iLahi-Aşk MekaNı


 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 12:29 am

Kerahat vakitleri denilen güneşin doğuş ve batış saatlerinde uyuyor olmak, hem gün içi vücut enerjisi hem de akıl sağlığı açısından zararlı etkilere sahip. Geceleri salgılanan "melatonin" hormonu güneşin doğuşuyla azalıyor. Güneş doğarken uyanık olmak, bedenin gün içinde daha zinde ve enerjik olmasini sagliyor. Güneş doğarken uykuda olmayi alzheimer hastalığının sebeplerinden biri sayan bilim çevreleri mevcut. Dr. Nusret Kaya, bu duruma farkli bir açidan bakiyor: "Hipofiz bezi Budizmde "3. göz" olarak adlandırılıyor. Doğu ekolü, "3. göz"ün güneş ışığına hassas olduıundan, güneş doğarken uyanık olmanın zinde kalmak açısından öneminden bahseder. Bunlar doğacı hipotezler. "

Dr. Mehmet İbis de bu tip araştırmaların doğal yaşamayı salik veren araştırmalar olduğunu belirtip doğru olabileceğini düşünüyor: "Biz doğanın bileşeniyiz. Bunu günlük rutinlerimizde de göstermeliyiz. Fakat her şeye rağmen doğacıların savunduğu gibi teknolojiden de uzak olamayız."

İdeal uyku düzeni

İdeal uyku düzeni kişiden kişiye degismekle beraber, uzmanlar en iyi uykunun gece alınabileceği konusunda hemfikir. Prof. Dr. Nevzat Tarhan da bu görüşte: "Gece uyku vaktidir. Doğadaki ritme uygun olmak en iyisi. Uykunun sekiz saatten fazlası beyin tembelliği yapıyor. 5 ila 8 saat arası doğal." Dini araştırmalarıyla tanınan Ahmet Şahin, uyku düzeni ile alâkalı olarak "Gece geç vakitte yatmamak, uykudan çalmamak gerekir. Hz. Muhammed, yatsıdan sonra çok oturmaz, yatardı. Gece teheccüde kalkar, sabah ise muhakkak namaza uyanırdı" diyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7202
Yaş : 108
Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...
Kayıt tarihi : 18/12/07

MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 12:56 am

Emeğine sağlık gurban.Bir katkıda da biz bulunalım İNŞAALLAH.

Bediüzzaman’dan bir uyku üçlemesi:

Uyku üç nev’idir: Günün farklı zaman dilimlerinin ruhumuz ve bedenimiz üzerinde etkileri vardır. Bunun için günün belirli vakitlerinde uyumak bazen dinlendirdiği ve verimliliği arttırdığı gibi bazı vakitler de yorgunluk, üretimi düşürdüğü modern tıbbın (tıbb-ı Nebevi 14 asır evvel tesbit etmiş.) da tesbitlerindendir. Gün içerisinde üç çeşit uyku çeşiti vardır.

Birinci uyku dilimi: Şafaktan 45 dakika sonrasına güneş doğana kadardır. “Gaylûle” diye isimlendirilen bu zaman zarfı içinde uyumamalı. Aksi halde araştırmalarında gösterdiğine göre;
* Güneş doğana kadar uyunduğunda hormonal dengeler bozulur. (Bu dakikalarda uyanık kalındığında bozulmuyor.)


* Bu zaman içerisinde uyanık kalınırsa, depresyon yaşama ihtimali daha düşük olur.
Vücud dinlenmiş, zihin uyanık olduğundan bu vakit öğrenmek için en ideal vakittir. Seherin, o ruha dokunan taze serinliğinde bütün kâinatla birlikte uyanan insan için bu vakitlerde yapılan araştırmalar, çalışmalar, ibadet şükür ve tefekkür harikulâde verimli olmaktadır. Özellikle sabahleyin tansiyon yükseldiğinden o saatlerde kalkıp abdest alarak ibadet etmek tansiyon üzerinde olumlu etki yapar.
Eğer bu dakikalar uykulu geçirilirse; Sünnete uygun olmayan bir davranıştır. Hadiste belirtildiğine göre; rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine sebeptir. Maddî-manevî rızık için çalışma hazırlıklarının yapılacağı en uygun serinlik vakti, uyku denen yarı ölü vaziyette geçiriliyor. Kerahat vaktindeki uykudan sonra bir rehavet (ağırlık) çöker. Bu, ise o günkü çalışmaya zarar verir.

Erken kalkan yol alır…

Adaletiyle meşhur İran hükümdarı Nûşirevân’ın oğlu Hürmüz, gençlik zamanında sabahlara kadar yer, içer, eğlenir, sabaha yakın yatardı. Hocası Büzürgmehr Hakim ise, her sabah onu gaflet uykusunda yakalar ve nasihat ederdi:


“Ey saadetli Şah! Seherle kalk. Çünkü seherde kalkanlar, saadet ve şeref bulur, zafer kazanarak yardıma nail olurlar.” Hergün yapılan bu nasihatlardan rahatsız olan Hürmüz, adamlarına:

“Bre! Birkaçınız seherde kalkıp hocanın yolunu kesin, üzerindeki elbiseleri soyup alıverin!” der.

Erken kalkıp söylenenleri yaparlar. Elbisesiz Hürmüz’ün huzuruna çıkan Hoca’ya: Ey yol gösterici bilge hocam, bana her zaman ‘seherle kalkan saadet ve zafere ulaşılır, yardıma nail olur’ derdin. Hayret değil mi, erken kalktın, zillet ve musibete dûçar oldun” der.

Hoca, “Ey cihan Şâhı! Bu durum söylediklerimin ispatıdır! Soyguncular erken kalkmada beni geçmişler. Saadetli talihleri kuvvetli oldu!”

Eee boşuna dememişler “Erken kalkan yol alır.”

İkinci uyku dilimi: Güneş doğduktan sonra, öğleden 45 dakika sonraki süre içinde uyunan bir miktar uykudur. Buna “Kâylûle” denir. Tıpçıların da üstadı Hz. Peygamber (asm), bizzat kaylûle uykusunu uygulamıştır. Kaylûle uykusunun faydaları ise:

“Yarım saatlik kaylûle, iki saatlik gece uykusuna bedeldir. Yani gece uykusundan 4 kat daha fazla istifadeli ve yararlıdır. Hem de gün içerisinde zindelik, ferahlık sağlar, gayretimiz artar. Ölümün küçük kardeşi olan uykudan her gün bir buçuk saati kurtarıyoruz, ömrümüze ekliyoruz. Bu yılda yaklaşık bir ay, ortalama 60 yıllık bir ömürde yaklaşık 5 yıla denk gelmektedir.
Tıbb-ı Nebevîyi modern tıp tasdik ediyor: Bugün Japonya’da, öğle uykusu kanunî bir mecburiyet haline getirilmiş. Hatta bunun için özel ikramiye verilmektedir.

Üçüncü uyku dilimi: İkindi namazından sonra, güneşin batışına kadar olan uykudur. Buna “feylûle” denir. Bu uykudan gelen sersemlikle ömür bize kısacık gibi gelir. O gün hayatın maddî ve manevî neticeleri ekseriya ikindi vaktinden sonra olduğundan, o vakti uykuyla geçirmek sonucu görmemek hükmüne geçer.

Güya o günü yaşamamış gibi olur. Tansiyon akşama doğru düştüğünden ve kalp atışı yavaşladığından bu vakite durgun olmamak hareketli olmak ve oksijen almak daha faydalı ve bereketli değil midir?

*Bu arada uyku pozisyonumuz da sünnet çerçevesinde sağ omuz üzerine doğru uzanarak olmalı.

*Ayrıca uykudan önce öğrenilen bilgiler hafızaya daha çabuk yerleştiğinden hafızlar ezberlerini yatmadan önce yaparlar. Ve bu onların mânevî yönden de güzel rüyalar görmelerine yardımcı olur, ferah bir uyku hali yaşanır.

Ne de olsa: “Güzel gören güzel düşünür güzel düşünen güzel rüyalar görür.” Bir uyku lâtifesi: Bediüzzaman, Ceylan Çalışka adlı talebesine: ”Kardeşim fıtri uyku 4 saattir” dediğinde, Ceylan Çalışkan, “Üstadım ben iki fıtrî yapıyorum" demiş.

(Sabah namazını kıldıktan sonra uyumayın, rızkınızı aramaya çalışın!) [Taberânî]
(Hak teâlâ rızıkları, fecr ile güneşin doğacağı vakitler arasında verir.) [Beyhekî]

Rızıkların dağılması sabah namazından sonra olur. Ma’nevî rızıkların dağılması ise ikindi namazından sonradır. Bu iki va
kitte uyumamaya dikkat etmelidir! (El-Envâr)]
(Sabah uykusu rızka mânidir.) [Beyhekî]

Sabah namazından kerahat vakti dolana kadar uyanık durulduğu ve bir işle meşgul olunduğu vakit ALLAH (C.C.) (c.c)kulunun rızkını veriyor aksi taktirde kazandığı halde yetirememekten şikâyet eden insanlarla karşılaşıyoruz Melekler ALLAH (C.C.) 'ın emri ile bu saatlerde uyanık olan insan arayışına girişiyorlar rızık taksimi yapmak için Ve görevlerinin sonunda yine mevlânın huzuruna çıkıyorlar Allahu tealâ soruyor ''ne yaptınız'' diye ''Ya rabbi herkesin rızkını dağıttık yalnız biri hariç ''yaradan ''kimdir o'' buyuruyor'' O senin haram kıldığın bir işi yapıyordu mahzene inmiş şarap fıçılarıyla meşgul oluyordu ''ALLAH (C.C.) kesin emrediyor'' Gidin onun da rızkını verin!''
Ne işle meşgul olunursa olunsun o vakitte uyanık olunduğu vakit rızık sahibini buluyor Yahudilerin çok gurur duydukları bir özelliği vardır Güneş bir yahudinin üzerine doğmaz derler Bu haseble fakir bir yahudiye raslamazsınız Dünya piyasasının büyük bir kısmı yahudilerin elindedir Akıl sağlıkları da yerli yerindedir muhakkak

Geçen gün bir radyoda dinlediğim şu örnek çok hoşuma gitti ve yerinde buldum

Köpekler 3-5 tane doğuruyorlar bir kerede koyunlar ise 1 tane Fakat tuhaf olan koyunlar sürüdürler fakat köpekler azınlık! nedenine gelince..


Köpekler günlerinin aydınlık kısmını uykuyla rehavet içinde geçirirler gece ise herkes uyku uyumaya çalışırken ulurlar uyanık gezerler ve serseri serseri dolanırlar

Koyunlar ise sabahın erken saatinde ayaktadırlar otlanırlar dolanırlar ve akşam,sabah erkenden uyanmak üzere erkenden uyurlar Ve sürü halinde İnsanlara faydalı olarak yaşarlar

Deneyelim bakalım bırakalım insanı yoran perişan eden uzun sabah uykularını da feraha erelim


Alıntıdır.

Selam ve Muhabetle..._________________

*LİLLÂHİ-L HAMD*
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:06 am

Köpekler 3-5 tane doğuruyorlar bir kerede koyunlar ise 1 tane Fakat tuhaf olan koyunlar sürüdürler fakat köpekler azınlık! nedenine gelince..

Köpekler günlerinin aydınlık kısmını uykuyla rehavet içinde geçirirler gece ise herkes uyku uyumaya çalışırken ulurlar uyanık gezerler ve serseri serseri dolanırlar


Koyunlar ise sabahın erken saatinde ayaktadırlar otlanırlar dolanırlar ve akşam,sabah erkenden uyanmak üzere erkenden uyurlar Ve sürü halinde İnsanlara faydalı olarak yaşarlar


ben de çok beğendim doğrusu.katkıların için a.r.o
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
aciz_gül
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Mesaj Sayısı : 5776
Yaş : 29
Yaşadığın yer : istanbul
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : herşey çok güzel
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : gogle da sözcük ararken buldum
Kayıt tarihi : 03/05/08

MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:17 am

ALLAH (C.C.) razı olsun ablalarım --

çok faideli bilgiler vermişsiniz
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7202
Yaş : 108
Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...
Kayıt tarihi : 18/12/07

MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:19 am

Amin ecmain olsun İNŞAALLAH...

_________________

*LİLLÂHİ-L HAMD*
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:22 am

sabah namazını kıldıktan sonra ve güneş doğduktan sonra 40 dk. bekleyip hiç bir kötü söz kullanmadan iki rekat işrak namazı kılana
Rabbimiz tam kabul olunmuş ve eksiksiz olarak bir hac ve bir umre sevabı veriyor
söylediğimiz halde bazıları tamam sonra kılarım diyip kaytarıyorlar malesef ama ahirette anlayacağız neleri kaçırdığımızı
Rabbimiz amel edenlerden eylesin bizleri


En son ((MUHAMMED)) tarafından Perş. Ekim 30, 2008 1:33 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:32 am

amin

Sad bunu çok sevdiğimden birinden de duymuştum ihmal ettim inşallah bundan sonra kılmaya çalışacağım
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
aciz_gül
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Mesaj Sayısı : 5776
Yaş : 29
Yaşadığın yer : istanbul
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : herşey çok güzel
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : gogle da sözcük ararken buldum
Kayıt tarihi : 03/05/08

MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:34 am

((MUHAMMED)) demiş ki:
sabah namazını kıldıktan sonra ve güneş doğduktan sonra 40 dk. bekleyip hiç bir kötü söz kullanmadan iki rekat işrak namazı kılana
Rabbimiz tam kabul olunmuş ve eksiksiz olarak bir hac ve bir umre sevabı veriyor
söylediğimiz halde bazıları tamam sonra kılarım diyip kaytarıyorlar malesef ama ahirette anlayacağız neleri kaçırdığımızı
Rabbimiz amel edenlerden eylesin bizleri
amin:


a.r.o
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:41 am

yani takvimlerimize bakıyoruz güneş kaçta doğuyor orada yazan saatin üzerine 40 dk. ekleyip işrak namazını kılıyoruz

Örnek; 06:30 'da güneş doğuyor diyelim üzerine 40 dk. daha koyarsa 07:10 'da işrak namazını kılabiliriz.

eğer rızkının bol olmasını isteyen varsa : kuşluk vaktinde kuşluk namazı kılınabilir bunun vakti öğlen namazına 1 saat kalasıya kadar kılınabilir ben 4 rekat ikindi namazının sünneti gibi kılıyorum

birde evvabin namazı var akşam namazından hemen sonra dünyalık bir şey konuşmadan ikişer rekattan 6 rekat kılınırsa 12 yıllık nafile ibadete denktir. diyor fıkıh kitaplarımızda

kim öğle namazının son sünnetini 4 rekat kılarsa onun bedeni cehennem ateşine haram olur

kim yatsı namazının son sünnetini 4 rekat kılarsa gecenin tamamını ibadetle geçirmiş gibi olur

kim teheccüt namazı kılarsa kalbi nurlanır
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:44 am

kim öğle namazının son sünnetini 4 rekat kılarsa onun bedeni cehennem ateşine haram olur

kim yatsı namazının son sünnetini 4 rekat kılarsa gecenin tamamını ibadetle geçirmiş gibi olur
ilk kez duyuyorum namazların sünnetlerinde rekat sayıları değiştirilir mi ki
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:48 am

Evet hadisi şerif var bunula ilgili isteğe bağlı olarak isteyen 2 kılabilir isteyen 4 kılabilir öğlen ve yatsının son sünnetini
4 kılana bu müjdeler var
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:54 am

ALLAH (C.C.) razı olsun bu güzel müjdeleri değerlendireceğizdir inşallah
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Mesaj Sayısı : 7464
Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...
Kayıt tarihi : 15/08/08

MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:56 am

hepiniz saolun
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 1:56 am

amin ecmain İNŞAALLAH Rabbim amel edenlerden eylesin
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
aciz_gül
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Mesaj Sayısı : 5776
Yaş : 29
Yaşadığın yer : istanbul
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : herşey çok güzel
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : gogle da sözcük ararken buldum
Kayıt tarihi : 03/05/08

MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 2:15 am

ALLAH (C.C.) razı olsun
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Perş. Ekim 30, 2008 3:08 am

amin ecmain
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
usame
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 5456
Yaş : 102
Yaşadığın yer : dunya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Var tabi olmazmı....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : SİVASLI KARDESİM SAOLSUN...
Kayıt tarihi : 18/08/07

MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   C.tesi Kas. 01, 2008 11:40 pm

((MUHAMMED)) demiş ki:
sabah namazını kıldıktan sonra ve güneş doğduktan sonra 40 dk. bekleyip hiç bir kötü söz kullanmadan iki rekat işrak namazı kılana
Rabbimiz tam kabul olunmuş ve eksiksiz olarak bir hac ve bir umre sevabı veriyor
söylediğimiz halde bazıları tamam sonra kılarım diyip kaytarıyorlar malesef ama ahirette anlayacağız neleri kaçırdığımızı
Rabbimiz amel edenlerden eylesin bizleri

beklediğiniz bu 45 dakkakikalık zaman içerisinde , niyet ederek bolca şu duayı okuyun:
subhanellahi vel hamdülillahi vela ilahe illellahu vellahu ekber , vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim... daha evvelde paylaşmiştim kerahat vaktinde bunu bolca okumak gerekir , her demene karşin cenneten bir koşk hediye edilir , tek sana deil tabikide annen için , baban için , kardeslerin için , bunu buraya yazan USAME abiniz içinde okuyup 1 adet hediye edebilirsiniz....

selametle

_________________

BU DÜNYADA:RENK ,NAKIŞ,LEZZET ...NE VARSA KÜSÜM!!!

YÜZÜMDE SON BİR HAYAL:AZRAİLE TEBESSÜM!!!


....NAMAZ KILMAKTAN AYAKLARI ŞİŞEN PEYGAMBERİN (sav),UYUMAKTAN GÖZLERİ ŞİŞEN ÜMMETİYİZ...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
avatar

Mesaj Sayısı : 7663
Yaş : 106
Yaşadığın yer : dünyanın ortası
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmaz mı.......
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : cep telefonuma gelen bir mesajla :D
Kayıt tarihi : 20/10/08

MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Paz Kas. 02, 2008 1:16 am

usame demiş ki:
((MUHAMMED)) demiş ki:
sabah namazını kıldıktan sonra ve güneş doğduktan sonra 40 dk. bekleyip hiç bir kötü söz kullanmadan iki rekat işrak namazı kılana
Rabbimiz tam kabul olunmuş ve eksiksiz olarak bir hac ve bir umre sevabı veriyor
söylediğimiz halde bazıları tamam sonra kılarım diyip kaytarıyorlar malesef ama ahirette anlayacağız neleri kaçırdığımızı
Rabbimiz amel edenlerden eylesin bizleri

beklediğiniz bu 45 dakkakikalık zaman içerisinde , niyet ederek bolca şu duayı okuyun:
subhanellahi vel hamdülillahi vela ilahe illellahu vellahu ekber , vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim... daha evvelde paylaşmiştim kerahat vaktinde bunu bolca okumak gerekir , her demene karşin cenneten bir koşk hediye edilir , tek sana deil tabikide annen için , baban için , kardeslerin için , bunu buraya yazan USAME abiniz içinde okuyup 1 adet hediye edebilirsiniz....

selametle

ilahi hemşo usame kardeş cool bende istiyorum o zaman benim için de okunur mu acaba? uzgun
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://cankurbanyoluna.forumzen.com
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
avatar

Mesaj Sayısı : 7663
Yaş : 106
Yaşadığın yer : dünyanın ortası
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmaz mı.......
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : cep telefonuma gelen bir mesajla :D
Kayıt tarihi : 20/10/08

MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Paz Kas. 02, 2008 1:29 am

muhammed abi kafama takıldı birşey sorabilir miyim?

birde evvabin namazı var akşam namazından hemen sonra dünyalık bir şey konuşmadan ikişer rekattan 6 rekat kılınırsa 12 yıllık nafile ibadete denktir. diyor fıkıh kitaplarımızda

dedinya ikişer olarak 6 rekat kılıncak diye her iki rekat da niyet etmem gerekir mi?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://cankurbanyoluna.forumzen.com
Şifacı
Yeni Üye
Yeni Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 172
Yaş : 48
Yaşadığın yer : istanbul
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : kardeşlik...
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : goglede araştırma yaparken.
Kayıt tarihi : 18/06/08

MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Paz Kas. 02, 2008 4:12 am

((MUHAMMED)) demiş ki:
sabah namazını kıldıktan sonra ve güneş doğduktan sonra 40 dk. bekleyip hiç bir kötü söz kullanmadan iki rekat işrak namazı kılana
Rabbimiz tam kabul olunmuş ve eksiksiz olarak bir hac ve bir umre sevabı veriyor
söylediğimiz halde bazıları tamam sonra kılarım diyip kaytarıyorlar malesef ama ahirette anlayacağız neleri kaçırdığımızı
Rabbimiz amel edenlerden eylesin bizleri
Amin kardeşim yüreğine sağlık..
konuyu yazan kardeşimin de emeklerine sağlık ALLAH (C.C.) cc razı olsun...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Paz Kas. 02, 2008 8:13 pm

hırçın oflu demiş ki:
muhammed abi kafama takıldı birşey sorabilir miyim?

birde evvabin namazı var akşam namazından hemen sonra dünyalık bir şey konuşmadan ikişer rekattan 6 rekat kılınırsa 12 yıllık nafile ibadete denktir. diyor fıkıh kitaplarımızda

dedinya ikişer olarak 6 rekat kılıncak diye her iki rekat da niyet etmem gerekir mi?
evet her iki rekatta bir selam verilecek
her başlandığında da Niyet Ettim Allah'ım senin rızan için evvabin namazı kılamya denilecek
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI   Paz Kas. 02, 2008 8:16 pm

usame demiş ki:
((MUHAMMED)) demiş ki:
sabah namazını kıldıktan sonra ve güneş doğduktan sonra 40 dk. bekleyip hiç bir kötü söz kullanmadan iki rekat işrak namazı kılana
Rabbimiz tam kabul olunmuş ve eksiksiz olarak bir hac ve bir umre sevabı veriyor
söylediğimiz halde bazıları tamam sonra kılarım diyip kaytarıyorlar malesef ama ahirette anlayacağız neleri kaçırdığımızı
Rabbimiz amel edenlerden eylesin bizleri

beklediğiniz bu 45 dakkakikalık zaman içerisinde , niyet ederek bolca şu duayı okuyun:
subhanellahi vel hamdülillahi vela ilahe illellahu vellahu ekber , vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim... daha evvelde paylaşmiştim kerahat vaktinde bunu bolca okumak gerekir , her demene karşin cenneten bir koşk hediye edilir , tek sana deil tabikide annen için , baban için , kardeslerin için , bunu buraya yazan USAME abiniz içinde okuyup 1 adet hediye edebilirsiniz....

selametle
tamam usame abi aklımızda bulunsun hediye ederiz inşallah sen de bize hediye edersin :D
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
KERAHAT VAKTİ UYKUSU ZARARLI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iLahi-Aşk MekaNı :: ﷲ ×÷·.·´¯`·)» Islami KonulaR«(·´¯`·.·÷× ﷲ :: Dini KonulaR ve Dini Vaazlar-
Buraya geçin: