iLahi-Aşk MekaNı


 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 İHLAS SURESİ TEFSİRİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: İHLAS SURESİ TEFSİRİ   Çarş. Haz. 18, 2008 2:02 am

İHLAS SURESİ
Euzübillahimineşşeytanirracim
Bismillahirrahmanirrahim

1. De ki: O, ALLAH (C.C.) birdir.
2. ALLAH (C.C.) sameddir.
3. O, doğurmamış ve doğmamıştır.
4. Onun hiçbir dengi yoktur.


Kur'an'ın üçte biridir diye Efendimiz s.a.v.'in müjdelediği bir suredir Mekkede inmiştir 4 ayettir.
Ayet-i Kerime olarak Kelimeleri az ama manası çok geniş bir suredir
Neden Kur'an-ı Kerimin üçte biridir? Bu hususta çeşitli rivayetler var en kuvvetli olan Kur'an-ı Kerimi incelediğiniz zaman üç ayrı hükmün olduğunu görürsünüz.
Bunlardan birincisi Kur'an da itikat iman esaslarıyla ilgili ayetler vardır.
ikincisi ibadetlerle imanın gerekliliği olan kulluk vazifeleri ile iligli nasıl yerine getirilir gibi ayetler vardır. (namaz,oruç,hac,cihat gibi ayetler)
üçüncüsü sosyal yaşamla aile toplumla ilgili muamelat dediğimiz hükümlerle ilgili ayetler vardır.

Bu üç ayrı ayetlerin üçte biri itikat bölümüdür İhlas Suresi de itikadı özetleyen iman esaslarını özetleyen ayetlerin adeta özeti olduğu için itikadın tarifi iİhlas suresinde özetlediği içindir.

İNİŞ NUZUL SEBEBİ NEDİR?

Müşrikler Mekke-i mükerreme de Efendimiz s.a.v'e gelerek İnandığın ALLAH (C.C.) nasıldır? Bize tarif et dediler ALLAH (C.C.) altındanmıdır gümüştenmidir bakırdanmıdır kromdanmıdır diye putlar gibi altından falan sandılar böyle bir münazaraya münakaşaya girdiler. Nasıl bir ALLAH (C.C.)'a inanıyorsun diye sordular. Bu soru kıyamete kadar bütün insanların fıratında sorulacak olduğu için hem o günkü müşriklere hemde boşlukta olan arayış içerisinde olan ve inanan bir topluma cevap olsun diye kıyamete kadar hükmü süren bir sure olarak o soruya cevaben inmiştir.

TEFSİRİ

Ey Habibim Muhammedim s.a.v. onlara deki; ALLAH (C.C.) hakkında soru soranlara samimi veya samimi değil dalga geçen veya ciddi soranlara deki ALLAH (C.C.) tektir ve birdir. Tektir nerde heryerde herşeyde hiç bir benzeri ortağı yoktur.

Evrimcilere herşeyi tesadüf olarak oldu diyen zihniyetler bu gün bütün okullarda okutuluyor maymundan geldiğimiz iddia ediliyor hiç bir şekilde ilmi delili olmayan bu saçma iddiaya göre verilmiş bir cevaptır ayrıca.

Ve ALLAH (C.C.) ikidir diyen Zerdüşlere Yahudiler de o ölçüye kapıldılar Üzeyir (a.s.) ALLAH (C.C.)'ın oğludur dediler.
Hristiyanlarda ALLAH (C.C.) üçtür dediler onun için haç çıkarırlar.Baba Oğul ana veya Ruhul Kudüs dediler. ALLAH (C.C.) yoktur diyen ataistlere ALLAH (C.C.)'ı üçleyen ve ikileyenlere karşı verilmiş bir cevaptır. ALLAH (C.C.)'a iftira atanlara veya ALLAH (C.C.)'ı merak edenlere deyinki ALLAH (C.C.) tektir.

ALLAH (C.C.)'ı bilmeyenlerin idia ettikleri gibi iki veya üç ilah olsaydı yeryüzünde fesat çıkardı diyor Rabbimiz diğer bir ayetinde. Nasıl mesela bu gün yağmur yağacak derdi Avrupaya birisi , yok ben güneşli yapmak istiyorum derdi diğeri , öbürü dediki dolu yağacak kararı kim verecekti
karar tek otorite tek merkezden çıkmalıdır zaten öyle. yeryüzünün iradesini bile insana bırakmadı Rabbimiz insan karıştımı zaten belayı buluyor insan. İnsanın güneş üzerinde bir iradesi varmı 6 milyar insan bir araya gelze zerre kadar birşeye güç yetirebilirmi.

ALLAH (C.C.)'ın sünnetine uymayan insan başına ne belalar açıyor ağaçları ormanları usulsuz kesersen dengeyi bozarsın vs.. gibi. toprak kayması olacaktır.

ALLAH (C.C.) diyorki başka bir ayetinde ALLAH (C.C.)'ın sünnetinde değişiklik bulamazsınız diyor Rabbimiz. Yaparız derseniz neticeye katlanırsınız, meela son deli dana hadisesi ALLAH (C.C.)'ın vahdaniyetini ıspat eder, ALLAH (C.C.) ineğe et yedirmeyi bilmiyormıuydu haşa insan illa yiyecek dedi diretti. Et yemez ALLAH (C.C.) öyle yarattı bu mahluku hayvanlar biliyorsunuz iki kategoridedir bir ot yiyenler o insana helal kılınmıştır bir kısmı. et yiyen hayvanların tamamı insana haram kılınmıştır bu sünnetullahtır ALLAH (C.C.)'ın sünneti değişmez. Bu ALLAH (C.C.)'ın vahdaniyetinin gücünün en büyük ıspatıdır. Köpek et yiyor onun eti insana haram. Etten insana bir takım hastalıklar bulaşacağı yaratılış ilkelerinde var.
Şimdi hayvanlar çabuk büyüsün çok fazla etli olsunlar diye kapitalis sistemin çok para kazanma hırsı emperyalist ruh insanı değersiz kılan ruh illa tavuk çabuk hormonlu büyüsün şişkin görünsün diye hap içerisinde etleri ot yiyen hayvanlara zorla yedirdiler. Hangi hayvan yediyse koyunda da inekte de deli dana ismini verdikleri hayvanları delirten bir hastalık çıktı. ALLAH (C.C.)'ın yaratılışına razı olacak insanoğlu o ot yiyor karışma ot yesin illa et yesin diyorlar ALLAH (C.C.)'ın sünnetini değiştiremezsiniz Değiştirmeye kalktığı zaman işte o felakete insan uğuruyor.
Onun için tek ilah vardır o da ALLAH (C.C.)'tır

ALLAH (C.C.) tektir. Bilali Habeşilerin imanından taviz vermeden söyledikleri sözdür. Bu sözü söylediğiniz zaman çıkar çevrelerin düşmanı olacaksınız hemen size fanatik radikal gerici irtica diyeceklerdir. Çünkü ALLAH (C.C.) tek demen bir takım çevrelerin çıkar düzenlerini reddetmen demektir.

Allahussamed ALLAH (C.C.) herkesin muhtaş olduğu ilahtır. Herkes ona muhtaçtır sığınılacak olan makamdır. Millet yıllardır son ümidimiz son çaremiz diye başklarını umut gördüler. Bu söz yanlıştır. Ağaca bile yaslansanız belki çürüktür kırılır kula yaslanma o da ölür ALLAH (C.C.)'a dayan o Hay dır diridir.
İşte şuur olmayınca son ümidimiz bilmem kim derler. Türkiye için çare Avrupa Birliği AB diyorlar hayır başka kapılarda çare aramayın çare ALLAH (C.C.)'tadır onun dinindedir.

İnsan nereye güveneceğini çok iyi bilecek Yaradan eserini korur eser sanatkarına güvenecek Alah'a güvenecek. Bir evladı en çok kim himaye eder kim acır anası acı ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar demişler atalarımız.Sonra babası acır ne kadar yaramazda olsa acır ona. Bir ana baba evladına niçin acır? E çilesi var ana babanın evladı üzerinde hele ananın 9 ay karnında taşıdı çile çekti ana yememiş yedirmiş çile çekmiş onun için. Ana nasıl evladını korursa kainatın Rabbi olan ALLAH (C.C.) yarattığı kulu anadan daha çok sever daha çok merhamet eder. İsyan etselerde ALLAH (C.C.) devamlı kuluna mühlet verir çünkü O'nun eseridir.

Samed demek muhtaç olmayan demektir. Herşey ona muhtaçtır. ALLAH (C.C.) yağmur yağdırırken bulutları getirmek için geceyi gündüzü yapmak için yardım alıyormu yok. Peki idare ederken neden ihtiyaç duymuyoruz ALLAH (C.C.) bu işe karışamaz diyorlar bu insanlar.

işte bunu diyen insanlar bu ülkenin eğtiim sisteminden aldığı dinsiz eğitimler neticesiyle bu sözü söylüyorlar. Yabancı değil bunlar. Dünya işine ALLAH (C.C.) karışamaz diyenler hep bu okullarda yetişiyorlar.Laik zihniyetler.Çocuklarımızda bu sistemde yetişiyor malesef.

Lem Yelid ve LEmyüled : İşte ALLAH (C.C.)'a baba diyen İSa a.s. 'a oğul Meryem anamıza ALLAH (C.C.)'ın hanımı diyenlere bir cevaptır bu.
O ALLAH (C.C.) evlat edinmemiştir, ALLAH (C.C.) kaç milyar veya kaç tirilyon sene önce yaratmıştır bilemiyoruz ancak ALLAH (C.C.) bilir. şimdi milyar sene önce evlenmeyi düşünmeyen ALLAH (C.C.) haşa bunların aklında 2.000 sene önce evlenmiş sonra oğlu olmuş haşa ve kella O zaman adama sormazlarmı dedesi nerde ALLAH (C.C.)'ın diye ALLAH (C.C.) baba ise dedesi de var demektir bunların inancına göre. ALLAH (C.C.)'a bundan daha büyük iftira olurmu?

ALLAH (C.C.) Kur'an'da kendisine oğlu var hanımı var diyenlere yeryüzündeki zalimler diye cevap veriyor. Fatiha suresinde de son ayetinde gayril magdubi aleyhim veleddallin dediğimizde onların şerrinden ALLAH (C.C.)'a sığınmamızı bu ayetle öğretiyor bizlere.

Onları uyarıyor ALLAH (C.C.) aklınızı başınıza alın nasıl böyle saçma bir dine inanıyorsunz diyor Alalh bu Yahudi ve Hristiyanlara.
Birde Melekler ALLAH (C.C.)'ın kızlarıdır diyorlar çocuklarına meleklerin ismini veriyorlar halbuki meleklerin dişisi erkeği yoktur nurani varlıklardır.

Velemye küllehü küfüven ehad: ALLAH (C.C.)'ın hiç bir dengi ve benzeri yoktur bu hepsinin dengi ortak bir cevaptır. Hem ataistlere ,hem ALLAH (C.C.) üçtür ikidir diyenlere cevap veryor Rabbimiz. Dünya işlerine karışmaz diyenlere cevaptır bu.
Madem öyleyse hadi bir çiçek yaratında görelim hadi bir sineğin kanadını yaratın Rabbimiz meydan okuyor onlara.
Formulu bilinen bir şeyin maddelerini suyu tıoprağı ateşi bilmen neyi bir araya getirinde birşey yaratın.

Tek ilaç ALLAH (C.C.)'ın ilacı İslamdır islamdan başka hiç bir kabul edilmeyecek ALLAH (C.C.) katında tek din islamdır.

İşte bu süre insanı katıksız müslüman yapan surelerdendir mesela bir adama dersiniz ne kadar ihlaslı birisi dersiniz. İhlaslı olmanın yolu işte bu sürede geçen prensiplere sahip olmaktır. Muhtaç olduğunu kudretin ALLAH (C.C.)'ta olduğu bilincine varmaktır

Rabbim bizleri ihlaslı eylesin İNŞAALLAH

El Fatiha


En son ((MUHAMMED)) tarafından Salı Mayıs 26, 2009 4:14 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: İHLAS SURESİ TEFSİRİ   Çarş. Haz. 18, 2008 2:26 am

Sual: İhlâs suresini okumanın fazileti nedir?
CEVAP
İhlâs suresini [Kul hüvellahü ehad...] okumanın fazileti çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(İhlâs suresini okumak, Kur'an-ı kerimin üçte birini okumaya denktir.) [Buhari]

(On kere İhlâs okuyana Cennette bir köşk verilir.) [İ. Ahmed]

(Yatarken yüz kere İhlâs okuyan Cennete girer.) [Tirmizi]

(Sabah namazından sonra 11 kere İhlâs okuyana, Cennette bir köşk verilir.) [Haraiti]

(Sabah namazından sonra 12 kere İhlâs okuyan, Kur'an-ı kerimi dört defa hatmetmiş gibi sevaba kavuşur.) [Bezzar]

(Sabah akşam üç kere İhlâs ve Muavvizeteyni okumak, bela ve sıkıntılardan korur.) [Tirmizi]

(Evine girerken İhlâs okuyan yoksulluk görmez.) [T.Kurtubi]

(İhlâs okuyan Müslümana Cennet vacib olur.) [Nesai]

(Bir kimse, sefere çıkarken 11 kere İhlâs okusa, ALLAHü teâlâ, seferden dönünceye kadar onun evini muhafaza eder.) [İ. Neccar]

(Arefe günü, [Besmele ile] bin kere İhlâs okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur.) [Ebu-ş-şeyh]

(Bin kere ihlâs okuyan kendini ALLAHü teâlâdan satın almış olur.) [Râfi’î]

(Cuma namazından sonra, yedi kere İhlâs ve Muavvizeteyn okuyan, bir hafta kazadan, beladan ve kötü işlerden korunur.) [İbni Sünni]

(Yatarken Fatiha ve İhlâs okuyan kimse, ölümden başka her şeyin zararından emin olur.) [İbni Abdilber]

(Üç şey kendisinde bulunan, Cennete dilediği kapıdan girer: Kul hakkını ödeyen, her namazdan sonra 11 defa ihlâs suresini okuyan, katilini affederek ölen.) [Berika]

(Cana, mala, ırza dokunmayıp, içkiden de sakınarak, İhlâs suresini yüz kere okuyan müslümanın elli yıllık günahı affolur.) [Beyheki]

(50 defa İhlâs suresini okuyan müslümanın 50 yıllık günahı affolur.) [Darimi]

(Yatarken Fatiha ve İhlâs okuyan, ölüm hariç her şeyden emin olur.) [Bezzar]

(Cuma namazından sonra yedişer defa İhlâs, Felak ve Nas surelerini okuyanı, ALLAH (C.C.) bir sonraki cumaya kadar kötülüklerden korur.) [İbni Sünni]

Resulullah efendimiz, bir yeri ağrıdığında Felak ve Nas suresini okur, üzerine üfler ve ağrıyan yeri mesh ederdi. (Buhari)

Not: Yukarıdaki hadis-i şerifler, şartsız bildirilmiştir. Şartsız bildirilen bir ibadetin kabul olması için bazı şartlar vardır:
1- Müslüman olmak,
2- İtikadı düzgün olmak, bid’at ehli olmamak,
3- Haramlardan, günahlardan kaçmak gerekir. Mesela namaz kılmamak büyük günahtır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: İHLAS SURESİ TEFSİRİ   Çarş. Haz. 18, 2008 2:26 am

Sual: İhlas suresi olan Kulhüvallahü ehadı okuyan Kur'an hatmetmiş olur mu?
CEVAP
Kulhüvallahü ehad okumak çok faziletlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kulhüvallahü ehad okuyan, Kur'an-ı kerimin üçte birini okumuş olur.) [Tirmizi]

(Elli defa "İhlas" suresini okuyanın elli yıllık günahı affolur.) [Darimi]

Yasin-i şerifi okumak da çok sevaptır. Hadis-i şerifte, (Bir defa Yasin okuyan, on defa Kur'an-ı kerimi okumuş sevabına kavuşur) buyuruldu. (Tirmizi)

Üç defa İhlas suresini okuyan, Kur'an-ı kerimi hatmetmiş gibi sevaba kavuşur. Bir defa Yasin-i şerif okuyan da on defa Kur'an-ı kerimi hatmetmiş gibi sevaba kavuşur. Kur'an-ı kerimi okuyan da hatim sevabına kavuşur. Hatim sevabı başka, hatmetmiş gibi sevaba kavuşmak başkadır.

Bir fakir, (Param olsaydı ALLAH (C.C.) rızası için şuraya bir cami yaptırırdım) diye samimi olarak niyet etse, Cenab-ı Hak, o kimseye cami yaptırmış gibi sevap verir. Fakat camiyi bizzat yapan, cami yaptırma sevabına kavuşur. Yani daha fazla sevap alır. Cami yaptırma sevabı ile cami yaptırmış gibi sevaba kavuşmak farklıdır.

İhlas suresini üç defa okuyan Kur'an-ı kerimi hatmetmiş gibi sevaba kavuşur. Fakat Kur'an-ı kerimi başta sona kadar okuyan hatim sevabına kavuşur.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: İHLAS SURESİ TEFSİRİ   Çarş. Haz. 18, 2008 2:27 am

Sual: Arefe günü okunan 1000 İhlas-ı şerifi okurken, namazlardan sonra okunan 11 İhlas-ı şerifi okurken, ilk başlarken euzü besmele çekilir, sure aralarında ise sadece besmele çekilir diye biliyorum. Doğru mu?
CEVAP
Evet doğru.


a.r.o
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GöNüL
Bayan Moderatör
Bayan Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 7928
Yaşadığın yer : almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : din icerikli olmasi
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : sahra kardesimin araciligiyla
Kayıt tarihi : 17/03/08

MesajKonu: Geri: İHLAS SURESİ TEFSİRİ   Çarş. Haz. 18, 2008 3:37 am

ALLAH (C.C.) razi olsun ikinizdende Neutral

_________________


.......zalimlerin mızragı kalbime bir saplansın..........
........çığlıklarım yükselip arşa alaya ulaşsın..........
.........zalimlarin kılıcı al kanımla boyansın...........
EY ŞEHADET GEL ARTIK DÜNYA ZALİMLARE KALSIN
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: İHLAS SURESİ TEFSİRİ   Çarş. Haz. 18, 2008 7:01 pm

amin.ecmain.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: İHLAS SURESİ TEFSİRİ   Çarş. Haz. 18, 2008 8:17 pm

amin ecmain kardeşlerim
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
İHLAS SURESİ TEFSİRİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KEVSER SURESİ'nin Açıklaması

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iLahi-Aşk MekaNı :: ﷲ ×÷·.·´¯`·)»Kur'an-ı Kerim .Ayet ve Hadis«(·´¯`·.·÷× ﷲ :: Kuran-ı Kerim & Ayet ve Tefsir-
Buraya geçin: