iLahi-Aşk MekaNı


 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 İmanı güçlendiren ameller

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Mesaj Sayısı : 7464
Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...
Kayıt tarihi : 15/08/08

MesajKonu: İmanı güçlendiren ameller   Paz Mart 08, 2009 9:30 pm

İHLÂS VE SAMİMİYET
"Halbuki onlara ancak, dini yalnız O'na has kılarak ve hamiler olarak ALLAH'a kulluk etmeleri, namazı dosdoğru kılmaları, zekatı vermeleri emrolunmuştu. İşte doğru din budur." (Beyyine-5)

ABDEST ALDIKTAN SONRA İKİ REK'AT NAMAZ KILMAK
"Her kim güzel bir şekilde abdest alır sonra da (ALLAH (C.C.) rızası için huşu içinde) iki rekat namaz kılarsa o kimseye cennet vacip olur." (Müslim)

EZANDAN SONRA DUA OKUMAK
"ALLAHumme rabbe hâzihi'd-dâ've-ti'tâmmeti ve's-salâtil-kâimeti ât-i muhammedeni'l vesîlete ve'l-fadîlete veb'ashu makâmen mahmudeni'l-lezi veadteh."
"Ey lam olan davetin ve kılınan namazın Râbbi, Muhammed'e vesile ve Fazilet ver ve O'nu vaad ettiğin Makam-ı Mahmûd'a eriştir" derse kıyamet günü şefaatim ona gerçekleşir." (Buhari)

ALLAH'I ZİKRETMEK
Rasulullah (sallALLAHu aleyhi ve sellem), "Size amellerinizin en hayırlısı ALLAH (C.C.) katında en değerli, derecenizi en fazla yükseltecek, sizin için altın ve gümüşü sadaka vermenizden ve düşmanla karşılaşıp onların boynunu vurmaktan ve onların sizin boynunuzu vurmasından daha hayırlısını size söyleyeyim mi? diye sordu. Ashab: söyle yâ Resulullah, dediler. Rasulullah: -"ALLAH Tealayı zikretmek" buyurdu." (Tirmizi, İbn Macc)

KUR'AN-I KERİM OKUMAK
Kur'an-ı Kerimi okuyunuz! Zira O kıyamet gününde, Kur'an okuyanlara ve (hükümleri ile amel edenlere şefaatçi olacaktır. (Müslim)
Sizin en hayırlınız Kur'an-ı öğrenen ve öğretendir. (Buhari)

İYİLİĞİN İŞLENMESİNE VESİLE OLAN
"Her iyilik de bir sadakadır. Bir iyiliğe öncülük eden kimseye, o iyiliği yapanın ecri gibi sevap vardır." (Müslim)

YETİMİ KORUMAK
Resulullah (sallALLAHu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:
"Ben ve yetime bakan cennette şöyle şöyleyiz: Peygamber (sallALLAHu aleyhi vesellem) orta ve işaret parmaklarını göstererek aralarını ayırdı. (Buhari)

DUL VE YOKSULA İYİLİK ETMEK
"Hiç evlenmemiş dul ve yoksulların işlerine yardım eden kimse, ALLAH (C.C.) yolunda cihad etmiş gibi sevap kazanır." (Buhari)

MÜSLÜMANLARI SEVİNDİRMEK
"Müslüman kardeşini, ALLAH'ın rızasına uygun bir şeyle sevindirerek karşılarsa, onu da ALLAH (C.C.) kıyamet günü sevindirir."
(Taberani)

KIZLARINI İYİ YETİŞTİREN
"Kimin üç kızı veya kızkardeşi yahut iki kızı veya iki kızkardeşi olur da onlara iyi davranır ve ALLAH'tan korkarsa, ona cennet vardır." (Tirmizi-Ebu Davud)
Ebu Davud'un rivayetinde: "Onları terbiye eder, iyi davranır ve evlendirirse cennete girer" şeklindedir.

HAYIRLI OLAN DAVETE İCABET
"Kim ALLAH (C.C.) için size sığınırsa onu koruyunuz. Kim sizden ALLAH (C.C.) için bir şey isterse ona veriniz. Kim sizi davet ederse icabet ediniz. Kim size bir iyilik yaparsa ona karşılığını ödeyiniz."
(Ebu Davud-Ahmed-Nesai)

İYİLİK YAPANI MÜKAFATLANDIRMAK
"Kendisine iyilik edilen bir kimse, iyilik yapanı mükafatlandırsın. Mükafatlandıracak bir şey bulamazsa onu övsün, on överse ona teşekkür etmiş olur, onu gizlerse ona saygısızlık yapmış olur."
(Buhari Edeb'ul-Mufred)

İKİNDİ NAMAZININ SÜNNETİ
"İkindi namazının farzından önce dört rek'at namaz kılan kimseye, ALLAH (C.C.) rahmetini ihsan etsin." (Ebu Davud-Tirmizi)

ALLAH'A EN SEVİMLİ GELEN SÖZ
"SubhanALLAHi ve'1-hamdulillahi ve la ılâhe ıllALLAHu vALLAHu ekber" sözü güneşin üzerine doğduğu şeylerden bana daha sevimlidir. ALLAH'a sevimli gelen sözdür."
(Müslim, Tirmizi)

BİR HARFİNDE ON SEVAP VAR
"Her kim ALLAH'ın kitabından bir harf okursa, onun için on sevap vardır. Bir sevap da on misliyle karşılanır. Demiyorum ki, "Elif lâm Mîm" (beraber) bir harftir. Ancak elif bir harf, lâm bir harf ve mîm başlı başına bir harftir." (Tirmizi)

ANA BABAYA DUA ETMEK
"ALLAH cennete iyi kulun derecesini yükseltir. Kul der ki: "Ey Rabbim, bu sevap nereden geldi. Cenab-ı Hak: Çocuğunun senin için yaptığı istiğfar ve dualardan."
(Ahmed)

EY KADINLAR! SADAKA VERİN
"Ey kadınlar! Zinet eşyanızdan bile olsa sadaka veriniz" buyurdu. (Buhari-Müslim)

MİSVAK KULLANMAK
"Ümmetimi (veya insanları) zora sokmaktan endişe etmeseydim onlara her namaz vaktinde misvakla dişlerini temizlemelerini emrederdim." (Buhari-Müslim)

PEYGAMBER (sallALLAHu aleyhi ve sellem)'e SALAT-Ü SELAM GETİRMEK
Kim bana bir kez salavat getirirse, ALLAH (C.C.) kendisine on misli mağfiret eder. (Müslim)

İYİLERLE OTURMAK
"Bir topluluk ALLAH'ı zikretmek üzere bir araya gelirse melekler onları etrafını alır, ALLAH'ın rahmeti onları kaplar; üzerlerine sekînet iner ve ALLAH (C.C.) Teala onları yanında bulunanlara över" (Müslim)

KÖTÜLÜKTEN SONRA İYİLİK
"Nerede olursan, ALLAH (C.C.) da kork ve günah işlediğinde, peşinden onu yok edecek bir iyilik yap ki, yaptığın kötülüğü silsin. Ayrıca insanlara iyilik ve güzel huyla muamele et." (Tirmizi)

ALLAH (C.C.) İÇİN KULLUK YAPANLARI ZİYARET ETMEK
"Peygamber cennettedir. "Sıddık, çok doğru söyleyen" cennettedir. Din kardeşini ALLAH (C.C.) rızası için ziyaret eden kimse de cennettedir." (Taberani)

GÜNAH İŞLEDİKTEN SONRA İKİ REK'AT NAMAZ KILMAK
"Herhangi bir kimse günah işler, sonra kalkıp güzelce abdest alır, 2 rekat namaz kılarsa; sonra tevbe istiğfar ederse ALLAH (C.C.) onu affeder." (Ebu Davud)

İNSANLARI ALLAH'IN DİNİNE DAVET ETMEK
"İnsanları doğru yola çağıran kimseye, kendisine uyanların sevabı gibi sevap verilir. Ona uyanlarında sevaplarından hiçbir şey eksilmez. Başkalarım sapıklığa çağıran kimseye, kendisine uyanların günahı gibi günah verilir. Ona uyan günahlarından hiçbir şey eksilmez." (Müslim)

VEREN EL, ALAN ELDEN DAHA HAYIRLIDIR
"Üstteki el alttaki elden daha hayırlıdır. Üstteki el veren; alttaki el ise dilenip alan eldir." (Buhari-Müslim)

MÜSLÜMANLARIN DURUMLARIYLA İLGİLENMEK
"Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar." (Buhari-Müslim)

ANNENİN BABANIN ARKADAŞLARIYLA İLGİ VE ALÂKAYI KESMEMEK
"İyiliğin en üstün mertebesi babasının dostu ile ilgilenmek ve onu ziyaret etmek." (Müslim)

GİZLİ VERİLEN SADAKA MECLİSİN KEFFARETİ
"Kim bir mecliste oturur ve orada bir sürü faydasız ve manâsız sözlerle vakit öldürür de, o meclisten kalkmadan önce, "SubhanekALLAHumme ve bi hamdike eşhedu enlâ ilahe ille ente estağfiruke ve clûbu üeyke." ALLAH'ım! Seni her türlü noksan sıfatlardan tenzih ve hamdinle teşbih ederim. Senden başka ilah olmadığını kesinlikle belirtirim. Senden bağışlanmamı diler ve sana tövbe ederim, derse, o mecliste yapmış olduğu hataları bağışlanır. (Ebu Davud-Tirmizi)

GÖZÜ HARAMLARDAN KORUMAK
"Bakış şeytanın zehirli oklarından bir oktur. Kim ALLAH (C.C.) korkusundan onu bırakırsa, ALLAH (C.C.) onun imanını yeniler ve imanın tadını kalbinde hisseder." (Taberani)

ARACI OLMAK
"İhtiyaç sahibi birisi, Nebi (sallALLAHu aleyhi vesellem) efendimize başvurunca, yanında bulunanlara dönerek şöyle derdi: -"(Buna) aracı olarak yardım ediniz, ecir kazanırsınız. ALLAH (C.C.) Nebisinin diliyle sevdiğini yapar." (Buhari-Müslim)

GÜZEL SÖZ SÖYLEMEK
"Yarım hurma vermek suretiyle de olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyunuz. O kadarını da bulamayanlar, güzel bir sözle kendilerini korusunlar." (Buhari-Müslim).

MÜSLÜMANLARLA YARDIMLAŞMA
İyilik ve (ALLAH'ın yasaklarından)sakınma üzerinde yardımlasın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın.(Maide-2)
"Mü'min diğer mü'mine karşı (sevmede-desteklemede ve dayanışmada) bir binanın (duvar) taşlan gibidir. (Efendimiz, ellerinin) parmaklarını birbirine geçirdi (de, dayanışmanın şeklini gösterdi)... (Buhari)

ALIŞVERİŞTE DOĞRULUK
"Satıcı ve alıcı (söz kesip) pazarlığı bitirdikten sonra birbirlerinden ayrılmadıkça alış verişi bozup bozmamakta serbesttirler. Eğer onarın her biri karşılıklı olarak doğru söyler (mal ile paranın dununu olduğu gibi) açıklar ise, alışverişlerini bereketli olur. Yok eğer gizler ve yalan beyânda bulunurlarsa, alışverişlerinin bereketi kalmaz." (Buhari)

AHD'E VEFA
Yapılan iyilikler kişiyi kötülüklerden korur. Gizli sadaka ALLAH'ın gazabını söndürür. Sıla-i Rahim ömrü artırır.(Taberani)

EMANETE RİAYET ETMEK
Emanete riayetin etmeyenin imanı yoktur. Verdiği sözü yerine getirmeyenin de dini yoktur. (Ahmed)

KOMŞUYA İYİLİK
ALLAH'a ve ahiret gününe iman eden kimse misafirine ikram etsin. (Müslim)

ZORLUK ÇIKARMA
ALLAH'ım! Ümmetimin yönetimini üslenip de onlara zorluk çıkaran kimseye sende zorluk çıkar, ümmetimin yönetimini üslenip de onlara yumuşak davrananlara sen de yumuşak davran. (Müslim)

ALIŞVERİŞTE KOLAYLIK
Satışta, alışta ve borcunu istemekte kolaylık gösteren kimseye ALLAH (C.C.) rahmet etsin! (Buhari)

SADAKA-İ CARİYE
İnsan ölünce şu üçü dışında bütün amellerinin sevabı kesilir: Sadaka-i cariye, kendisinden istifade eden ilim, arkasından dua eden hayırlı evlat" (Müslim).

İNSANLARIN AYIBINI ÖRTMEK
Kul, dünyada kulun ayıbım örterse, ALLAH'ta kıyamet günü onun ayıbını Örter. (Müslim)

ZAYIF KİŞİLERE MERHAMET
ALLAH (C.C.) merhametli kişilere merhamet eder.Yerdekilere merhamet ediniz ki, gökteki de size rahmet etsin. (Tirmizi)

KALBİ KİNDEN VE DÜŞMANLIKTAN TEMİZ TUTMAK
Pazartesi ve Perşembe günleri cennet kapıları açılır. Din kardeşi ile aralarında düşmanlık bulunan kişi dışında ALLAH'a şirk koşmayan her kulun günahları bağışlanır. (Meleklere) siz şu iki kişiyi birbirleriyle banşmeaya kadar tehir edin, evet siz bunları birbirleriyle banşmeaya kadar tehir edin! buyurulur. (Müslim)

MÜSLÜMANA DUA ETMEK
Bir Müslüman yanında bulunmayan bir din kardeşi için dua ederse, mutlaka melek ona, aynı şeyler sana da verilsin, diye dua eder. (Müslim)

HAYA İMANDANDIR
Hayâ imandandır.İman sahibiyle cennetlediRadiyALLAHu Anhrsızlık kabalıktır.Kabalık sahibini ateşe götürür.(Ahmed, İbn Ilıbban, Tirmizi)

AZ DA OLSA SALİH AMELLERE DEVAM ETMEK
ALLAH'a en sevimli olan ameller en azda olsa devamlı yapılanıdır. (Müslim)

SABIR
Müslümanın başına gelen yorgunluk hastalık, üzüntü, keder, hüzün, eziyet ayağına batan dikene varıncaya müslümanın başına gelen her şeyi, ALLAH (C.C.), onun hatalarını bağışlamaya vesile kılar. (Buhari-Müslim)

MÜSLÜMANIN KEDERİNİ GİDERMEK
Bir kimse, bir mü'minden dünya sıkıntılarından birini giderirse, ALLAH (C.C.) da kıyamet gününde o mü'minin sıkıntılarından birini giderir. (Müslim)

MÜSLÜMANLARA EZİYET ETMEMEK
Ya Resulullah! En faziletli Müslüman kimdir? Resulullah (sallALLAHu aleyhi vesellem):
-Müslümanlann dilinden ve elinden zarar görmediği kimsedir" buyurdu.
(Buhari-Müslim)

HAKKI HAK SAHİBİNE VERMEK VE HELÂLLİK DİLEMEK
Kimin üzerinde din kardeşinin ırzı, namusu veya malıyla ilgili bir zulüm varsa altın ve gümüşün bulunmayacağı kıyamet günü gelmeden önce o kimseyle helalleşsin. Yoksa kendisinin Salih amelleri varsa, yaptığı zulüm miktarmca sevaplarında alınır, (hak sahibine verilir) Şayet iyilikleri yoksa, kendisine zulüm yaptığı kardeşinin günahlarından alınarak onun üzerine yükletilir.(Buhari)

DİLİ KORUMAK
Kim bana iki çenesi arasındaki (dili) ile iki budu arasındaki (üreme) organını koruma sözü verirse, ben de ona cennet sözü veririm. (Buhari, Müslim).

TEHLİLİN VE TEŞBİHİN ÖNEMİ
Bir kimse her gün yüz defa, lâ ilahe illALLAHü vahdehıı lâ şerike leh, lehü'l-mülkü ve lehti'1-hamdü ve hüvc alâ külli şey'in kadir, derse, on köle azad etmiş kadar sevap kazanır, ona yüz iyilik sevabı yazılır, yüz günahı bağışlanır. Bu zikir o gün akşama kadar o kimsenin şeytandan korunmasını sağlar. Bu zikri ondan daha fazla tekrarlayan kimse dışında hiç kimse daha faziletli bir iş yapmamış olur. Resul-i Ekrem sözüne devam etti. "Bir kimse günde yüz defa sübhanALLAHi ve bi-hamdihi derse, onun günahları deniz köpüğü kadar olsa hepsi bağışlanır." (Buharı, Müslim)

İNSANLARIN ARASINI BULMAK
Hz. Peygamber ashaba; "Sizlere sadaka, namaz ve oruçtan daha faziletli amelden haber vereyim mi? diye sordu. Ashab, "Evet" dedi. Hz. Peygamber "insanları barıştırmaktır" buyurdu. (Tirmizi)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
selda
Yeni Üye
Yeni Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 65
Yaş : 40
Yaşadığın yer : ankara
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : YENİ BİLGİLER EDİNMEK
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : hırçın oflu gardaşım sayesinde
Kayıt tarihi : 28/11/08

MesajKonu: Geri: İmanı güçlendiren ameller   Paz Mart 08, 2009 10:44 pm

v.a.s EMEĞİNE SAĞLIK KARDEŞİM. ÇOK GÜZEL OLMUŞ
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: İmanı güçlendiren ameller   Paz Mart 08, 2009 11:22 pm

ALLAH (C.C.) razı olsun kardeşim
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
*LİVÂÜ'L-HAMD*
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 7202
Yaş : 108
Yaşadığın yer : İSTANBUL
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : evet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ...
Kayıt tarihi : 18/12/07

MesajKonu: Geri: İmanı güçlendiren ameller   Paz Mart 08, 2009 11:56 pm

Ne kadar muhteşem,ne kadar fevkalade bir paylaşım mahşerim...

RAHMAN (C.C) razı ve hoşnut olsun İNŞAALLAH

Ah ah aslında Cenneti kazanmak sanıldığı kadarda çok zor değilde ,nefse ağır geliyo işte aglama aglama .Bazen yapılan küçücük bir iyilk dahi Cennete götürebiliyor,bazense önemsemediğimiz bir farz,Cehenneme götürebiliyor ...

Bir yetimin başını dahi okşamak ne kadar sevap...

Bununla ilgili bir hikaye buldum sizlerle paylaşayım hemen:

Hayatını günahlarla doldurmuş adamın biri, yağmurlu ve çamurlu bir günde ayağı kayıp yere düşer. Düşerken üstü başı kirlenmesin diye elleriyle yere tutunur ve ayağa kalkar. Bunun üzerine sağ eli çok kirlenmiştir. Ama bu bedevi ve görgüsüz insan, elini suyla yıkayacağına elini bir yere silmeyi tercih eder. Silecek bir yer bulamadığından ötürü, o an yoldan geçen bir çocuğun başını okşayarak elini temizler ve oradan ayrılır. Bu hareketi çok yanlış olup, çocuğun bundan haberi bile olmamıştır.

Adam kısa bir zaman sonra günahlarına tövbe fırsatı bile bulamadan vefat eder. Gideceği yer melekler tarafında gösterileceği zaman çok korkar, çünkü hayatı günahlarla doludur. Cehennemi beklerken melekler ona cennet bahçelerinden bir bahçe gösterir. Adam çok şaşırır ve bu kadar günahı olduğu halde nasıl olurda ALLAH (C.C.) Celle Celalüh kendisine Cennet nasip eder:

-O kuluma söyleyin, bir gün eli çamurlandığında, o elini silmek için bir çocuğun başını okşamıştı. Yaptığı yanlış birşeyde olsa o çocuk yetimdi. Kimse başını okşamamıştı. O kulum kötü niyetli de olsa o yetimin başını okşaması o yetimi o kadar sevindirdiki; bende o güzel yetim kulumun yüzü suyu hürmetine o günahkar kulumuda affettim.

Bu anlatılan kutsi hadismidir, bir hikayemidir bilemiyorum. Herhangi bir kaynağını bulamadım am biz buna menkıbe diyelim. Menkıbelerdeki asıl amaç onların doğru olup olamdığını araştırmak değildir. KISSADAN HİSSE ALMAKTIR. Ama ALLAH (C.C.) 'ın sonsuz rahmetini düşünürsek, bu durum Rabb'imiz (C.C) için hiçte büyük bir şey değildir. Ben inanıyorumki; bu insandan çok daha günah işlemiş kullarını bile ALLAH (C.C.) hiç ummadıkları hareketlerinden dolayı affedecektir. Yeterki imanlı bir şekilde huzuruna varsınlar.

Alıntıdır.

_________________

*LİLLÂHİ-L HAMD*
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
İmanı güçlendiren ameller
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ...Düşmanı çağırdılar,satıldık uyanın.. Nazım Hikmet

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iLahi-Aşk MekaNı :: ﷲ ×÷·.·´¯`·)» Islami KonulaR«(·´¯`·.·÷× ﷲ :: Dini KonulaR ve Dini Vaazlar-
Buraya geçin: