iLahi-Aşk MekaNı

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)

YazarMesaj
Misafir
Misafir

MesajKonu: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   Cuma Tem. 31, 2009 7:49 pm

KADERE İNANMAK ‘TARTIŞMALI BİR FAZLALIK’ OLMAYIP AKSİNE ÎMÂN ESASLARINDAN BİRİDİR
بِسمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحيِم
İslamoğlu kader konusunda “iman bilinci” adlı kitabının 17. sayfasında bakın ne diyor:
“Allah’a, Ahiret gününe, Meleklere, Kita­ba, Peygamberlere inanmak. Bu beş madde bir fazlasıyla Cibril hadisi diye meşhur olan ha­diste de yer alır. Sonraki ilmihallere, imanın şartı olarak geçen tartışmalı fazlalık kadere i­man maddesidir.
İslamoğlu 1993 tarihinde yazmış olduğu “iman insanın saadeti” adlı kitabında kaderi, farklı mânâlarla yorumlamış, kadere îman ko- nusunda karmaşık ifâdeler kullanmıştır.
Daha sonra yazmış olduğu 2007 târihli “iman bilinci” adlı kitabında ise; kadere îman konusunda, kafasında yerleşmiş olan görüşünü açıkça yukarıda naklettiğimiz ibârelerle ifâde etmiştir.
İslamoğlu, meşhur olan Cibrîl hadîsine dayanarak îmânın beş şartını: “Allah’a, âhiret gününe, meleklere, kitaplara, pey­gam­ber­le­re inanmak” olarak beyân etmiş, ancak dayan­mış olduğu hadîs-i şerîfte geçen “kadere inan­ma” maddesini sıraya katmamış, bilakis onun sonraki ilmihallere tartışmalı faz­lalık olarak girdiğini ifâde ederken kadere îmâna “Bir faz­lalık” demiştir.
İslamoğlu’nun bu ifâdelerinden anlaşıldı­ğına göre; kadere îman, tartışmalı bir fazlalık olduğu için inanılıp inanılmaması îmâna tealluk etmez.
Bizler İslamoğlu gibilerine, Abdullah İbni Ömer (Radyallâhu Anhümâ)nın, Ma‘bed el-Cü­henî hakkında söylemiş olduğu: “Ben onlar­dan berîyim. Onlar da benden berîdirler!” sözünü ithâf ederiz.
İslamoğlu’nun, Buhârî’den mesned ola­rak gösterdiği Cibrîl hadîsi, Müslim’in rivâ­ye­tiyle şu şekildedir:
[/center]
Yahya ibni Ya‘mer (Radıyallâhu Anh) şöyle anlatmıştır: “Basra’da kader(i inkâr) hakkında ilk ko­nuşan Ma‘bed el-Cühenî olmuştur.
Bir ara ben ve Humeyd ibni Abdir­rah­mân el-Hımyerî Hac veyâ Umre yapmak üzere yola çıktık ve (kendi aramızda):
“Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in as­hâ­bından bir kimseye rastlasak da şunların kader hakkında söylediklerini ona sorsak” de­dik.
Az sonra mescide girmekte olan Abdul­lâh ibni Ömer ibni’l-Hattab (Radıyallâhu Anhü­mâ) ya rast­ladık.
Ben ve arkadaşım, birimiz sağından bi­rimiz solundan olmak üzere hemen etrâfını çe­virdik. Ben arkadaşımın sözü bana havâle ede­ceğini an­layarak:
“Yâ Ebâ Abdirrahmân! Bizim taraflarda bir takım insanlar türedi. Bunlar Kur’ân-ı oku­yor ve ilmi araştırıyorlar” dedim.
(Râvî diyor ki:) “Yahya bu adamların hâl­lerini, kader diye bir şey tanımadıklarını, ya­ratılanların, Allâh’ın hiç bir takdir ve mâlûmatı olmaksızın husûle geldiğini iddia ettiklerini an­lattı.”
Bunun üzerine Abdullâh (Radıyallâhu Anh):
“Artık sen on­larla görüştüğün zaman ken­di­lerine ha­ber ver ki; ben onlar­dan be­rîyim, onlar da benden berîdirler. Ab­dul­lâh ibni Ömer’­in kendisine yemin et­mekte ol­du­ğu Al­lâh’a and olsun ki, onlardan bi­rinin Uhud dağı kadar altını olsa da onu infâk et­se, kadere inanmadıkça Allâh onun infâkını kabul etmez.” dedikten sonra sözlerine şöy­le devâm etti:
Babam Ömer ibnü’l-Hattâb (Radı­yal­lâhu Anh) bana şöyle anlattı: “Bir gün Resûlüllah (Sallâllâhu Aleyhi ve Sel­lem)in yanında bulun­duğumuz esnâda ânîden ya­nımıza, elbisesi bembeyaz, saçı simsiyah bir zât çıkageldi.
Üzerinde yolculuk eseri görül­müyor, biz­den de kendisini kimse tanımıyordu. Pey­gam­ber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in yanı­na oturdu ve dizlerini onun diz­lerine dayadı.
Ellerini de uylukları üzeri­ne koy­duktan sonra: “Yâ Muhammed! Bana İslâm’ın ne ol­duğunu haber ver!” dedi. Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem):
“İslâm; Allâh’tan başka ilâh olma­dı­ğına, Muhammed’in de Allâh’ın Rasûlü ol­duğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kıl­man, zekâtı vermen, ra­mazan orucunu tut­man ve yol (külfetleri) cihetine gücün yeterse Beyt’i haccetmendir.” buyurdu. O zat: “Doğru söy­le­din.” deyince biz buna hayret et­tik, çünkü hem soruyor, hem de tasdik edi­yordu.”
Sonra o şahıs: “Bana îmandan haber ver!” dedi. Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem): “Al­lâh’a, Allâh’ın meleklerine, kitaplarına, pey­gam­berlerine ve âhiret gününe inanman, bir de kadere; hayrına, şerrine inanmandır” bu­yurdu. O zât yine: “Doğru söyledin.” de­di. (Müslim, Îman:1, no:8, 1/36-37)
Bu hadîs-i şerîfte geçen “Kadere inanma” maddesi, İsla­m­oğ­lunun Buhârî’den naklettiği 4404 numaralı hadîs-i şerîfte mevcut değilse de, Müslim’in 9 ve 11 numaralı hadis-i şerifle­rinde bulunmaktadır.
Zâten kader konusu Kur'ân-ı Kerîm’de sa­râhaten beyân edilmekteyken, bunun bir hadis­de geçip diğerinde geçmemesi neyi değiştirir? Nitekim Allâh-u Te‘âlâ:
﴿ وَكَانَ أَمْرُ اللّٰهِ قَدَرًا مَقْدُورًا ﴾

En son ((MUHAMMED)) tarafından Çarş. Ağus. 05, 2009 8:03 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   Cuma Tem. 31, 2009 8:11 pm

Not yazı sitili bozuksa okuyamıyorsanız aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz
http://cankurbanyoluna.forumzen.com/portal.htm?pid=16
Sewda aşkına
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye

Yaşadığın yer : Konya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : sıcak muhabbet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : Nasip:)

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   C.tesi Ağus. 01, 2009 12:09 am

işine gelmiyorsa gidersin kardeşim burası ehli sünnet dışı sapıkların ve onların savunucularına göre bir yer değil

o kadar alim yanlış anladı da sen doğrumu anladın burada akıl veriyorsun :))
Yönetim adına Muhammed
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   C.tesi Ağus. 01, 2009 1:16 am

hadsite gecen konu nasıl tartişmalı oluyorsa oda ilginç , tartişmalı hadis olurmu hiç???muslim hadisi bide...kardesim yzıya tam eklememiş linkten okursanız sanırım anlarsınız..kadere tartişmalı fazlalık dyor kader mevzuu emevler doneminde çıkmiş , hadi ordan derler adama buhari hadisini goruyoda muslimde gecen 2 hadisi neden gormuyo gormuyosa linkte var gözüne girsin
umutsokağı
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Yaşadığın yer : yalnızlıkdan gelir yalnızlıga giderim
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : arkadaş tavsiyesi

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   C.tesi Ağus. 01, 2009 1:35 am

herkes bildigini bilsin yeter
Sewda aşkına
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye

Yaşadığın yer : Konya
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : sıcak muhabbet
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : Nasip:)

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   C.tesi Ağus. 01, 2009 2:36 am

işine gelmiyorsa gidersin kardeşim burası ehli sünnet dışı sapıkların ve onların savunucularına göre bir yer değil

o kadar alim yanlış anladı da sen doğrumu anladın burada akıl veriyorsun :))
Yönetim adına Muhammed
^éLcin^
Admin
Admin

Yaşadığın yer : İstanbuL.....:::aslen SİVASSSSS
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : minikkk faremmm :):):)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : şimdi kaynağımız aciz_gül... ilk olarak aciz gül den ervanur aldı ervanurdan bendeniz aldım ölee:)))

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   Perş. Mart 11, 2010 7:30 am

video yokmu aceba ? kaderin olmadğnı söylediği bi video lazım bana yha Sad
link falan bulan bu yazıyı gören kardeşler bi atsn link olsn video olsn bişi yollayın..lütfen Sad

mahşer
ÖZEL ÜYE
ÖZEL ÜYE

Yaşadığın yer : kocaeli ama SİVAS lıyız o kadar :)
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : olmasa işim ne burda :)
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : tanıştık bir vesileyle işte...

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   Perş. Mart 11, 2010 7:55 pm

http://192.168.0.2/webfilter/blockpage?nonce=b16cfde935a9da03&tid=8

ben izleyemiyorum ama burda bi şeyler var sanırım bi bak istersen
^éLcin^
Admin
Admin

ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : şimdi kaynağımız aciz_gül... ilk olarak aciz gül den ervanur aldı ervanurdan bendeniz aldım ölee:)))

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   Perş. Mart 11, 2010 8:15 pm

bende izleyemiyorum hemşo Sad

^éLcin^
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   Perş. Mart 11, 2010 10:11 pm

MübarekLEr kafam çok karıştı şu linke bakabilrmisnz
http://www.videofaz.com/mustafa-islamoglu-kadere-imani-reddediyo.html

burda Kadere imanı red etmiş kadere inanmayı değil kadere
iman edilmez demiyo mu ? burda
böle diosa doğru değil mi biz yalnızca Allah'a (C.C.) İMAN
etmek için yaratılmadık mı ?
inanmaktan bahsetmiyo sanırm

?????????

uyaran adam
Yeni Üye
Yeni Üye

Yaşadığın yer : zonguldak
sitede cok hoşuna giden birşey varmı? : henüz yok
ilahiaşkla nasıl tanıştınız? : netten

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   Çarş. Ağus. 25, 2010 10:37 pm

AbdulHâdi
Aktif Üye
Aktif  Üye

MesajKonu: Geri: Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)   C.tesi Kas. 13, 2010 12:13 pm

^éLcin^ demiş ki:
MübarekLEr kafam çok karıştı şu linke bakabilrmisnz
http://www.videofaz.com/mustafa-islamoglu-kadere-imani-reddediyo.html

burda Kadere imanı red etmiş kadere inanmayı değil kadere
iman edilmez demiyo mu ? burda
böle diosa doğru değil mi biz yalnızca ALLAH (C.C.)'a (C.C.) İMAN
etmek için yaratılmadık mı ?
inanmaktan bahsetmiyo sanırm

?????????
Ya Hu adam 4 maddeyi sayıyor kadere inanmak Kur'anda geçmiyor diyor.
Nasıl fitne fucur bir tezgahla İslam'ın altını oyuyo ben anlamadım gitti.
Özetle bu adam vahabi sempatizanlığını aşılamaya çalıştığını düşünüyorum.
İzlenilmesi kesinlikle tehlikeli!
Lügat hocalığına kapılıyorsun ecrin kardeşim.
Dediğine göre kadere inanacaksın kadere iman etmiyeceksin. Bu ne çelişki.
Kelime oyunlarıyla fitneyi yayıyor.
Hala acaba yanlış anlamış olabilirmiyiz diyerek bu adamı dinleyerek kendine zarar ediyorsun.

Sapkın Mustafa İslamoğlu KADERE İNANMAK TARTIŞMALI BİR FAZLALIK'tır diyor (1)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hattatlar ve ressamlar