iLahi-Aşk MekaNı


 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Sebeplerdeki Sırlar ...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7202
Yaş : 108
Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...
Kayıt tarihi : 18/12/07

MesajKonu: Sebeplerdeki Sırlar ...   Ptsi Ekim 27, 2008 11:37 pm

Rabbini görmedin mi, gölgeyi nasıl uzatıvermiştir? Eğer dilemiş olsaydı onu durgun kılardı. Sonra Biz güneşi ona bir delil kılmışızdır…” (Furkan Suresi, 45)


ALLAH (C.C.) dünya hayatında her şeyi bir sebeple yaratmıştır. Hiçbir olay bir başka olayın sonucunda meydana gelmediği gibi, gerçekte hiçbir sebep de sonuçları doğurmaya ALLAH (C.C.) dilemedikçe muktedir değildir. Ayetten de anlaşılacağı gibi, “güneş olmasaydı gölge olmazdı” ifadesi, ALLAH (C.C.) 'ın dünya hayatını imtihan gereği sebepler dahilinde yaratmış olması anlamına gelir. ALLAH (C.C.) gölgeyi ve güneşi yaratan, birini diğerinin delili kılandır. Bu da evrendeki tüm sistemin, Allah'ın kontrolündeki, sebeplerle olduğunun açık bir ifadesidir.


Yaşadığımız olayları, en ince detaylarına kadar sebepler dahilinde yaşıyoruz. Oysa ALLAH (C.C.) sebepleri sadece bizim imtihanımız gereği yaratmaktadır. Sebepler olmasaydı yaşadığımız her olay ve durum bizim için, mucize olurdu. Bu konuyu ALLAH (C.C.) bir başka KUR'AN ayetinde şöyle bildirmiştir:

“Gerçekten, Biz ona yeryüzünde sapasağlam bir iktidar verdik ve ona her şeyden bir yol (sebep) verdi.”(Kehf Suresi, 84)

Bir düşünelim. Bir ev satın alacaksınız, bunun için emlakçıya gidip ev alıyorsunuz. Emlakçı size evi bulup gösteriyor. Siz beğenip ücretini ödeyip evi alıyorsunuz. Burada evinizi almak için sebep olarak görünürde emlakçı ve sizin paranız oluyor. Oysaki emlakçı ve paranız olmadan, kendinizi bir anda yeni evinizde yaşıyor bulmuş olsaydınız, bu bir mucize olurdu. Dolayısıyla dünyadaki imtihanımızın da bir anlamı kalmazdı.

Müminler ALLAH (C.C.) 'ın her şeyi bir sebep üzere yarattığının bilinciyle yaşadıkları için, her şeyde bir hayır ararlar. Bilirler ki Allah'ın izni olmaksızın bir yaprak dahi düşmez:
“Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez…”(Enam Suresi, 59)

Cahiliye anlayışına göre, insanlar yaşadıkları her olayda sebepleri, kendilerinin çok zekice planlayarak sonuçları oluşturduğunu sanırlar.
Oysa ki ALLAH (C.C.) yaşadığımız en ince detaylarda bile bir sebepler zinciri yaratmıştır.

Yaşantımızda karşılaştığımız sebeplere ilahi gözle bakabilirsek, ALLAH (C.C.) 'ın büyüklüğünü ve ilmini, az da olsa kavramak için bir adım daha atmış oluruz:

“Zekeriya her ne zaman mihraba girdiyse, yanında bir yiyecek buldu: "Meryem, bu sana nereden geldi?" deyince, "Bu, ALLAH (C.C.) katındandır. Şüphesiz ALLAH (C.C.), dilediğine hesapsız rızık verendir" dedi…”(Al-İmran Suresi, 37)

Ayette de belirttiği gibi. Hz. Meryem'e inen yiyecekler için, “bu ALLAH (C.C.) Katındandır. ALLAH (C.C.) dilediğine sebepsiz rızık verendir” ifadesi, tam anlamıyla Peygamber arınmışlığı, ALLAH (C.C.) 'a sonsuz teslimiyeti ve güveninin karşılığıdır.

Zaman, zaman toplum içinde yaşanan mucizevi olayları duyarız, fakat nedense inanmak istemeyiz. Allah'ın insanları imtihan etmek için, bazen sebepsiz rızıklar vermektedir. Bu gibi durumları, Peygamberler çeşitli şekillerde yaşamışlardır. Unutulmamalıdır ki, bu durum sadece Peygamberlere özel bir durum değildir. ALLAH (C.C.) her insan için bu yolları açık tutmuştur. Önemli olan, Allah'a derinden iman edip, O'nun sonsuz gücünü kavrayıp, tam olarak melek ahlakıyla arınmak ve O'na teslim olabilmektir.

Bir başka ayette, havarileri, Hz İsa (A.S)'ya yardım etmek ve ona inançlarının tam olması için, Hz. İsa (A.S)'dan mucize istemişler. Bu durum, KUR'AN ‘da açık bir şekilde anlatılmaktadır:

“Havariler: "Ey Meryem oğlu İsa, Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?" demişlerdi. O da: "Eğer inanmışlarsanız Allah'tan korkup-sakının" demişti. (Bu sefer Havariler:) "Ondan yemek istiyoruz, kalplerimiz tatmin olsun, senin de gerçekten bize doğru söylediğini bilelim ve buna şahidlerden olalım" demişlerdi. Meryem oğlu İsa: "Allah'ım, Rabbimiz, bize gökten bir sofra indir, öncemiz ve sonramız için bir bayram ve Sen'den de bir belge olsun. Bizi rızıklandır, Sen rızık vericilerin en hayırlısısın" demişti. “Allah demişti ki: "Şüphesiz Ben bunu size indireceğim. Artık sonra sizden kim inkâr ederse, Ben onu gerçekten alemlerden hiç kimseyi azablandırmayacağım bir azabla azablandıracağım."( Maide Suresi, 112-115)
ALLAH (C.C.) bu ayette bir mucize görmelerine rağmen inanmayanları şiddetli bir azapla tehdit etmiştir. Çünkü, insanlar fıtratı (yaradılışı) gereği görmediği, duymadığı bir şeye karşı, tam olarak emin olmadan inanmak istemezler. Ayette de belirttiği gibi, havarilerin Hz. İsa'dan kanıt istemeleri, bu durumu apaçık anlatmaktadır. Etrafımıza hikmet ve akıl gözüyle bakarsak, Allah'ın sonsuz ilminin, sanatının ve aklının sayısız tecellilerini görebilir, Rabbimizin muhteşem yaratışına tanık olabiliriz. Bu durumda, peygamberler gibi, kalben Allah'a teslim olmak için hiçbir olağanüstü kanıt ve mucize aramaya ihtiyaç duymazdık. ALLAH (C.C.) kullarına sebepleri yaratarak rahmet etmiştir. Yukarıdaki ayet apaçık her şeyin bir sebep üzere yaratıldığının ve insanların sebepler dahilinde olaylarla denendiğinin de bir ifadesidir.

“Ben, cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım.”( Zariyat Suresi,56) Ayetinden de anlaşılacağı gibi, dünyadaki var oluşumuzun tek sebebi ALLAH (C.C.) 'a ibadet etmek ve yalnızca Ona kul olmaktır. ALLAH (C.C.) dilerse bizlere, cennete has bir durum olan, sebepsizce gökten, dikey olarak rızıklandırabilir. Fakat bu durumu dünyada kavramamız için, önce Peygamberler gibi, Cennet ahlakıyla ahlaklanmamız, yaradılış amacını tam olarak anlamış olmamız gerekmektedir.


Nuran Yelkenci

_________________

*LİLLÂHİ-L HAMD*
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Sebeplerdeki Sırlar ...   Paz Kas. 02, 2008 10:09 pm

Müminler Allah’ın her şeyi bir sebep üzere yarattığının bilinciyle yaşadıkları için, her şeyde bir hayır ararlar Bilirler ki Allah’ın izni olmaksızın bir yaprak dahi düşmez.

ALLAH (C.C.) razı olsun kurban

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7202
Yaş : 108
Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...
Kayıt tarihi : 18/12/07

MesajKonu: Geri: Sebeplerdeki Sırlar ...   Ptsi Kas. 03, 2008 7:53 pm

Amin ecmain İNŞAALLAH...

_________________

*LİLLÂHİ-L HAMD*
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
avatar

Mesaj Sayısı : 7663
Yaş : 106
Yaşadığın yer : dünyanın ortası
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmaz mı.......
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : cep telefonuma gelen bir mesajla :D
Kayıt tarihi : 20/10/08

MesajKonu: Geri: Sebeplerdeki Sırlar ...   Cuma Kas. 28, 2008 1:17 am

Etrafımıza hikmet ve akıl gözüyle bakarsak, Allah'ın sonsuz ilminin, sanatının ve aklının sayısız tecellilerini görebilir, Rabbimizin muhteşem yaratışına tanık olabiliriz. Bu durumda, peygamberler gibi, kalben Allah'a teslim olmak için hiçbir olağanüstü kanıt ve mucize aramaya ihtiyaç duymazdık. ALLAH (C.C.) (C.C.) kullarına sebepleri yaratarak rahmet etmiştir.
oui a.r.o abla paylaşımın için
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://cankurbanyoluna.forumzen.com
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7202
Yaş : 108
Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...
Kayıt tarihi : 18/12/07

MesajKonu: Geri: Sebeplerdeki Sırlar ...   Paz Ara. 28, 2008 8:10 pm

Amin ecmain olsun İNŞAALLAH kardeşim...

_________________

*LİLLÂHİ-L HAMD*
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Sebeplerdeki Sırlar ...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Harry Potter ve Sırlar Odası Özeti
» Sır Kardeşliği
» ÖZÜRLÜ SAKAT ENGELLİ

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iLahi-Aşk MekaNı :: ﷲ ×÷·.·´¯`·)» Islami KonulaR«(·´¯`·.·÷× ﷲ :: Dini KonulaR ve Dini Vaazlar-
Buraya geçin: