mence-e minellâhi illâ ileyhi. Sübânellâhi adedeş şef’ı vel vetri ve adede kelimâtit-tâmmâti bi rahmetihî esteğıysü lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym. Ve hüve hasbî ve ni’mel vekiylü ve ni’mel mevlâ ve ni’men nasıyr. Ve sallellâhu alâ seyyidinâ Muhammedin hayri halkıhî ve alâ âlihi ve sahbihî ecmeıyn.”
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 8:19 pm

Allahu Teala 70 kere hasbiyallahu ve nimel vekil nimel mevla ve nimel masir duasını okuyanı mağfiret buyurur
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
k_ervanur
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
avatar

Mesaj Sayısı : 1357
Yaş : 108
Yaşadığın yer : ----NAPCAN---
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : ---VAR TABİ--
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ------
Kayıt tarihi : 14/11/08

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 8:46 pm

ALLAH (C.C.) hepinizden razı olsun çok güzelbilgiler sağolun
yapmaya çalışcam inş.

a.r.o aro tsk
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 9:26 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7202
Yaş : 108
Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...
Kayıt tarihi : 18/12/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 9:29 pm

Son derece yararlı ve Hayırlı bir paylaşım olmuş MAŞAALLAH...

Katkısı olan tüm kardeşlerimizden ALLAHU ZÜLCELAL (C.C) razı olsun İNŞAALLAH...

_________________

*LİLLÂHİ-L HAMD*
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 9:37 pm

amin cümlemizden

Peygamber Efendimiz buyurdular ki :

Seyyidü’l-istigfar,kulun ‘ Allahumme ente rabbi,la ilahe illa ente,halakteni ve ene abdüke ve ene ala ahdike ve va’dike me’steta’tü e’uzu bike min şerri ma sana’tü,ebuu leke bi ni’metike aleyye ve ebuü leke bizenbi ,fagfirli,zunübi feinneke la yagfiru’z-zünube illa ente’ demesidir.
Kim gündüz inanarak bunu okur ve akşam olmadan o gün içerisinde ölürse o kimse cennet ehlindedir. Kim de geceleyin,inanarak bunu okur ve sabah olmadan ölürse , o kimse de cennet ehlindendir”(Sahih-i Buhari)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Mesaj Sayısı : 7464
Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...
Kayıt tarihi : 15/08/08

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Salı Ocak 06, 2009 10:23 pm

cümlenizden ALLAH (C.C.) razı olsun
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
SiVasLi
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7808
Yaş : 30
Yaşadığın yer : Almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : InSaNLaR ..
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ....
Kayıt tarihi : 16/03/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Çarş. Ocak 07, 2009 12:48 am

amin ecmain sizdende ALLAH (C.C.) razi olsun herkezin asure gunu hayirli olsun İNŞAALLAH :))) dualarinizda unutmayin beniiiiiiiiiiiiiiiiiiii lol

_________________

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
fetasetli
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
avatar

Mesaj Sayısı : 1329
Yaşadığın yer : istanbul
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : davetle
Kayıt tarihi : 20/08/07

MesajKonu: Geri: Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu   Çarş. Ocak 07, 2009 1:23 am

a.r.o
SiVasLi demiş ki:
amin ecmain sizdende ALLAH (C.C.) (C.C.) razi olsun herkezin asure gunu hayirli olsun İNŞAALLAH :))) dualarinizda unutmayin beniiiiiiiiiiiiiiiiiiii lol
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Muharrem Ayı Aşure Günü Orucu
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 96 Ölüm Orucu Şehitleri
» Orucu bozan etmenler...

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iLahi-Aşk MekaNı :: ﷲ ×÷·.·´¯`·)» Islami KonulaR«(·´¯`·.·÷× ﷲ :: Dini KonulaR ve Dini Vaazlar-
Buraya geçin: