iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

ALLAH'a bağlılığın ölçüsü

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
tuhana
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE

Yaşadığın yer : KONYA
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Dostluk ve birbirinden güsel paylaşımlar...MAŞALLAH ve BAREKALLAH!!!
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : çileye eyvALLAH diyenlerin mekanında...

MesajKonu: ALLAH'a bağlılığın ölçüsü   Salı Nis. 08, 2008 3:34 am

Kur;an-ı Kerim;de, insanın ALLAH;a bağlılığının ölçüsü, insanın hayatının ve ölümünün, namazının, ibadetinin yalnız ALLAH;a mahsus olmasıdır. Kur;an-ı Kerim buyuruyor ki:
De ki, şüphesiz namazım, ibadetim, dirim ve ölümüm. Alemlerin Rabbi olan ALLAH;ındır.
Batıl dinlerden yüz çevirip, İslam;a dönmek ve ALLAH;a kulluk etmek, ALLAH;a bağlılığın ifadesidir.
Rasulullah (s.a.v.) birçok hadisi şeriflerinde, kul ile ALLAH arasındaki bağı, insan kafasında hiç bir soru bırakmayacak şekilde açıklamıştır. Biz Rasulullah;ın (s.a.v.) sözlerini incelersek ALLAH;a bağlılığın gizlide ve açıkta ALLAH;tan korkmak, O;na güvenmek olduğunu görürüz. ALLAH;a bağlılık, ALLAH;ın hoşlanmadığı bir şeyde insanların hoşlandığı bir şeyi istemek yerine, insanların hoşlanmadığı bir şeyde ALLAH;ın rızasını istemektir. İnsanın ALLAH;a bağlılığı kuvvetlenince, sevgisi ve düşmanlığı, vermesi ve esirgemesi, başka bir şahsi çıkar ve düşmanlığı olmadan, sırf ALLAH rızası için olması halidir. İşte bu hal insanda görülünce, o insanın ALLAH;a karşı olan bağının tam olduğu anlaşılır. Rasulullah (s.a.v.):
ALLAH için veren, ALLAH için esirgeyen kimse, imanı tam anlamıştır. buyurmuştur.
Vitr namazının son rekatında okuduğumuz son duayı hatırlayınız:
;Ey Rabbimiz senden yardım ve hidayet diler, günahlarımızın bağışlanmasını isteriz. Sana iman edip güveniriz. Bütün iyiliklerle sana hamd ederiz. Şükür eder inkar etmeyiz. Sana isyanı terkederiz. Ey Rabbimiz, ancak sana ibadet eder, sana namaz kılar ve secde ederiz. Rahmetini umar, azabından korkarız. Mutlaka, gerçek azabın kafirlere yetiştirilecektir.
Bu kelimeleri düşünün. Her gece ALLAH;a nasıl bir bağ ile kendinizi bağlıyorsunuz. Bu ilginin gerçek yüzünü Rasulullah;ın (s.a.v.) gece namazına kalkıp okuduğu duada görüyoruz. Rasulullah (s.a.v.) Mevla;ya hitap edip, diyor ki:
Ey Rabbim, kendimi sana teslim ettim. Sana inandım. Sana güvendim. Sana döndüm. Senin namına münakaşa eder ve seni hakim olarak kabul ederim.
mekke
Admin
Admin

Yaşadığın yer : ______________
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ______________

MesajKonu: Geri: ALLAH'a bağlılığın ölçüsü   Salı Nis. 08, 2008 5:05 am

a.r.o sunny ))

Bayan Moderatör
Bayan Moderatör

Yaşadığın yer : almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : din icerikli olmasi
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : sahra kardesimin araciligiyla

MesajKonu: Geri: ALLAH'a bağlılığın ölçüsü   Salı Nis. 08, 2008 6:05 am

a.r.o

.......zalimlerin mızragı kalbime bir saplansın..........
........çığlıklarım yükselip arşa alaya ulaşsın..........
.........zalimlarin kılıcı al kanımla boyansın...........
EY ŞEHADET GEL ARTIK DÜNYA ZALİMLARE KALSIN
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: ALLAH'a bağlılığın ölçüsü   Salı Nis. 08, 2008 6:09 am

sevdiğimiz bir insana belki de defalarca söyleyebiliyoruz sevgimizi bağlılığımızı Rahman'a bunu ne kadar gösterebiliyoruz kaç kere kalbin gıdası olduğu halde zikrediyoruz

a.r.o
fatıma
Süper Aktif
Süper Aktif

Yaşadığın yer : mardin
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : herşey
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : abim de buraya üye ordan

MesajKonu: Geri: ALLAH'a bağlılığın ölçüsü   Perş. Nis. 10, 2008 3:16 am

a.r.o SULTANIM'a katılıyorum kalbin gıdası allah'ı zikretmek olduğunu bildiğimiz halde hep geçiştiriyoruz.Ama sevdiğimiz bir insanı günlerce aklımızdan çıkaramıyoruz.Bütün nimetleri bize veren allah'ı hep ikinci planda tutuyoruz.
tuhana
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE

Yaşadığın yer : KONYA
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Dostluk ve birbirinden güsel paylaşımlar...MAŞALLAH ve BAREKALLAH!!!
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : çileye eyvALLAH diyenlerin mekanında...

MesajKonu: Geri: ALLAH'a bağlılığın ölçüsü   Cuma Nis. 11, 2008 1:41 am

ecmain.... dd
Sponsored content

MesajKonu: Geri: ALLAH'a bağlılığın ölçüsü   

ALLAH'a bağlılığın ölçüsü
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Rüyada ALLAH (c.c) görmek
» Bu DUA'yı okuyanın ALLAH(C.C) bütün hacetlerini görür