iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

EL ÖPMENİN HÜKMÜ

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
+**+Mekke+**+
İlahiaşk Kardeşimiz
İlahiaşk Kardeşimiz

MesajKonu: EL ÖPMENİN HÜKMÜ   Salı Haz. 05, 2007 3:01 am

İmam Ahmed’e, el öpmenin hükmünü sordum; dini maksatla olduğu takdirde bunun bir sakıncası olmadığını söyledi. Ayrıca, Ebu Ubeyde’nin de [r.a] Hz. Ömer’in [r.a] elini öptüğünü söyledi. Fakat dünyaya dönük maksatlarla elin öpülemeyeceğini; ancak kılıç veya kırbaç korkusuyla öpülebileceğini söyledi.

Ebu Abdullah dedi ki: Said el-Hâcib bana, müslümanların halifelerinin elinin öpülmemesi gerektiğini söyledi.

Ebu Abdullah dedi ki: Said el-Hâcib bana, müslümanların halifelerinin elinin öpülmemesi gerektiğini söyledi.

Ali b. Sabit’in şöyle dediği nakledilir: Süfyan-ı Sevrî’nin şöyle dediğini işittim: “Adalet sahibi bir imamın [yöneticinin] elinin öpülmesinde sakınca yoktur. Fakat dünyalık için elin öpülmesini mekruh görürüm.”

İmam Ahmed’e, adamın birinin sınır boylarına gitmek istediğini ve bunu kendisi adına sormasını istediğini söyledim. Gideceği yolun Enbar yolu olup tehlikelerle dolu olduğunu; burada hırsızlarla karşılaştığı takdirde bunlarla savaşması gerekip gerekmediğini soruyordu. İmam Ahmed dedi ki: “Eğer hırsızlar kendisinin eşyalarını isterlerse onlarla savaşır; çünkü Resûlullah [s.a.v]:

“Kim malını koruma uğrunda öldürülürse şehittir”[ Ebu Dâvud, Sünnet 32; Tirmizî, Diyât 22, Cenâiz 65; Nesâî, Tahrim 22, İbnu Mâce, Hudud 21; Muvatta, Salâtu'l-Cemâ'a 6; Suyûtî, el-Câmi'u's-Sağîr, No: 8917.] buyurmuştur.” Ben: “Peki, eşkıya onunla yoldaşlık etmek isterse, yine onlarla savaşması gerekir mi?” diye sordum: “Canına kastetmedikleri sürece savaşması gerekmez” dedi. O, sadece yoldaşlık etmeleri sebebiyle eşkıya ile savaşılması gerekmediği düşüncesindeydi.

İmam Ahmed’e, esir kişinin kaçıp kaçamayacağı soruldu; kaçmayı başarabilecek durumda ise esir kişinin kaçabileceğini söyledi.

İmam Ahmed’e: “Bir adam gelerek birisi için yardım istese, onun için bir topluluktan yardım istemesini uygun görür müsünüz?” diye sordum:”Hayır, fakat onu yardım yapacak kimselere arz eder. Tıpkı Resûlullah’ın [s.a.v] yanına kaplan postuna bürünmüş olarak bir topluluk geldiğinde Efendimizin yaptığı gibi.[ Bu konudaki rivayetler için bkz. Müslim, Zekât 69; Nesâi, Zekât 64] Yardıma muhtaç kişiye tasaddukta bulunmalarını topluluğa söyleyebilir” dedi.

İmam Ahmed’in şöyle dediğini işittim: “Abdülvehhâb diğer kimselerden daha temiz ve helal rızka sahiptir.”

İmam Ahmed, bu ifadelerle o kimsenin kağıtçılık mesleğini yapmasına işaret ediyordu.

Yine İmam Ahmed der ki: “Yahya b. Yahya, vefatından önce cübbesinin bana verilmesini vasiyet etmişti. Vefatından sonra oğlu bana gelerek durumu bildirdi. Ben de, Yahya’nın Allahu Teala’ya itaatkar salih bir zat olduğunu belirterek teberrüken cübbesini aldım.”

Alimlerden biri bana şunu anlattı: “Yahya b. Yahya’ya hanımı ilaç içirdikten sonra: “Keşke kalkıp evin içinde biraz dolaşsan!” dedi; o da: “Bu meselenin ne olduğunu bilemiyorum; halbuki ben kırk yıldır nefsimi muhasebeye çekmekteyim!” dedi.

Kalplerin Azığı (Kutu'l Kulüp)

http://ilahiask.all-forum.net
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: EL ÖPMENİN HÜKMÜ   Çarş. Haz. 06, 2007 6:57 pm

Allah razı olsun dikkat edilmesi gereken konulardan biri , her önüne gelenin eli öpülmez
usame
Admin
Admin

Yaşadığın yer : dunya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : Var tabi olmazmı....
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : SİVASLI KARDESİM SAOLSUN...

MesajKonu: Geri: EL ÖPMENİN HÜKMÜ   Perş. Haz. 05, 2008 11:11 am

((MUHAMMED)) demiş ki:
ALLAH (C.C.) razı olsun dikkat edilmesi gereken konulardan biri , her önüne gelenin eli öpülmez

Menfaat varsa kardesim herşey mubahtır , vatandas papazın elini opuyo ..

Selametle

BU DÜNYADA:RENK ,NAKIŞ,LEZZET ...NE VARSA KÜSÜM!!!

YÜZÜMDE SON BİR HAYAL:AZRAİLE TEBESSÜM!!!

....NAMAZ KILMAKTAN AYAKLARI ŞİŞEN PEYGAMBERİN (sav),UYUMAKTAN GÖZLERİ ŞİŞEN ÜMMETİYİZ...
GöNüL
Bayan Moderatör
Bayan Moderatör

Yaşadığın yer : almanya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : din icerikli olmasi
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : sahra kardesimin araciligiyla

MesajKonu: Geri: EL ÖPMENİN HÜKMÜ   Perş. Haz. 05, 2008 5:30 pm

paylasimin icin ALLAH (C.C.) razi olsun

.......zalimlerin mızragı kalbime bir saplansın..........
........çığlıklarım yükselip arşa alaya ulaşsın..........
.........zalimlarin kılıcı al kanımla boyansın...........
EY ŞEHADET GEL ARTIK DÜNYA ZALİMLARE KALSIN
Sponsored content

MesajKonu: Geri: EL ÖPMENİN HÜKMÜ   

EL ÖPMENİN HÜKMÜ
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası