iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Imansiz ölmememk icin ne yapmali ?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
mekke
Admin
Admin

Yaşadığın yer : ______________
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ______________

MesajKonu: Imansiz ölmememk icin ne yapmali ?   Ptsi Nis. 07, 2008 4:59 am

Dünya hayatı geçicidir. bir Müslüman için en güzel son, imanla vefat etmiş olmaktır. Zira, bir insanın ahirette işe yarayacak en önemli mal varlığı, imanıdır. bu sebeplebir Müslüman, son nefesine kadar imanını kaybetmemelidir.
"Peki, nelere dikkat edelim ki imanımızı yitirmemiş olalım?"
Öncelikle, imansız olarak ölmekten korkmamak, imanı tehlikeye sokar. Çünkü dinimizin bildirdiği bir ölçü vardır. Daima "havf ve reca" arasında bulunmak gerekir. Yani korku ve ümit arasında olmak en doğru yoldur. Bunu Hazreti Ömer şu cümleyle özetler: "Cennete yalnız bir kişi girecek deseler ümitlenirim. Cehenneme de yalnız bir kişi girecek deseler korkarım!"
"Ben Müslüman oldum, artık son nefesimde imanla gideceğime eminim" demek yoktur. Tehlike her zaman vardır.
Nitekim İblis, yaratıldıktan sonra tam 200 bin sene salihlerin ibadeti gibi ibadet etmişken, Allahü tealânın bir emrine karşı geldiği için yüzgeri edilmiştir.

Hazreti Musa döneminde, Filistin'de Bel'amı Baura isimli çok ibadet edeb ve her duası makbul olan birsi varmış. Mala tamah ederek, Allahü tealânın kendisine ihsan ettiği dua nimetini mal kazanmak için kullanmış ve helak olmuş.
Musa Aleyhisselam'ın akrabalarından Karun isimli birinin dillere destan zenginliği vardı. Zekat vermeyi redettiği için helak oldu ve imansız gitti.
Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. İmanı kaybetme tehlikesi her insan için her zaman vardır. Dolayısıyla Müslüman ne son nefesinden tamamen emin olacak, "Ben kurtardım" diyecek, ne de "Mahvoldum, perişan oldum, bir daha kurtulamayacağım" diyecek. İkisinin ortası olacak.

Bir kişi iman ettikten sonra Peygamber Efendimiz'in bildirdiği şekilde değil de, kafasına göre İslam'ı yaşamaya kalkarsa bidat sahibi olur. iman ve amelde bidat, Peygamber Efendimiz ve ilk Müslümanlarda görülmemiş uygulamalara denir ki, kişinin son nefesinde imansız gitmesine sebeptir.

Admin
Admin

Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...

MesajKonu: Geri: Imansiz ölmememk icin ne yapmali ?   Ptsi Nis. 07, 2008 5:06 am

ALLAHU TEALA(C.C) senden razı olsun kardeşim.çok güzel bir konu.emeğine sağlık. dd

*LİLLÂHİ-L HAMD*
mekke
Admin
Admin

Yaşadığın yer : ______________
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ______________

MesajKonu: Geri: Imansiz ölmememk icin ne yapmali ?   Ptsi Nis. 07, 2008 5:10 am

gercek_muslumanolmak demiş ki:
ALLAHU TEALA(C.C) senden razı olsun kardeşim.çok güzel bir konu.emeğine sağlık. dd

ecmain in$Allah
sunny ))

Dokundum , Ağladı...
Dokundum , Ağladı...

Yaşadığın yer : senin gibi yasdigin dünyadan ..
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : 0oo ....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : dogmasiyla birlikle oldu :)))

MesajKonu: Geri: Imansiz ölmememk icin ne yapmali ?   Ptsi Nis. 07, 2008 5:41 am

Ben Müslüman oldum, artık son nefesimde imanla gideceğime eminim" demek yoktur. Tehlike her zaman vardır. a.r.o

İslam ve tasavvuf düşmanlarını kahreyle!
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Imansiz ölmememk icin ne yapmali ?   

Imansiz ölmememk icin ne yapmali ?
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Can Yücel- Senin İçin Yasak Dediler...
» [SUN] Go! Explore (PSP icin Navigasyon) + Maps
» Kendimi bunun için mi yorucam ben...
» Arka Plan lar Ve birkaç figür
» İstiare ile evlilik yapılır mı?