iLahi-Aşk MekaNı


 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 ** Yılbaşı ve Müslümanlar **

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Ptsi Ara. 22, 2008 11:49 pm

YILBAŞI ve MÜSLÜMANLAR

Yılbaşı Nedir?

31 Aralık gününü 1 Ocak gününe bağlayan gece yılbaşı gecesidir. Hıristiyanlar bu geceyi GÜYA Hz. İsa (a.s.)’ın doğum günü olarak kutlarlar. GÜYA dedik çünkü Hz. İsa (a.s.)’ın doğum gününün 1 Ocak olup olmadığı belli değildir.
24 Aralık ile 1 Ocak tarihleri arasında doğduğu kabul edilmektedir. Hıristiyanlar noel adı altında dans,içki,coşku,ağaç süsleme,ışıklandırma,kumar ve hindi kesme gibi çeşitli eğlencelerle bu geceyi kutlarlar.
Ey Müslüman Kardeşim, soruyorum sana, bir Peygamberin doğum gece içki,kumar,dans,zina gibi şeylerle kutlamak Allah’ın (c.c.) indirdiği hangi dine ve kitaba uygundur?
Ey Müslüman Kardeşim, dinimizde noel ve yılbaşı kutlamalarının hiçbir yeri yoktur. Hatta bir insan bugünü kutlama niyetiyle birine ufak bir hediye verse alsa dinden çıkar. O halde dini emirlerimizde ve milli örf ve geleneklerimizde hiçbir yeri olmayan noel ve yılbaşını Müslümanım diyenler, niçin ve nasıl kutlayabilirler?

Ey Müslüman Kardeşim, bak Rabbimiz ne buyuruyor “ Ey İman edenler Yahudi ve Hıristiyanları dostlar edinmeyin. Onlar ancak birbirlerinin dostlarıdır. İçinizden kim onları dost edinirse oda onlardandır.” (Maide Suresi Ayet 51.)

Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V.) (s.a.v. ) şöyle buyuruyor. "Bizden başkasına benzemeye çalışanlar bizden değildir. Yahudilere de ve Hıristiyanlara da benzemeyin." (Tirmizi)
ve yine Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor. "Kim bir millete benzemeye çalışırsa oda onlardan olur"(Ebu Davud)

Bir takım Müslümanlar yılbaşı gecesine özel hazırlık yaparak, biz bu hazırlığı Hıristiyanlara benzemek için yapmıyoruz diyorlar. Bunların hali şuna benzer, papazın biri kilisenin penceresinde güneşlenirken bir kuş gelip papazın elindeki bardakta bulunan şaraptan içmiş, sonra uçarak haça (istavroza) pislemiş. Bunu gören papaz kızarak şöyle demiş; eğer Müslüman kuşuysan şarap içmez kiliseye girmezsin, yok eğer Hıristiyan kuşuysan haça (istavroza) niye pisledin..!! Ey Müslümanlar gavurların yılbaşıda ne işimiz var.

Hırsızlığın, adaletsizliğin ve zulmün kol gezdiği dünyada yaşıyoruz. Sırf Müslüman oldukları için Afganistan’da, Filistin’de, Çeçenistan’da, Lübnan’da ve Irak’ta bütün dünyanın gözleri önünde insanlar öldürüldü ve sen yılbaşı kutlarken orada Müslümanlar öldürülmeye devam edecek. Yılbaşı adetinin sahibi Hıristiyanlar geçen senelerde Bosna’lı Müslüman çocukları diri diri kıyma makinesinde çekerek köfte yapıp annelerine yedirdiler, diri diri çocukların gözlerin oydular, çocukların ve kadınların namuslarını kirlettiler. Ve daha nice vicdanın kabul etmediği türlü türlü işkencelerle Müslümanları inim inim inlettiler. Bunları unuttun mu? Bunlar Kanına Dokunmuyor mu? Ve halen Irak’ta, Afganistan’da, Filistin’de ve Çeçenistan’da bu zulümlerine katliamlarına devam ediyorlar. Her taraf kan kokuyor. Ey Türkiye’li Müslüman Peygamberimize hakarete ediyorlar, Kur’an’ı ve Müslümanları yeryüzünden silmek istiyorlar. Bütün bunlar olurken sen kimin yılbaşısını kutlayacak ve eğelenceksin.

Onlar bize uyuyor mu? Neden biz hep onlara uyuyoruz? Onlar bizim dini ve milli bayramlarımızın hangisine uyuyor? Hiç Yahudi ve Hıristiyan veya bir ermeni gavuru Kurban Bayramında kurban keserken gördünüz mü? Ramazan Bayramını kutlarken gördünüz mü? Bizim Hicri Yılbaşımız olan Peygamber Efendimiz s.a.v.’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği, 1 Muharrem gününü kutluyorlar mı? Hayır.

Bir takım aydın geçinen kara cahiller Kur’an bizi idare edemez, bizi geri bıraktı 14 asır önce indirilmiş bir kitaba uymak gericiliktir, diyerek Dinden Çıkmış bir şekilde avaz avaz bağırırken, Yahudi ve Hıristiyanların yani Batı’nın izini takip etmeyi, onlara uymayı ilericilik sayanlar, şayet onların dediği gibi gericilik çağ dışılık kitabın 14 asır önce inidirilmiş oluşuysa bilsinler ki İncil 20 asır önce , Tevrat ta yaklaşık 30 asır önce indirilmiştir. Bunlarla beraber İncil ve Tavrat’ın yüzlerce farklı nüshaları yazılmış ve aslını bozmuşlardır. Kur’an-ı Kerim ise Allah’ın c.c. indirdiği gibi kelimesi kelimesine, harfi harfine değiştirilmeden bize kadar ulaşmıştır. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin Kur’an- Kerim bir nüshadır. Bu kadar düşmanı olduğu halde değiştirilememiştir. Bu gerçekler Kur’an’ın hak kitap olduğunun İncilin ise farklı nüshalar halinde aslı bozulmuş batıl (yanlış) kitap olduğuna yeterli bir delildir.
Not: Allah’ın indirdiği orijinal İncil ve Tavrat’a iman ettik fakat şu an Yahudi ve Hıristiyanların ellerindeki kitap aslı değildir bozulmuştur, değiştirilmiştir.

Ey Müslüman kardeşlerim; Niçin kafirlerin yılbaşısıyla ilgilenelim ki , Ne kadar yaşarsan yaşa öleceksin, ne kadar seversen sev ayrılacaksın. Görüyorsun ölüm, genç, yaşlı,amir,memur,fakir,zengin demeden hepimize geliyor. Öyleyse bu geçici hayatı ebedi ahrete tercih etmeyelim. Ebedi cennetlere girme imkanımız varken ebedi cehenneme sokacak işleri ve amelleri yapmayalım. Hangi tarafta daha çok kalmak istiyorsak oraya daha çok çalışalım İnşaAllah.
O gecede TV leri kapatıp o rezil kepaze görüntüleri izlemeyelim çevremizi , ailemizi ,komşularımızı, akraba ,eş dost ve arkadaşları uyaralım. İçimizdeki bu beyinzilerin işlediği haramlar günahlar yüzünden bizlere de bir bela müsibet gelmemesi için o gece Kur’an okuyalım, namaz kılıp dualar istigfarlar edelim.

Münkün olduğunca Çok insana ulaştıralım bu yazıyı
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
(((OFLU)))
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
avatar

Mesaj Sayısı : 7663
Yaş : 106
Yaşadığın yer : dünyanın ortası
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmaz mı.......
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : cep telefonuma gelen bir mesajla :D
Kayıt tarihi : 20/10/08

MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Salı Ara. 23, 2008 12:08 am

Ey Müslüman kardeşlerim; Niçin kafirlerin yılbaşısıyla ilgilenelim ki , Ne kadar yaşarsan yaşa öleceksin, ne kadar seversen sev ayrılacaksın. Görüyorsun ölüm, genç, yaşlı,amir,memur,fakir,zengin demeden hepimize geliyor. Öyleyse bu geçici hayatı ebedi ahrete tercih etmeyelim. Ebedi cennetlere girme imkanımız varken ebedi cehenneme sokacak işleri ve amelleri yapmayalım. Hangi tarafta daha çok kalmak istiyorsak oraya daha çok çalışalım İnşaAllah.
dd dd dd
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://cankurbanyoluna.forumzen.com
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Salı Ara. 23, 2008 2:51 am

en azından o geceden önce ve o gece bir kaç kişiye de olsa ulaşıp bundan vazgeçirmeye çalışmalıyız
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
usame
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 5456
Yaş : 102
Yaşadığın yer : dunya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Var tabi olmazmı....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : SİVASLI KARDESİM SAOLSUN...
Kayıt tarihi : 18/08/07

MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Salı Ara. 23, 2008 9:37 am

((MUHAMMED)) demiş ki:

papazın biri kilisenin penceresinde güneşlenirken bir kuş gelip papazın elindeki bardakta bulunan şaraptan içmiş, sonra uçarak haça (istavroza) pislemiş. Bunu gören papaz kızarak şöyle demiş; eğer Müslüman kuşuysan şarap içmez kiliseye girmezsin, yok eğer Hıristiyan kuşuysan haça (istavroza) niye pisledin..!! Ey Müslümanlar gavurların yılbaşıda ne işimiz var.

Evet bak ne güsel yazmiş ama , kardesim benim çok ağir bir yazı , musluman biraz yumuşak olması lazim , ılımlı olması lazim diye diye hepten yummuşak ettiler müslümanları , Tabiki kabul edilmez islamın ne ılımlısı vardır neden baka bir şekli , çıkarıyolar yeni yeni , ılımlı islam , yok reformist bilmem ne islam , parlak musluman , yav müslümansan müslüman gibi yaşa , deişlsen zate banane Rabbim hidayet versin der gecer gideriz , bunları yzarken yazıyla alakalı bir şey yazmadık , yazı çok güsel hazırlanmiş , biraz ağir bir yazı , herkes kaldıramaz , ağir ve kesin ifadeler kullanılmiş , yani yazı yumuşak , veyahut ılımlı bir yazı deil güsel bir yazı , pekala ne olcak hiristiyanların nole bayramında? adı müslüman olan , nufus kağidi muslumanbları , hindi alacaklar kesecekler , bide çam ağacı alırlar süslerle kafalarında acaip bir şapka ne olduğu belli olmayan ,kutlarlar hiristiyların noelini , ondan sonrada ben muslumanıom der hadi ordan , muslumanmiş, yukarıdada alıntı yaptım , müslümansan müslüman gibi yaşa deilsende deyilim de yok kardesim yılbası aksmı nefsininize yenin evdeki FİTNEVİZYONU açmayıon , tüm kanallarda hiristiyanların bu gecesi kutlanacak , o bakımdan yazıudada olduğu gibi MÜSLÜMANSAN MÜSLÜMAN GİBİ YAŞA

NOT: yazida çok ilginç hükümler var....

_________________

BU DÜNYADA:RENK ,NAKIŞ,LEZZET ...NE VARSA KÜSÜM!!!

YÜZÜMDE SON BİR HAYAL:AZRAİLE TEBESSÜM!!!


....NAMAZ KILMAKTAN AYAKLARI ŞİŞEN PEYGAMBERİN (sav),UYUMAKTAN GÖZLERİ ŞİŞEN ÜMMETİYİZ...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Salı Ara. 23, 2008 8:08 pm

yorumun için teşekkür ederim kardeşim ALLAH (C.C.) razı olsun
müslümansan müslüman gibi yaşa
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Salı Ara. 23, 2008 8:31 pm

ALLAH (C.C.) razı olsun emeklerine yüreğine sağlık
malesef günümüzde öyle bir hale geldi ki yılbaşı kutlamaları nerdeyse ecnebileri geçtik bu konuda
migros hemen çam ağaçlarını ışıklandırmaları yapmış
bütün market insert lerinde hep yılbaşı özel sayfası açılmış süsler mumlar var
okullarda minik yavrulara yılbaşı hediyeleşmesi teşvik ediliyor
Rabbim bu yanlışlıkları görüp doğru yolu bulmalarını nasip etsin bu kişilere
sıradan bir gün gibi yaşayalım onların inadına daha çok dua edelim daha çok kaza kılalım daha çok ibadet edelim o gece
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Salı Ara. 23, 2008 8:35 pm

evet malesef bir çok yer şimdiden hazırlıklara başlamış

o gece de veya herhangi bir gecede yada günde içki içen insanların yanında ve mekanlarda bulunmamak lazım çünkü

içki içilen ortamda bulunmak çok sakıncalı çünkü

Efendimiz s.a.v. şöyle buyuruyor
ALLAH (C.C.) a ve ahirete inanan içki içmesin, içki içilen sofraya da oturmasın! [ Taberani]


yani ben içmiyorum sadece su içiyorum içen içsin banane demek doğru değildir haram üzere bulunan bir ortamda o insanların arasında ölen bir kişi onların arasında haşr olunur diriltilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
k_ervanur
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
avatar

Mesaj Sayısı : 1357
Yaş : 108
Yaşadığın yer : ----NAPCAN---
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : ---VAR TABİ--
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ------
Kayıt tarihi : 14/11/08

MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Salı Ara. 23, 2008 8:44 pm

sağolun Muhammed ve usame abi

a.r.o

dün tepeüstünde bir kaç mağazaya girecektik bi gittik ki mağazalar hep çam ağacı yılbaşı süsleri nereye geldiğimi şaşırdım
ALLAH (C.C.) ıslah etsin
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Salı Ara. 23, 2008 8:54 pm

amin ecmain kardeşim
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7202
Yaş : 108
Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...
Kayıt tarihi : 18/12/07

MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Salı Ara. 23, 2008 9:26 pm

DOSTUNUZ KİM? "EY İMAN EDENLER, BENİM DE DÜŞMANIM, SİZİN DE DÜŞMANINIZ.ONLARI DOST EDİNMEYİN.ONLAR SİZE GELEN GERÇEĞİ İNKAR ETMİŞKEN, ONLARA SEVGİ GÖSTERİYORSUNUZ..."(MÜMTEHİNE SÜRESİ, AYET 1)

"EY İMAN EDENLER, YAHUDİLERİ VE HRİSTİYANLARI DOSTEDİNMEYİN.ZİRA OLAR BİRBİRLERİNİN DOSTUDURLAR.İÇİNİZDEN ONLARI DOST TUTANLAR ONLARDANDIR.ŞÜPHESİZ ZALİMLER TOPLULUĞUNA ALLLAH YOL GÖSTERMEZ..."(MAİDE SÜRESİ, AYET 51)

"SİZİN DOSTUNUZ ANCAK ALLAH'TIR, RESULÜDÜR, İMAN EDENLERDİR.."(MAİDE SÜRESİ, AYET 55)


KARDEŞLER: haksızlığın- adaletsizliğin ve zulmün kol gezdiği bir dünyada yaşıyoruz.sırf müslüman olduğu için FİLİSTİN'de insanlar öldürülüyor.yılbaşı adetinin sahibi hristiyanlar BOSNA'lı çocukları diri diri keserek köfte yapıp annelerine yediriliyorlar.diri diri yüzüyorlar.müslümanların kafalarını patlatarak, beyinlerini köpeklerine yediriyorlar.diri diri çocukların gözlerini oyuyorlar.çocukların ve kadınların namuslarını kirletiyorlar.

bebeklerin parmaklarını keserek kendilerine kolye yapıyorlardı. kadınları birbirlerine bağlay... yakıyorlardı.camileri yıkıyorlar. (işte özendiğiniz batının siziniçin düşündükleri.) diğer taraftan azerbaycan'da filistin'de cezayir'de ve diğer ülkelerdeki müslümanlar birleşmiş milletler denilen hristiyan topluluğunun gözetiminde vahşice katlediliyorlar.her taraf kan kokuyor.

bütün bunlar olurken TÜRKİYE'Lİ MÜSLÜMAN kimin yılnbaşını kutlayacak ve ne için eğlenecek? yoksa namusu çiğnenen kız kardeşi için mi? kendinize sorun?
NE İÇİN KUTLAYACAĞIZ YILBNAŞINI?

ONLAR BİZE UYUYORMU? neden hep biz onlara uyacağız? onlar bizim dini ve ya milli bayramlarımızı yahut diğer mübarek gün ve gecelerimizi biliyor ve kutluyorlar mı? bizim hicri yılbaşımız olan Peygamberimiz (S.A.V.) (S.A.V)'in MEKKE'den MEDİNE'ye hicret gününü yılbaşı olarak kutluyorlarmı?

gelin bu gece ALLAH (C.C.) 'ı gazaplandırmayalım.müslümanların kesildiği bir gecede sizde yılbaşı eğlencesi yaparken, piyango biletinden medet beklerken aniden bir deprem olsa, bu halinle ALLAH (C.C.) 'a ne cewap vereceksiniz?

lütfen bu gün televizyonlarınızı açmayınız.ALLAH (C.C.) 'a savaş açanları protesto ediniz.tercihiniz Cehennem değil Cennet olsun.

illa da eğlenirim diyorsanız, önce bu yazıyı(yılbaşı gecesinde) okuyun.bosna'lı müslümanları ve ölümüde düşünerek inancınıza göre karar veriniz.

"ALLAH 'IN AZABI ÇOK ÇETİNDİR,RAHMETİ DE ÇOK GENİŞTİR."

"YILBAŞIYA TAZİM KASDIYLA BİR YUMURTA HEDİYE EDİLSE ELLİ YILLIK iBADETİ OLSA BİLE KAFİR OLUR."(İBNİ ABİDİN)


"ADAMA HRİSTİYANMISIN DESEN DARILIR,
YILBAŞINDA HİNDİ, KAZ YEMESİNE BAYLIR.
ŞİMDİ BU ADAM NASIL MÜSLÜMAN SAYILIR?"Başka söze gerek var mı?alıntıdır...

_________________

*LİLLÂHİ-L HAMD*
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
usame
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 5456
Yaş : 102
Yaşadığın yer : dunya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Var tabi olmazmı....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : SİVASLI KARDESİM SAOLSUN...
Kayıt tarihi : 18/08/07

MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Salı Ara. 23, 2008 9:55 pm

bu türkiyedeki müslümanların hali neye benziyort , bakıyosun kandil geceleri giderler camiye muslumanlar için kutsal sayılan , o geceleri idrak etmeye çalişirlar , hiristiyanların bayramıundada onlarınn bayramını kutlarlar , omer hayyam var buyuk bi şair elinde şarpişesi içerek oldu gitti onun şiirindede tam gunumuzu anlatıyo...

BİR ELDE KADEH BİR ELDE KUR'AN
BİR HARAM BİR HELALDİR İŞİMİZ
ŞU YARIM YAMALAK DÜNYADA
NE TAM MÜSLÜMAN NE TAM KAFİRİZ...

_________________

BU DÜNYADA:RENK ,NAKIŞ,LEZZET ...NE VARSA KÜSÜM!!!

YÜZÜMDE SON BİR HAYAL:AZRAİLE TEBESSÜM!!!


....NAMAZ KILMAKTAN AYAKLARI ŞİŞEN PEYGAMBERİN (sav),UYUMAKTAN GÖZLERİ ŞİŞEN ÜMMETİYİZ...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
zamanlar
İlahiaşk Kardeşimiz
İlahiaşk Kardeşimiz
avatar

Mesaj Sayısı : 1864
Yaş : 43
Yaşadığın yer : darıca
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : hepsi güzel hangisine çok güzel diyeyimki
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : mailime gelen bir mesajla
Kayıt tarihi : 11/02/08

MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Çarş. Ara. 24, 2008 10:32 am

Bende düşünürüm acaba bu yılbaşı dedikleri nedir anlayamadım
Hiristiyan aleminin bile fazla rağbet göstermediği yılbaşı dedikleri nedir?

Mağazalar bir ay önceden hazırlanmaya başlar evlerde yılbaşı telaşı başlar

İnsanlar çoluk çocuğunun rızkından kesip belki bana çıkar diye haram olduğunu bile bile bilet alır

Hava kararınca yanlızca büyükler değil küçükler bile meydanlara inmeye başlar saatler ilerledikce çılgınlıkta ilerler

Bir an seyredin bakın ne rezillikler görecek insanlığınızdan utanacaksınız

O vakit aldıkları alkol tesiriyle kendilerinden geçmiş haldeki gençler öyle beter işler yapıyorlarki bunlar yeni yıl eğlencesi diye kimse ses çıkarmıyor

Acaba diyorum biz kendi yılbaşımız olan hicri yılbaşını aramızda kaç kişi kutladı dersiniz

Neden neden hep yabancıları örnek alırız anlamıyorum
Unutmayın bugün yani yılbaşı gecesi
ALLAH (C.C.),IN VE MELEKLERİN LANETİ YERYÜZÜNE OLACAKTIR

SELAM VE DUA İLE
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Çarş. Ara. 24, 2008 8:07 pm

evet kardeşim çok doğru
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Perş. Ara. 25, 2008 2:12 am

abi o zaman o gece mutlaka tebliğ yapmamız lazım
bu kafirlerden daha çok hevesli bizim millet eğlenceye
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: ** Yılbaşı ve Müslümanlar **   Paz Ara. 28, 2008 10:57 pm

evet kardeşim haklısın
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
** Yılbaşı ve Müslümanlar **
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iLahi-Aşk MekaNı :: ﷲ ×÷·.·´¯`·)» Islami KonulaR«(·´¯`·.·÷× ﷲ :: Dini KonulaR ve Dini Vaazlar-
Buraya geçin: