iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Kalplerimiz Hasta

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir

MesajKonu: Kalplerimiz Hasta   Çarş. Mayıs 13, 2009 7:15 pm

İnsanın kendisine fayda vermeyen işlerle meşkul olma-ması lazım, olanları da terketme-mesi onun cahilliğinden onun gafletindendir.
Şimdi sizlere ALLAHım ruhumuzu namaz kılarken al diye dua etsem amin deriz değil mi, oruçluyken al dersem amin deriz, KUR''AN okurken al desem amin deriz, ilim meclisinde sohbette al desem amin deriz, Hacdayken amin deriz..
Tv başında dizi izlerken desek ne deriz amin diyemeyiz değil mi ya da sinemadayken, maçtayken filan yine diyemeyiz değil mi ama ölüm her an gelebilir biz zamanını bilemiyoruz ki o halde neden sürekli Rabbimizin rıza göstereceği yerlerde değiliz bunun sebebi kalbimizin hasta olması.
İnsanın bedeninde zahiri hastalıklardan biri musallat olsa bu kişi kendisinden bu hastalık gidene kadar bütün kapıları çalar, doktorlara gider medet umar da kalbi ALLAH (C.C.) 'tan başka şeylere bağlanmış olduğu halde bunun bir hastalık olduğunu düşünüp bunun için bir çare bulma derdine düşmez umursamaz. Kişinin bunu bilmiyor olması sadece ahmaklıktır. Bunun hastalık olduğunu anlayıp biliyorsa ama umursamıyorsa sırf ceviz ağacıdır. Kalbin bu hastalığını anlaması için kişinin ahiret aklına sahip olası gerekir bu hastalığı anlayabilmesi için dünya aklı kafi gelmez fayda vermez. Dünya aklı manevi hastalığı anlamaz çünkü fani lezzetlere dalmış. Oysa ki ahiret aklına sahip kişi de zahiri hastalıkları hastalık olarak görmez. Sabreder bu hastalığına çünkü bilir ki bu Rabbinin bir lütfudur, günahlarının dökülmesine kefarettir inşALLAH. İnsan her işini ahirete yönelik yapmalı. Bunun için gerekli ahiret aklını elde etmenin 3 yolu vardır.
1-Ölümü hatırlamak
Ölüm dostu dosta, sevgiliyi sevgiliye kavuşturan bir köprüdür öyle değil mi ama çoğumuz ölümü hatırlamak istemeyiz malesef
2-Ahireti hatırlamak, ahiret hallerini hatırlamak
3-Ölümü ve ahiret hallerini hatırlamış bu halleri düşünen insanlarla oturup kalkmak, onları sevmek

bu son madde diğer ikisi kadar mühim Rabbim cümlemizin kalplerine ALLAH (C.C.) dostlarının muhabbetini nakşeylesin.
nitekim İbrahim Ethem Hazretleri bir gün oturuken kendisine bir Melek görünüyor. Meleğe "ne yapıyorsun" diye sorar. Melek "ALLAH dostlarının isimlerini yazıyorum senin ismin yok" der. İbrahim Ethem Hazretleri ise "ben ALLAH (C.C.) dostu değilim belki ama ALLAH (C.C.) dostlarının hepsini seviyorum" der demez hemen ikinci bir Melek geliyor ve "İbrahim Ethemi listenin en başına yaz" diyor.

ALLAH (C.C.) dostlarından bir talebesi Umre ziyareti için yaklaşık 15 yıl için gidip döndüğünde yaşadıklarını şöyle anlatmış.
Umredeyken bir an ölümü hissettim Münker Nekir melekleri geldi ve sorguya başladı. Bana ilk "Rabbin kim" diye sordular ben cevap veremedim.İkinci olarak "Peygamberin kim" dediler ben yine cevap veremedim. Üçüncü "Kitabın ne" diye sordular cevap veremedim. Dördüncü olarak "Kıblen neresi" diye sordular ben yine cevap veremedim.Daha sonra bana "Kardeşlerin kim" diye sordular. Ben cevap veremiyordum ateşe atılacaktım ki O anda şeyhim geldi ve bütün soruları cevapladı kardeşleri de biziz dedi. O anda kurtulabildim.

Efendimiz (Sallâllahü Aleyhi Vesellem) 5 yol insana zor gelecek buyurmuşlar.
Bunlar hangileridir Ya Rasulullah diye sorduklarında
1-Ölüm
2-Kabir ve kabir sıkması
3-Münker ve Nekir Meleklerinin sorgusu
4-Mahşer
5-Sırat
Bunları kolaylamanın yolu ise
ölüm için sabah namazı
kabir için öğle namazı
münker nekir meleklerinin sorgusu için ikindi namazı
mahşer için akşam namazı
sırat için yatsı namazı

evet namaz illaki namaz ahireti kurtarmamıza en büyük anahtarlardan biridir namaz namazımızı hakkıyla eda edebilenlerden olalım inşALLAH

Selametle

mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE

Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...

MesajKonu: Geri: Kalplerimiz Hasta   Çarş. Mayıs 13, 2009 7:25 pm

Rabbim namazı hakkıyla kılabilen kullarından olmayı nasip eylesin ALLAH (C.C.) razı olsun ablam
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kalplerimiz Hasta   Çarş. Mayıs 13, 2009 7:26 pm

amin ecmain ama tek konuştuğum şey namaz değil üstünü de okudun değil mi
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE

MesajKonu: Geri: Kalplerimiz Hasta   Çarş. Mayıs 13, 2009 7:31 pm

Tv başında dizi izlerken desek ne deriz amin diyemeyiz değil mi ya da sinemadayken, maçtayken filan yine diyemeyiz değil mi ama ölüm her an gelebilir biz zamanını bilemiyoruz ki o halde neden sürekli Rabbimizin rıza göstereceği yerlerde değiliz bunun sebebi kalbimizin hasta olması.

Kişi nasıl ölürse öyle dirilirmiş.O'nun istediği gibi yaşamaya gayret edelim inşallah

1-Ölümü hatırlamak

ölümü hatırlamanın en iyi yollarından biri mezarlık ziyaretleridir.

--
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kalplerimiz Hasta   Perş. Mayıs 14, 2009 6:37 pm

inşALLAH yiğenim katkıların için Rabbim razı olsun
^éLcin^
Admin
Admin

Yaşadığın yer : İstanbuL.....:::aslen SİVASSSSS
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : minikkk faremmm :):):)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : şimdi kaynağımız aciz_gül... ilk olarak aciz gül den ervanur aldı ervanurdan bendeniz aldım ölee:)))

MesajKonu: Geri: Kalplerimiz Hasta   Perş. Mayıs 14, 2009 6:46 pm

sırat için yatsı namazı Neutral

ALLAH (C.C.) razı olsun abla

Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kalplerimiz Hasta   Perş. Mayıs 14, 2009 6:50 pm

amin cümlemizden
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE

MesajKonu: Geri: Kalplerimiz Hasta   Perş. Mayıs 14, 2009 6:55 pm

SULTANIM demiş ki:
inşALLAH yiğenim katkıların için Rabbim razı olsun

amin ecmain teyzem
seyfofen
Onursal Üye
Onursal Üye

Yaşadığın yer : bir akşam üstü yanımız da kimsecikler olmaz; ya da olması gerekenler yanımızdaki ler değildir !!!
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : herşeyiyle süperrr
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : hemşom sağolsun :@

MesajKonu: Geri: Kalplerimiz Hasta   Cuma Mayıs 15, 2009 5:50 am

şahsen bana ilaç gibi gelen bir yazı oldu..
herkese tamamını okumasını tavsiye ederim..:)

ALLAH (C.C.) razı olsun kardeş..emeğine sağlık..
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Kalplerimiz Hasta   Paz Mayıs 17, 2009 6:07 pm

amin cümlemizden
Mehmet İslamoğlu Hocamızdan aldığım notları aktarmaya çalıştım
Faydalı olabildiysem mutluyum ben de --
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Kalplerimiz Hasta   

Kalplerimiz Hasta
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics