iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Ehl-i beyt sevgisi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SABRİ KÖNTEK
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye

Yaşadığın yer : İST:EYÜPSULTAN
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : HERŞEY BİR VESİLEDİR MEVLAM İSTERSE OLUR.....

MesajKonu: Ehl-i beyt sevgisi   Perş. Haz. 19, 2008 9:50 am

İslâma, Peygambere ve nesline hürmet edenin, dini ve dünyası korunur." [Taberânî]

Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleri, "Ehl-i beyt, âsi(günah) olsalar da, bunları sevmek lazımdır. Bunları sevmek, kalb ile, beden ile ve mal ile olup, bunlara riayet ve hürmet etmek iman ile ölmeye sebep olur" buyurdu.
Ehl-i beyt sevgisi, Hz. Resulullah'ın şahsını,Hz.Fatıma'nın şahsını, Hz. Ali'nin şahsını... Hz.. Hasan veya Hz. Hüseyin'in şahsını ve onların temsil ettiği İslam'ın hakikatini sevmektir. Asıl ehl-i beyt sevgisi budur. Hz. Peygamber sevdiği için ehli beyti sevmek; ,imani bir özelliktir. Niteki Peygamberimiz (S.A.V.) "ehlibeytimi sevmeyenin kalbine iman girmez "buyurmaktadır.
Burada özellikle bahsetmetmek istediğim konulardan biriside ehli beyten bahsedince insanların aklına ehli bidat şialar gelmektedir veya bu konuları bahsedenlerin yalnız onlar olduğu sanılmaktadır. Bu konuyu bilmediğimizden kaynaklanmaktadır. Şia kaynaklarında Ehli beyt hayalci bir uslupla anlatılmış masalımsı menkıbelerden oluşmaktadır.Ayrıca ehlibeyt konusunda islamın özüne ters itikatları vardır. Bakmayın siz şia nın biz ehli beyti seviyoruz dedeğine onlar Hz. Peygamberin hanımlarına dostlarına söven eski ataş peres özelliklerini muhafaza eden sevgi yoksunu insanlardır. Dolayısıyla en çok ehli beyte sahip çıkan yine biz olmalı ve en çok ehli beyten bahseden yine biz olmalıyız.
Beduzaman Said-i Nursi ehli beytle ilgili şöyle buyurmaktadır." Şu andaki ehl-i beyt mensupları, Seyyidlerden olan zevat, Hz. Ali gibi, Hz. Hasan, İmam-ı Zeynel Abidin gibi, İmam-ı Cafer gibi, yahut o 12 i-mamdan gelen hakikat mesleğin de ,yani tasavvufun özünde: bir Şah-ı Geylani; bir Ahmed-i Bedevi gibi tam yaşayarak, ona liyakati olduğunu gösteremiyorlar. Bunun da tesiri var. Yani ümmetin bu hassasiyetsizliğinde veya yanlış bir kabülün içerisine girmesinde ehl-i beyt mensuplarındaki liyakat noksanlığının da rolü var. Burada sadece,bir nesle mensup olmak kafi değil. O nesilden gelen liyakate sahip çıkmaları lazım. O mirasa sahip çıkmalarıyla o zaman ehl-i beyt, birden "ehl-i beyt"olacak. Ümmet, bir anda, bu halkanın etrafında toplanacak. "
Ehli Beyti sevmek farzmıdır?
" İslâmın esası, bana ve Ehl-i beytime sevgidir." Hadis [İbni Asakir]
Ehl-i beyti sevmek, ehl-i sünnetin inanç esaslarından biridir. Çünkü ehl-i beyti sevmek, Kuran'ı Kerimde açık bir nasdır. Ehl-i beyti sevmeyenin imanında noksanlık olur. Çünkü bu konuda birçok hadisler mevcuttur. Mesela Peygamberimiz (S.A.V.) "Ehli beytimi sevmeyenin kalbine iman girmez." Buyurmaktadır. Bir Mümin ehli beyti nasıl sevmeyebilir? Eğer ehl-i sünnetse, bizatihi ehl-i beyti sevmekle mükellef...Kaldı ki ehli sünnet olmayan fırkalar bile bu konuda hassastır. Mademki biz Ehli sünnet diye kendimizi tarif ediyoruz o zaman Peygamberimizin sünnetine ve ehli beytine sahip çıkacağız. Bu konuda mezhep imamları da aynı görüştedir .
Bugün nerede öğrencilerine ders verirken, kapının önünde oynayan Seyyid'i gördükçe sık sık ayağa kalkan "Niye böyle yapıyorsunuz?" diyenlere, kapının önündeki Seyyidi gösteren İmam-ı Azamlar;
"Bütün dünya bilsin ki, Hz. Ali'yi sevmek rafızilikse, ben rafıziyim" diyen İmam-ı Şafiler.
Peygamberimiz" Ali'yi seven, beni sevmiştir. Ona düşmanlık, bana düşmanlıktır. Onu inciten beni " incitmiştir. Beni inciten de Allahı incitmiş olur." Buyurmaktadır [Taberânî]
Dolayısıyla açıkça görüldüğü gibi onları üzen Ehli beytten Hz. Ali ,Hz. Fatımayı üzmüş bizzat Rasulullahı üzmüş sayılır.Rasulullahı üzende Allah'ın (C.C.) hiç hoşnut olacağı bir tavır sergilemiş olmaktadır. Bu durum Ehli beyt ailesinin tamamı için geçerlidir.Biz ehli beyti sevmekle memuruz bu hem bu dünyamız hemde ahiretimiz için bir lütuftur. Onun için bu kıymetli insanlara Peygamberimiz (S.A.V.) hatırına , o seviyor diye sevmek beklide bizim için bir şefaat vesilesi olacak bir ameldir.Bütün müminler bu konuda "ehli beyt bizim için bir lütuf dur." Diye düşünmeleri ve bu konuya bakacakları pencere sevgi ve yalnız sevgi penceresi olmalıdır. Ehli beyt tarih boyunca bir çok önemli hizmetlerde bulunmuş çok kıymetli bir nesildir.
Peygamber Efendimiz
" Allah'ın (C.C.) kitabı ve Ehl-i beytime uyan, hidayette olur, uymayan sapıtır." Hadis [İ. Hibban]
buyrmaktadır.
Ehli Beyti Karşı Tavır Sergilemek;
Hiç bir mümin ehli beyt konusuna kayıtsız davranamaz. Ehli beyt konusuna nötr davranmak ve kayıtsız kalmak kalbi bir marazdır .Ayrıca Hz.Peygamberi incitecek birkonudur ve sonuç itibariylede tehlikelidir.Dolayısıyla onların kıymetini bilmemek saygı göstermemek sevdiğini söylememek hiç doğru bir davranış değildir.Ehli beyti sevmemek bir defa akla ve mantığa terstir.Çünkü bizim ehli beyti sevmemiz Rasulullahın şahsıda yaratıcıya olan sevgimizden kaynaklanmaktadır.
Nitekim Peygamber Efendimiz ehli beyte her türlükarşı tavır sergileyenler hususunda söyle buyurmaktadır.
" Vallahi Ehl-i beytimi sevmeyenin kalbine iman girmez." Hadis [İ. Ahmed]
" Ehli beytime, cehennemlikten başkası buğzetmez." Hadis [İ. Ahmed
" Benim soyuma dil uzatarak, beni incitenlere, Allahü teâlâ çok azap yapar. "Hadis "[Deylemî]
" Ehl-i beyti seveni Hak teâlâ sever, buğz edene de buğz eder." Hadis (İ. Asakir)
Ehli Beyte İyilik Yapmak;
Biz ahir zaman ümmetiyiz ve Peygamberimizi bu dünya gözüyle Sahabeyi Güzin gibi göremedik ama Onun ehli beytinin bu ümmete emanet edilmesi büyük bir şereftir.Onlara yardım yaparken acaba hangi ahlakları Peygamber Efendimize benziyor acaba simalarındaki hangi çizgi Peygamber Efendimizi anımsatıyor diye bakmamız gerekmiyor mu? Onları kendi akraba ve yakınlarımız gibi hatta onlardan daha fazla yardım etmeliyiz.

Tabi burada ehli beyte yardım derken maddi yardımdan bahsetmiyoruz çünkü ehli beyte zekat, fitre ve sadaka vermek haramdır . Onlar iki cihan serverinin neslidir ve hiç kimse Peygamberimizi ailesini ve ehli beytini incitmesine İslam dini müsaade etmez. Ehli beyte sadece hediye verilebilir . Hediyeleşmekte Peygamberimizin bir sünneti seniyesidir.Zaman olur ki bir tebessüm bile iyilik sayılabilir. Ehli beyte her yönüyle sahip cıkmak boynumuzun borcudur . İslam da ehli beyt konusu her mümin tarafından bilinmelidir.Bu konu çok geniş ve şümullüdür.İslam'ın da temel taşlarındandır.
Burada Peygamber efendimizin bir müjdesini vermek istiyorum.
" En iyiniz, Ehl-i beytime iyilik edendir. " Hadis(Hakim)
" İslâma, Peygambere ve nesline hürmet edenin, dini ve dünyası korunur." [Taberânî]

Ehl-i beyt sevgisi
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası