iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Hizmet ALLAH (C.C.) İçin Olmalı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SABRİ KÖNTEK
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye

Yaşadığın yer : İST:EYÜPSULTAN
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : HERŞEY BİR VESİLEDİR MEVLAM İSTERSE OLUR.....

MesajKonu: Hizmet ALLAH (C.C.) İçin Olmalı   Ptsi Haz. 30, 2008 9:02 am

ALLAH (C.C.)-u Zülcelal'in rızasının kazanılması için, herhangi bir hizmet yapıldığında, ister kendisi tarafından, ister mü'min kardeşi tarafından yapılsın, sevinmelidir. Bu şekilde yapılmadığı takdirde, salih amel olmadığı için ALLAH (C.C.)-u Zülcelal'in rızasından mahrum kalır.
Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmuştur: "Bir kimse kendisi için istediği bir şeyi, mü’min kardeşi için de istemedikce, hakiki mü’min sayılamaz." (Ebu Davud)
ALLAH (C.C.) rızası için yapıldığından, aynı hizmet olsa bile sevinmesi lazımdır. Kendi yaptığı hizmeti sever, kardeşi yaptığı için sevinmezse, ALLAH (C.C.) için olmaz, belki nefsi için olur. Bu da hasetten başka bir şey değildir. ALLAH (C.C.) ve Resulü bundan razı değildir. Her halukarda mü'min kardeşi için hüsn-ü zan etmelidir. Su-i zanda bulunursa, kendisine faydadan başka her türlü zarar gelir. Mü'min kardeşi için hüsn-ü zanda bulunmak için kendini zorlayarak; "Sen kendin için istediğini, mü'min kardeşin için istemezsen, ALLAH (C.C.) razı olmaz; Peygamber Efendimiz ve sadat-ı kiram bunu istemez." diye kendi kendini tazir etmeli, azarlamalıdır.
Mü'min kardeşinin yaptığı her iyi ameli, kendisi yapmış gibi haz duymalıdır. Yine kendine söylenerek; Kıyamet gününde ALLAH (C.C.)-u Zülcelal: "Sen kendin için istediğini, mü'min kardeşin için istemiyordun. Halbuki ben, benim için yaptığından dolayı seviyordum. Sen ise nefsine hoş gelmediği için mi sevmiyordun?" derse ne cevap vereceksin?
Diyebilir misin ki: "Nefsimden dolayı sevmiyordum!" Allah'tan haya etmez misin böyle cevap vermeye?..
Öyle ise, nerede olursa olsun, hangi mü'min kardeşi tarafından yapılırsa yapılsın, ALLAH (C.C.) için yapılan hizmeti sevmek mecburiyeti vardır. ALLAH (C.C.)-u Zülcelal bizim her halimize (zahir-batın) muttali olduğu için, herşeyi, ALLAH (C.C.) ve Resulü'nün istediği şekilde dosdoğru yapmamız lazımdır. Şeyh Abdulkadir Geylani (Kuddise Sırruh) şöyle der: "Bir mü'min, mü’min kardeşine kızdığı zaman, eğer o içki içtiği, kumar oynadığı, namazı terkettiği, kardeşlerine hakaret ettiği için kızıyorsa, ALLAH (C.C.)-u Zülcelal'e hamdedip; "Allah kızdığı için ben de kızdım, ALLAH (C.C.)-u Zülcelal'e mutabaat yaptım. Şeytan ise onun haline seviniyordu. Burada şeytandan ayrıldım." diye düşünerek şükredecektir. Yine mü'min kardeşine kızdığı zaman, eğer: "O namaz kılıyor, ibadet ve zikir yapıyor ve sen de onun için kızıyorsan; "Ben Allah'tan ayrıldım, şeytan o kimseye kızdığı için kızdım, şeytana mutabaat yaptım!" diye üzülecek ve Allah'a istiğfar getirip, pişman olarak tevbe edecektir.
Nefsini tazir edip, ALLAH (C.C.)-u Zülcelal'e yönelecektir.
Burada anlattığımız hususlar, birbirini tamamla-maktadır. Böyle yaptığımız taktirde Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem'in: "ALLAH (C.C.)-u Zülcelal için sevip, ALLAH (C.C.)-u Zülcelal için buğzetmek!" (Buhari) hususundaki hadisinin hükmünü yerine getirmiş oluyoruz.
Hal böyle olunca, hangi cemaatten, hangi tarikatten olursa olsun; birbirimizin hizmetini takdir edip sevmemiz gerekmektedir.
Aksi halde, ayet ve hadislere muhalefet etmiş oluruz!..
usame
Admin
Admin

Yaşadığın yer : dunya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Var tabi olmazmı....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : SİVASLI KARDESİM SAOLSUN...

MesajKonu: Geri: Hizmet ALLAH (C.C.) İçin Olmalı   Ptsi Haz. 30, 2008 10:59 am

Rabbim razı olur inşAllah...

selametle

BU DÜNYADA:RENK ,NAKIŞ,LEZZET ...NE VARSA KÜSÜM!!!

YÜZÜMDE SON BİR HAYAL:AZRAİLE TEBESSÜM!!!

....NAMAZ KILMAKTAN AYAKLARI ŞİŞEN PEYGAMBERİN (sav),UYUMAKTAN GÖZLERİ ŞİŞEN ÜMMETİYİZ...
hicret58
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE

Yaşadığın yer : türkiye
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tafsiyeyle

MesajKonu: Geri: Hizmet ALLAH (C.C.) İçin Olmalı   Ptsi Haz. 30, 2008 10:17 pm

ALLAH (C.C.) razı olsun kardeşim paylaşımın için
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Hizmet ALLAH (C.C.) İçin Olmalı   

Hizmet ALLAH (C.C.) İçin Olmalı
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası