iLahi-Aşk MekaNı


 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Peygamberlere İman Etmenin Gerekliliği

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SABRİ KÖNTEK
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 492
Yaş : 52
Yaşadığın yer : İST:EYÜPSULTAN
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : HERŞEY BİR VESİLEDİR MEVLAM İSTERSE OLUR.....
Kayıt tarihi : 01/06/08

MesajKonu: Peygamberlere İman Etmenin Gerekliliği   Perş. Nis. 02, 2009 9:13 am

Müslümanlığın itikad esaslarından biri de peygamberlik müessesesine ve peygamberlere iman etmektir. Peygamberlere iman etmek, onlar hakkında farz, vacip, müstahil (muhal olan) ve caiz olan şeyleri bilip tasdik etmektir. Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) peygamberlerin en sonuncusu ve en efdalidir. Onun ümmeti diğer peygamberlerin ümmetlerinden hayırlıdır. Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)’e Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere yüzlerce mucize verilmiştir. Keramette mucize gibi harikulade-dir. Kerameti, Allah’ın dilediği salih zatlar gösterir.
Peygamberler, bütün güzel hasletlerle muttasıf olmakla beraber, en bariz sıfatları beştir:
1-) Doğruluk: Onlar her hususta doğru sözlü-dürler. Kendilerinden asla yalan çıkmamıştır.
2-) Emanet: Onlar gerek peygamberlik konusunda, gerek diğer konularda her türlü güvene sahiptirler. Kendilerinde asla hainlik bulunmaz.
4-) Fetanet: Onlar son derece yüksek bir anlayışa, tam bir akla üstün bir zekaya sahiptirler. Onlarda gaflet gibi kavramlardan yoksunluk düşünülemez.
5-) Tebliğ: Onlar emrolundukları hükümleri olduğu gibi ümmetlerine bildirirler. Onlar emrolun-dukları hükümlerden herhangi birini saklamış veya unutmuş olmaları asla düşünülemez.
Peygamberler herkes gibi yer, içer, evlenir, hastalanır ve vefat ederler. Onların başına da musibet-lerde kıymet ve mertebelerinin yüksekliği artırmak ve kıymetlerini çoğaltmak içindir. Buna Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)’in şu hadis-i şahadet etmektedir: “Sizin en çok musibete uğrayanınız peygamber-lerdir. Sonra evliyalar, sonra evliyaların derecesine yakın olanlar, sonra da onlara yakın olanlar.” (Taberani)
Peygamberlere iman etmiş her insan, peygamber-leri böyle bildikten sonra, Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)’in tebliğ etmiş olduğu zahiri ve batıni emirleri elinden geldiğince tatbik etmeli ve onun sünnetine riayet etmelidir. Nitekim ALLAH (C.C.)-u Zülcelal ayet-i kerimede; “Resulün size getirdiği şeyi tutun, nehyettiği şeydende sakının.” (Haşr; 7) buyurmuştur.
Sahabe-i kiramlar Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)’in sünnetini ve mutabaatını yerine getirme de çok titiz idiler. Nitekim Abis b. Rabia’nın anlattığına göre, Hz. Ömer (Radıyallahu Anh) Haceru’l-Esved’i öperdi ve şöyle derdi: “Ey Taş Ben senin bir taş olduğunu, ne fayda ne de zarar vermeyeceğini muhakkak biliyorum Şayet Resulullah (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)’i seni öperken görmeseydim seni öpmezdim.” (Buhari, Müslim)
Görüldüğü gibi sahabe-i kiramlar, Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)’in sünnetini yerine getirmemede ve ona mutabaat yapmada böyle titiz davranıyorlardı.
Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)’e gösterilecek en büyük edep; onun yoluna uymak ve onun yoluna uyanlara uymak suretiyle onun sünnetine riayet etmektir. Nitekim Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) de şöyle buyurmuştur: “Bir kimse, ümmetimin bozulduğu zamanlarda sünnetime sarılırsa, yüz şehid sevabı alır.” (Taberani, Beyhaki)
Hülasa olarak, her mü’min zahiri ve manevi olarak ona mutabaat etmeli ve onun ahlakını elde etmek için büyük gayret sarfetmelidir.
İnsanın nefsi ile arasındaki ilişki, ticari ortaklığa benzer. Nasıl ki ortaklar her işten sonra birbirleriyle hesaplaşır, kar ettiklerinde de birbirlerini daha iyisi için teşvik ederlerse, mü’min de ticaret ortağı gibi her akşam nefsiyle hesaplaşmalıdır. ALLAH (C.C.)-u Zülcelal’in razı olduğu bu salih ameli yaptığından dolayı ona, haşr, mizan ve sırat köprüsünden başarıyla geçeceğini, ALLAH (C.C.)-u Zülcelal’in kullarına karşı çok lütufkar olduğunu (Şura; 19) ve cennet ni’metlerini hatırlatıp daha iyisini yapması için teşvik etmelidir.
Tevfik verip lütufta bulunduğu içinde ALLAH (C.C.)-u Zülcelal’e hamd ve şükür etmelidir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Peygamberlere İman Etmenin Gerekliliği
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iLahi-Aşk MekaNı :: ﷲ ×÷·.·´¯`·)» Islami KonulaR«(·´¯`·.·÷× ﷲ :: Dini KonulaR ve Dini Vaazlar-
Buraya geçin: