iLahi-Aşk MekaNı


 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Medyamızda ramazan...(!)

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Mesaj Sayısı : 7464
Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...
Kayıt tarihi : 15/08/08

MesajKonu: Medyamızda ramazan...(!)   Perş. Haz. 25, 2009 7:07 pm

Medyamızda ramazan...(!)
Bizim Türkiye'de bir başka olur ramazanlar.İnananı - inanmayanı Ramazan yaklaşınca bir faaliyet içerisine girerler.Televizyon, eğlenceler tertiplemek için, memlekette ne kadar muzır sanatçı varsa, ne kadar hokkabaz, madrabaz, dinle alay etmesini beceren, dini esasları en usta bir şekilde alaya alan kimseleri bulur, onları ekrana getirir ve ''ramazan = eğlence'' senaryosunu oynar.Televizyonun bu güzel programını takidir etmemek mümkün değildir.Türkiye'de Ramazan'ın en önemli ibadeti teravihlerdir.Tarihi kesin bilinmemekle beraber Türkiye'de ''Teravih müslümanları'' diye bir tür müslüman tipi oluşmuş.Bunlar, farz namazları kılmazlar; fakat iftardan sonra, teravih namazına oradan da kahveye okey oynamaya giderler.Tıpkı cumadan cumaya namaz kılan ''cuma müslümanları'', ya da bayramdan bayrama camiye giden ''bayram müslümanları'' olduğu gibİ.


TELEVİZYONDA RAMAZAN PROGRAMI


Televizyonun ramazan programı, güzel sesli şık giyimli, son model kıravatlı, sakalsız hafızların Kur'an okumasıyla başlar.KUR'AN okunmasını takiben, çağdaş bir din alimi dini bir sohbet yapar.Dini sohbet memurunun ''birlik-beraberlik'' çağrısından sonra dini(!) musiki, ilahi başlar.Musikinin neresi dini, bilemiyoruz fakat, olsa olsa iftardan sonra müslümanı uyutmak için en yumuşak nağmelerin seçilmiş olmasıdır.


TARİKAT FAALİYETİ YASAK AMA


Bazen bu musıkiye ''tasavvuf musikisi'' de diyorlar.
Tarikat faaliyetlerinin yasaklandığı Türkiye'de papiyon
kıravatlı sanatkarların bu sermonisi nasıl değerlendiriliyor, onu da bilmiyoruz.
Biz çağdaş olmaya namzet bir toplum olduğumuz için televizyonumuzu sadece böyle gerici eylemlere ayırmıyoruz; bu dini programlar arasına çok güzel reklamlar serpiştiriyoruz.


REKLAMLAR İLE ''ŞOKLAMA''


Televizyonumuzun reklamcılığı gerçekten ödüllendirilmeye layık.
Mesela; bir araba veya lastik reklamı yaparken araba çıplak birine sürdürülür ve yine lastik tanıtımı, lastiğin üzerine oturtulan çıplak bir kadın ile yapılır.Patates cipsini üstsüz bir kadın yiyerek tanıtırken, tanıtım icabı telefon kullanan bayan da gayri ahlaki bir vaziyette olur.
İslami diyerek izlediğiniz bir kanalda peygamberden, Kurandan, hadisten bahsedilirken huşu ile izlediğiniz televizyon kutusu reklamlar diyerek birden öyle bir kare gösterir ki size adeta fevriniz döner.
Alışmış olanlara çok bayağı, normal bir tablo olsa da hassasiyeti olanlar için tam bir ızdıraptır.


GAZETELERDE RAMAZAN


Ramazanın gelişine en çok sevinenler her halde gazetecilerimizdir.Hiçbir fedakarlıktan çekinmeyerek, değerli gazetelerinin bir sahifesini ramazana ayırırlar.
Gayet renkli gazetelerinde, özellikle sex ile dini bağdaştırmaya, aynı sahifelerde komşu yapmaya, onları birbirlerinden ürkmeyecek düzende vermeye itina gösterirler.
Sayfa başında KUR'AN meali reklamı yapılırken diğer bir sayfa, dağıttıkları KUR'AN'ın emirlerine aykırı kareler ile doludur.
Sebeb-i varlıkları, zaman zaman irticayı hortlatmakta olan bu süper tirajlı gazeteler, ramazan gelmeden önce, düzenleyecekleri din sahifesinin fizibillitesini yaparlar.Onların bu konuda en yakın yardımcıları olan çağdaşsal ve bilimsel din adamları, tefsirden hadise, islam tarihinden, tasavvufa kadar bütün islami bilgileri ihtiva edecek bir sahife hazırlamaya cehd u azm ederler.


RAMAZANI ZEHİR ETME PLANI


Bir taraftan ramazan sayfaları hazırlanırken diğer
taraftan ramazanın huzurunu bozucu haberler
hazırlanır medyamızda.Bu haberler ile hem
Ramazan ayı hem de müslümanlar aşağılanmak
istenir.Yapılan haberlerde bazı insanlara Ramazan
Ayı üzerinden iftira atılır ve o insanlar karalanmaya çalışılır.Malum haber ajansı (DHA) muhabirleri olan her olayı Ramazan ile bağdaştırmaya çalışarak iletir abonelerine.Haberi veren malum kanallar, haberden sonra şöyle bir not düşer; ''Efendim biz Ramazan Ayı'na terbiyesizlik etmek istemiyoruz, ne haddimize, oruçla bir derdimiz yok.Bu haberi hazırlayanlarda oruçlu(!).Bizim derdimiz Ramazan'ı ve orucu suistimal edenler ile...''
Her Ramazan'da aynı şeyleri görmekten bıkmış olan vatandaş da artık alışmıştır bu alçak tavırlara....


TEREVİHİ BİLMEYEN YAYIN YÖNETMENİ


Bu gün olduğu gibi geçmişe de gazeteler, Ramazan sayfaları hazırlarlardı.Yetmişli yılların en güçlü yayın organlarından olan Tercüman gazetesi de bir ara modaya uymuş, imaj değiştirmek için, çağdaş, ilerici -güya entelektüel- birini genel yayın yönetmeni yapmıştı.Sabah kahvaltısını İstanbul'da yapıp, öğle yemeğini Paris'te yiyen, kravatını Avrupa'dan getiren, azametinden yanına yaklaşılamayanbu genel yayın müdürünün yazı işlerinde bulunduğu bir akşam, ramazan sayfasının sonuncusu hazırlanmaktadır.
Derken bir konuda anlaşmazlık çıkar.Aslında bu bir anlaşmazlık değil, tam bir cehalet örneğidir.O akşam ramazan sayfasını hazırlayanlar, bu mubarek ayın son günü teravih namazı kılınıp kılınmadığı kanosunda aralarında tartışma başlar.Her kafadan bir ses yükselir.Meseleyi halledemeyeceklerini anlayınca içlerinden biri şöyle der: ''Yahu arkadaşlar, niçin kendimizi boşuna yoruyoruz.İstanbul müftülüğüne bir telefon açalım, işin aslını öğrenelim.''
Bir diğeri daha akıllı olduğunu isbat etmek için: ''Hiç öyle şey olur mu? Koskoca bir gazetee, hem de Tercüman gibi sağcı bir gazetede bu kadar basit bir şeyi bilen yok mu? Bilmiyorsanız gazetenizin ramazan sayfasını hazırlayanalara sorun derlerse ayıp olmaz mı?'' şeklinde konuşur.
Bu hararetli konuşma devam ederken, masanın öbür başında bulunan gazetenin genel yayın müdürü ve başyazarı söylenenlere kulak vermiş olacak ki bir ara elinden kalemi bırakır, arkadaşlarına yönelir, sorumuzun cevabını alacağız diye sevinmeye hazırlanan sayfa sekreterine sorar:
''Sahi çocuklar, bu teravih dediğiniz şey nedir?''BAKALIM DAHA NELER GÖRECEĞİZ?


Bakalım önümüzdeki ramazan neler göreceğiz.Ne güzelliklere veya alçaklıklara şahit olacağız.
Biz müslüman bir toplumuz, medyamızında bu hassasiyeti göstermesi gerekir.İşte bu yok bizim ülkemizde.Karşı tarafın kutsalına saygı duymak yok.

Ramazanımızı zehir etme planları yapan gazetelere şöyle sesleniyoruz; Bakın! Sahibiniz müslüman olmayabilir, islami hassasiyetleriniz de olmayabilir.Kimse sizden ramazan sayfası yapmanızı da istemiyor.Yani bir sayfanızı ramazana ayırmanız gerekmiyor.
Siz, oruç tutmasanızda olur.Çünkü önce iman gerekir.İmanı olmyanaın orucu aç kalmaktan başka bir şey değildir.
Siz, rahat durun yeter.Yani Ramazanımızı zehir etmeyin.Belki böylelikle ALLAH (C.C.)'ın rahmetine nail olursunuz.Belki iman nasib olur bu sebeple.Bir kıssa ile noktalayalım:


Bir Ramazan ayında çocuğun bir tanesi, sokakta elindeki ekmek ile yürüyordu.Bir yandan yiyiyor, diğer yandan ilerliyordu.Bunu gören babası çocuğunun kulağından çekerek, çocuğuna; bu zamanın, müslümanların oruç zamanı olduğunu dolayısıyla insanların açlık hissinin zirvede olduğunu ve alenen herkesin önünde yemek yememesini, bu hareketini tekrar etmemesini nasihtte bulundu.
Çocuğuda bu nasihate uydu ve bir daha bu harekette bulunmadı.
Şimdi burada ne var diyenler olabilir, ancak bu baba bir YAHUDİ idi.Ve ALLAH (C.C.), bu hareketine mukabil ona iman nasib etti, hidayet yolunu buldu.....


Evet her Ramazan olduğu gibi önümüzdeki Ramazan ayınıda bekliyoruz.Bakalım neler yumurtlayacaklar...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: Medyamızda ramazan...(!)   Perş. Haz. 25, 2009 8:35 pm

evet çok doğru ve gerçek olan şeyler Rabbim bu sömürücü medyanın elinden bu milleti kurtarsın milletimize de şuur versin
artık dostunu düşmanını bilmeli bu halk
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Mesaj Sayısı : 7464
Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...
Kayıt tarihi : 15/08/08

MesajKonu: Geri: Medyamızda ramazan...(!)   Perş. Haz. 25, 2009 11:47 pm

Aslında öncelikle biz kendimizi bu hale düşürüyoruz sürekli elimizde kumanda Ramazan da bile çıkan eğlence programlarını izlerek onlara rayting kazandırıyoruz kendi kendimizi saptırıyoruz.Bi türlü kurtulamıyruz bu TV. illetinden.
İllada TV. izlenip gazete okunacaksa hepimiz aklı başında insanlarız neyin yanlış neyin doğru haber olduğuna kanaat getirebiliriz
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
gülbahçesi
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 220
Yaş : 40
Yaşadığın yer : ist
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : ARADIGIM HERŞEYİN CEVABINI BULABİLİYORUM
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : muhammed kardeşimin profilinde görmüştüm merak ettim üye oldum
Kayıt tarihi : 11/11/08

MesajKonu: Geri: Medyamızda ramazan...(!)   Cuma Haz. 26, 2009 8:21 am

sagol mahşercim ALLAH (C.C.) (C.C.) razı olsun benimde dikkatimi medyadan tvden çok zira onların ne oldugunu zaten biliyoruz ramazan çadırları çekiyor iftardan sonra düzenledikleri müzik programları ara ara sohbet programları oluyor ama geneli sazlı sözlü eglence yapıyorlar ben sahsen yakıştıramıyorum bizim dedigimiz belediyelerimize git gide ramazan ayını eglence ayı gibi göstermeye başladılar ..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE
avatar

Mesaj Sayısı : 7464
Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...
Kayıt tarihi : 15/08/08

MesajKonu: Geri: Medyamızda ramazan...(!)   Cuma Haz. 26, 2009 11:02 pm

amin ecmain abla evet haklısın
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
k_ervanur
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
avatar

Mesaj Sayısı : 1357
Yaş : 108
Yaşadığın yer : ----NAPCAN---
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : ---VAR TABİ--
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : ------
Kayıt tarihi : 14/11/08

MesajKonu: Geri: Medyamızda ramazan...(!)   C.tesi Haz. 27, 2009 8:16 am

'ramazan = eğlence'' senaryosunu oynar.

''Teravih müslümanları'' diye bir tür müslüman tipi oluşmuş.Bunlar, farz namazları kılmazlar; fakat iftardan sonra, teravih namazına oradan da kahveye okey oynamaya giderler.Tıpkı cumadan cumaya namaz kılan ''cuma müslümanları'', ya da bayramdan bayrama camiye giden ''bayram müslümanları'' olduğu gibİ.


Alışmış olanlara çok bayağı, normal bir tablo olsa da hassasiyeti olanlar için tam bir ızdıraptır.


''Sahi çocuklar, bu teravih dediğiniz şey nedir?''


Siz, oruç tutmasanızda olur.Çünkü önce iman gerekir.İmanı olmyanaın orucu aç kalmaktan başka bir şey değildir


ALLAH (C.C.) razı olsun mahşercim emeğine sağlık Rabbim bu ramazanda tüm müslümanlara iman vede kuvvet versin ALLAH (C.C.) ıslah etsin böylelerini de teşekkürler canm
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Medyamızda ramazan...(!)
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» hz. isa allahin oglumudur

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
iLahi-Aşk MekaNı :: ﷲ ×÷·.·´¯`·)» Islami KonulaR«(·´¯`·.·÷× ﷲ :: Dini KonulaR ve Dini Vaazlar-
Buraya geçin: